Laina esim saksasta

Terve. Mietin tossa, että jos ostaisi auton saksasta ja sattuisi saamaan lainan auton ostoo varten vaikkapa saksasta. Mutta sitten jostain syystä sitä ei pystyisikään maksaan. Niin onko kusessa? Joku kerto että esim. saksasta saatu laina ei suomessa menisi perintään jos sitä ei syystä tai toisesta poystykään maksaan... eli siis jääkö se laina sitten vaan mappi ö:hön? ja voin jatkaa elämääni hymyillen?
4937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos tosiaan olisi näin, niin luuletko että kukaan järkevä rahoittaja antaisi tuollaista lainaa?

Mietipä nyt hiukan. Tampio.

Äänestä

Jos tädillä olisi munat niin se olisi setä.

Ei tuon lainan maksamatta jättämisen ja sen seurausten pohtimisessa ole mitään järkeä, kun koko peruslähtökohta on täysin mahdoton.

Eli takuuvarmasti et saa Saksasta minkäänlaista lainaa auton ostoa varten jos itse asut Suomessa.

Jos asuisit Saksassa vakituisesti, olisit siellä töissä ja sinulla olisi riittävät tulot, voisit lainaa hyvin saadakin. Sitten jos se jäisi maksamatta ja lähtisit takaisin Suomeen niin pankki yrittäisi periä sitä ja sitten myisi sen jollekin perintäfirmalle jolla on yhteistyökumppani Suomessa.

Eivät Saksa ja Suomi ole kovinkaan kaukana toisistaan, ja nykyisenä tietokoneaikana et pääse lainojasi pakoon.

Äänestä

Ensinnäkään, mikää rahoituslaitos ei myönnä sinulle Saksassa lainaa, jos et asu siellä ja et ole siellä töissä.

Toisekseen, molemmat maat, sekä Suomi, että Saksa, kuuluvat EU:hun, joten myös perintä pelaa maiden välillä. Pienellä viiveellä, mutta kuitenkin.

Äänestä

itse sain lainaa tai tarkemmin ottaen luottokortin briteissa asuessani,tyhmyyttani laksin espanjaan ja laskut jai maksamatta..n.8kk kuluttua suomen suurlahetysto briteissa jahtasi minua kuten myos brittilainen debt collector.nyt sitten makselen velkaani takaisin eli voin sanoa etta ei toimi vaikka missa pakoilisit!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


näxä kirjoitti:

Terve. Mietin tossa, että jos ostaisi auton saksasta ja sattuisi saamaan lainan auton ostoo varten vaikkapa saksasta. Mutta sitten jostain syystä sitä ei pystyisikään maksaan. Niin onko kusessa? Joku kerto että esim. saksasta saatu laina ei suomessa menisi perintään jos sitä ei syystä tai toisesta poystykään maksaan... eli siis jääkö se laina sitten vaan mappi ö:hön? ja voin jatkaa elämääni hymyillen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu