Kevään yhteishaku jäi välistä..

Hei!
En hakenut kevään yhteishaussa mihinkään kouluun, sillä en tiennyt mihin hakisin. Nyt kuitenkin mielenkiintoinen ala on löytynyt. Onkohan mahdollisia peruutuspaikkoja mahdollista hakea, vaikka ei ole hakenut yhteishaussa?

Kiitos!
1431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

mutta.. Mielestäni täydennyshaku alkaa elokuun puolella, kunhan kevään hakijat ovat ilmoittaneet ottavatko paikkansa vastaan vai ei. Eli joillekin aloille voi päästä täydennyshaun kautta aloittamaan opinnot vielä tälle syksylle. Syyskuussa taitaakin alkaa jo sitten syksyn yhteishaku ensi vuoden alussa alkaviin opintoihin. Ole siis tarkkana ja seuraa ilmoittelua! Kaikista varminta on tietenkin kysyä suoraan koululta, siellä osaavat sanoa millainen käytäntö on ollut yleensä. Toki tämän kevään haussa oli taantuman takia ennätysmäärä hakijoita eli tilanne on hieman normaalista poikkeava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.. kirjoitti:

Hei!
En hakenut kevään yhteishaussa mihinkään kouluun, sillä en tiennyt mihin hakisin. Nyt kuitenkin mielenkiintoinen ala on löytynyt. Onkohan mahdollisia peruutuspaikkoja mahdollista hakea, vaikka ei ole hakenut yhteishaussa?

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu