Olen vain miettinyt etteivät kaikki 7-vuotiaat osaa vielä lukea tekstejä. Oma poikani haluaisi nähdä elokuvan teatterissa muttei siitä vielä paljon kostu jos vain enkkulainen versio.
Tiedättekö tehdäänkö dvd-julkaisua varten edes erikseen ko. dubbaus?
Coralineen suomalainen dubbaus?
4
421
Vastaukset 4
- NoJopas
Jos elokuvaan ei ole tehty suomidubbia sen pyöriessä teatterissa, en millään usko että dubbausta tehtäisiin vain dvd:tä varten.
Johtuisiko tuo dubbaamattomuus siitä että kyseessä on kai hieman pelottavakin elokuva, eli kannattaa harkita uskaltaako sitä 7 vuotiaskaan katsoa. (Vaikka se ikärajana onkin.)- PinkkiKatti
valitettiin että kaikki pelottava on poistettu jotta lapsetkin voi katsoa leffan.
Itse pidin kirjasta todella paljon ja luettuani tuon kritiikin ja nähtyäni että ikäraja on 7 niin en mene katsomaan. Pitäkää lapset hyvänänne.
- Baron Blood
...hulluja puhu äläkä edes moista toivo!
Voi vielä käydä niin että joku suomidubbaripelle lukee tätä ketjua ja pian saamme kuulla Coralinessa korvat täyteen Pääkkösten koplan, Pauli Virran tai Lehtosaaren toteuttamaa huuto-, mekastus ja homoaksentilla tehtyä suomituppia!
Jos juttu oli provo, niin onneksi olkoot:) - kuukkeliootti
Todellakin ihmettelin leffan katsottuani kun minulle selvisi, että ikäraja on vain 7. Kyseessä tosiaan on sellainen elokuva joka olisi ainakin miulle tuon ikäisenä tullut painajaisiin ja jäänyt vaivaamaan pitkäksi aikaa. Kirjakin jäi aikoinaan, vaikka olin sentään jo suunnilleen 14-vuotias kun sen luin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791110
- 1111100
- 77561
- 47493
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...8456- 16450
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112441- 43428
- 15406
- 41402