Kreeta, Kalives

-m-

Moikka!

Onko kellään kokemuksia Kalivesista? Olemme menossa sinne mieheni kanssa elokuun lopulla..Innolla jo reissua odottelemme, mutta pohdimme mitä kaikkea sieltä löytyykään :)

Auton meinasimme vuokrata muutamaksi päiväksi ja käydä katselemassa saarta muualtakin päin :) Olen ymmärtänyt että liikenne on kaaottista, pitääkö paikkaansa?

Kertokaa muutenkin kokemuksianne ja MUST SEE-paikkoja saarelta :)

8

5571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tsäp

      Hei! Kesäkuun alussa olimme Kalivesissa. Se on sellainen kaunis ja rauhallinen pieni paikka, jossa on paljon paikallisia. Ostos mahdollisuuksia siellä ei oikein ole, mutta silloin onkin hyvä ajaa Haniaan. Tavernoissa osataan toki englantia, mutta useinkaan tarjoilijat eivät täysin ymmärrä ja usein tilauksistamme puuttui jotain tai joku annos oli väärä. Tätä tapahtui usein ja muillekin kuin meille. Kalives on hyvä lomakohde, jos haluaa todella rauhoittua ja levätä. Itse tykkäsin kovasti Kalivesin rauhasta.

    • sk

      Käyhän kurkkaamassa kreikka.net sivustoa ja käytä hakua, johon kirjoitat Kalives. Löytyy monenlaista tietoa ja kuvausta kylästä ym. Itsekin olen siellä käynyt ja täytyy sanoa, että on todella mukava, rauhallinen ja sympaattinen lomakohde. Pineksi kyläksi siellä on todella hyviä tavernoita ja kaupoista saa kaiken tarvitsemansa. Milestäni olette tehneet hyvän lomakohdevalinnan. Mukavaa matkaa teille!

    • HT

      Hei !
      Kalives oli todella idyllinen pieni kreikkalainen kylä, ainakin muutama vuosi sitten. Ehdottomasti parempi valinta kuin Hanian länsipuolella olevat turistirysät Platanias ja kumppanit (niistäkin on kokemusta)! Kalivesissa kannattaa käydä kylän yläpuolella olevassa kivikylässä. Sen on joku paikallinen tehnyt vuosikymmenien aikana kivistä, ehdottomasti näkemisen arvoinen paikka :) Mukavaa matkaa Kalivesiin !!

    • Kalives on ihana

      Aivan upea paikka !
      Idyllinen rauhallinen helppo vuokrata auto tai skoottri ja ajella ympäri saarta .
      Vuokraamoista saa kartan jonka mukaan on hyvä suunistaa ja ajella ympäri saarta .
      Käydä vaikka Matalan tai Elafonisin rannoilla näkemisen arvoisia kummatkin.
      Haniaan ja Rethymnoniin pääsee kylästä kätevästi bussilla.
      Mistralin ranta aivan upea ja hyvä ruoka ranat tavernassa jossa paikallisetkin viihtyvät.
      Keskustassa kirkkoa vastapäätä aukiolla taivas alla ihanaa koti ruokaa tarjolla jota mamma valmistaa kannatta käydä.
      Joen varrella puden katveessa vilpoinen taverna jossa voi nauttia vaikka ouzot.
      Palattiin tänään kahden viikon matkalta ja takaisin voisin lähteä vaikka heti.
      Olimme apartments Ostriassa .Ystävällinen pariskunta pitää viiden huoneiston majoitus paikka voin suositeela hyvin paikkaa .
      Yö elämää ei kait kovin paljoa ole mutta aina voi lähteä Haniaan jos sitä kaipaa
      Mukavaa lomaa teille !

    • arkadium

      Tässä muutama kuva ja lisätietoa Kalivesista

      http://www.kreeta.info/kylat/kalives/index.html

    • Anonyymi

      Kreetalla monesti käyneenä , hieno paikka. Liikenteessä pärjää kyllä . Moottoripyörällä kymenisenkertaa ajeltu ympäri saarta. Serpentiinejä ja hienoja maisemia sekä rantoja riittä. Eikä kiire minnekkään. Nauttikaa

    • Anonyymi

      Se auton vuokraaaminen on todella ehdotonta, jotta jotain Kreetalta näkee ja kokee. Liikenteessä kyllä pärjää, toki siellä paikalliset soveltaen ajelee. Ja jokaisen Kreetan kävijän pakollinen kohde on Samarian rotkon hieno vaellus, yksi päivä kuluu siihen. Helpointa on mennä järjestetylle vaellukselle. Autolla on syytä ajella keskiosan vuoristoon ja etelärannalle. Sieltä löytyy aito ja todella milenkiintoinen Kreeta. Upeita paikkoja löytyy. Elafonissi, Sougia, Paleochora ym. Ja ehdottomasti on syytä ajaa tosi hieno Kallikratis serpentiinitie. Se menee pienestä Kallikratis kylästä alas rannalle Fragkokastello linnakkeen lähelle. On syytä ajaa tie alaspäin, niin on upeat maisemat. Matala:n hippiluolia voi myös vilkaista. Argiroupolin vesikylä on mukava. Aradena rotkon yli menee pieni metallisilta, yli voi autolla ajaa. Korkeutta on 138 metriä ja benjihyppyjä voi tehdä. Ja aivan EHDOTTOMASTI. Hankkikaa hyvä maantiekartta etukäteen. Sieltä paikan päältä ei löydy kuin huonoja ikivanhoja karttoja - kokemusta on. Esim. Freytag&Berndt: Kreta Strassen und Freizeitkarte 1:150 000.

    • Anonyymi

      Hei. Onko kokemuksia Amyridasta siitä Kalivesin vierestä? Entä hotelli Almyrida villagesta..? Se hotelli tuli valittua ja kovasti haukkuvat ruokaa siellä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      108
      2727
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1156
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      938
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      643
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      39
      630
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe