Minua kamalasti ahdistaa velkani, joita on melkein 20000 e.
Velkaneuvojalle sain ajan vasta syksyllä. Pelkään, että onko mulla riittävästi maksuvaraa. Olen käynyt tekemässä laskelmia mutta ne vaihtelee. Pelottaa jo nyt ajatus, kun pojaltani loppuu lapsilisä ja elatusmaksu 4-5v päästä. Miten, jos takuusäätiön takauksen saa, huomioiko ne siinä, että kyseiset tulot jää pois. Tuntuu, että laksen koko ajan ja mietin ja pelkään. Tähänkö kesäni menee?
Velkaneuvojalle sain ajan vasta syksyllä. Pelkään, että onko mulla riittävästi maksuvaraa. Olen käynyt tekemässä laskelmia mutta ne vaihtelee. Pelottaa jo nyt ajatus, kun pojaltani loppuu lapsilisä ja elatusmaksu 4-5v päästä. Miten, jos takuusäätiön takauksen saa, huomioiko ne siinä, että kyseiset tulot jää pois. Tuntuu, että laksen koko ajan ja mietin ja pelkään. Tähänkö kesäni menee?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos saat 20000 eur järjestelylainan se tarkoittaa viidessä vuodessa noin 400 eur/kk.
Jos rahat ei muuten riitäpitää kai yrittää löytää lisää duunia silloin kun lapsilisät/elatustuki loppuu. Kokemuksesta tiedän ettäse on kaikista rankin vaihe yksinhuoltajalle. Lapsi on lukiossa ja oppikirjoja pitäisi ostaa kauheasti. Työtä lapsieioikeinlöydä mistään. Opiskeleva lapsi/nuori voi kuitenkin saada opintotukea myös lukio opintoihin vaikka asuukotona. katso Kelan sivuilta. Kannattaa mainita velkaneuvojalle että tulot tippuvat vähäsen muutaman vuoden päästä.
Tuloni on 2377 brutto/kk. Tulevaisuus kyllä pelottaa, kun olisi jostain mistä säästäisi sen varalle, sitten se helpottaa kun laina maksettu. Jos sen takauksen saa, niin miten käy lomarahoille ja veronpalautuksille?
velkajärjestelystä jos saat takuusäätiön lainan. Se lainan saat tavallisesta pankista, jonka sitten Takuu- säätiö takaa. Luottotiedot menevät samoin kuin vj:ssäkin menisi, mutta eipä voi tehdä uutta velkaa.
Saat varmaan pitää lomarahat ja muutkin ylimääräiset kuten veronpalautuksen, koska maksat lyhennät lainaa kuin normaalia lainaa pankkiisi.
Ilman muuta tulee suoraveloitus pankin kanssa ja lyhennys sille päivällle, minä tulee vakituinen tulosi. Sinä maksat siis koko velkasi kokonaisuudessaan pois, eikä tule anteeksiantoja kuten vj:ssä voisi tulla. Voit tienata ylimääräistä miten paljon vaan, joten voit hankkia ylimääräistä työtäkin...
Minulle on odotettavissa pieni (n.3000 euron) perintö, kun isästä aika jättää. MIten sen suhteen sitten?
sillä sinähän maksat koko velkasi, etkä ole vj:ssä. Jos olisit vj:ssä ja sen maksuohjelman aikana saisit perintöä, niin joutuisit siitä antamaan osan velkojille.
Takuu-säätiö vain takaa lainan, jonka saat normaalista pankista ja lyhennät sopimuksen mukaan pois. Voit maksaa sen pois nopeimminkin kuin lukee sopimuksesa ja sopii pankin kanssa. Ja ethän voi tietää kauanko isäsi elää..?
käyttää lainanmaksuun. Mutta järjestelylaina ei ole mikäänulosotto,siinämaksellaan lainaa ihan normaalistieli sopimuksen mukaan. Mutta jos tulosi ovat yli 2000 euroa niin sinullapa ei pitäis olla vaikeuksia maksaa tuota pientä lainaa. Älä murehdi turhaan
Kiitos kannustavasta viestistä. Se vaan tuntuu nyt niin paljolta. Olen kyllä tiukalla tottunut jo elämään. Nyt vaan pitää jaksaa odottaa sitä velkaneuvojan käyntiä ja
mahdollisia järjestelyjä. Eikö siinä tule se seurantakin alkuun ja mistä sen tietää jos mulla ei ole riittävästi maksuvaraa. Nyt vaan niin stressaa koko tilanne.
Oletko nyt ihan varma, että olet käynyt kunnolla läpi menorakenteesi? Jos tienaat melkein 2400/kk, luulisi tuolla nyt elävän yskinhuoltajankin ja maksavan lainaakin.
Vuokra, max 750, sis. sähköt ja vedet.
netti, vakuutukset, puhelimet... 150
ruoka, 250
vaatteet, harrasteet sun muut 150.
1300.
Tuosta jää väkisinkin vielä varaa maksella tuo 400 e/kk ilman lapsilisiäkin. Lapsilisillä vielä lisää lyhennystä.
Jos menot ovat rankasti suuremmat tuossa tilanteessa, saa jo katsella peiliin. Eihän noilla rajoilla luksusta eletä, mutta kyllä tuolla pitää jo toimeen tulla.
Mulla on brutto 2377 e ja netto 1650 e. Vuokra on 627, lainan lyhennys 250
lisäksi kulutusluotot 220, lisäkis ruoka, sähkö vaatteet, pojan harrastus, bensa
vakuutusmaksut jne... Kyllä tiukkaa tekee
Kulutusluotot 220e/kk?? No nyt tiedämme miksi tekee tiukkaa..
Shoppailua yli varojen ja kulutusluotolla -> voiko olla kalliimpaa tapaa ostaa jotakin?