Olen pannut merkille, että Ylöjärvellä voidaan perustella kaikki lama-ajan tiukennukset 6 km putken rakentamisella. Putken, johon rahat saadaan valtiolta ja liittymismaksuina ja myös kaupungin puhdasvesiputken korjausrakentamisesta samalle reitille.
Olen päättänyt kirjata kaikki putken kontolle heitetyt lamaheikennykset. Tähän mennessä on kasassa kymmenisen miljoonaa vaikka metriäkään ei ole rakennettu. Mielenkiintoista on nähdä millaiseen summaan päädytään ennen kuin putkea on rakennettu metriäkään.
Olen päättänyt kirjata kaikki putken kontolle heitetyt lamaheikennykset. Tähän mennessä on kasassa kymmenisen miljoonaa vaikka metriäkään ei ole rakennettu. Mielenkiintoista on nähdä millaiseen summaan päädytään ennen kuin putkea on rakennettu metriäkään.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Saisiko sinulta konkreettisen ehdotuksen mihin vaihtoehtoisesti laittaisit viisi miljonaa euroa, joka hupenee kaupungilta runkoviemäriin nyt tehdyllä päätöksellä. Eikä sitten mitään sössötyksiä muutaman tuhannen säästöistä kokouspalkkiosta, taidehankinnoista tms.
Ei kiinnosta tuollaiset 5 miljoonat. 5 miljoonaa on kyllä olemassa, mutta sen vaikutus on jaksottunut 10 vuodelle. Olen perehtynyt tähän 0 euron juttuun. Kun mitään ei ole tehty ja kaikkea on jo heikennetty miljoonilla niin että joka sivulauseessa on viemäri.
Kerro itse konkreettisesti paljonko menee vuonna 2009 ja 2010 ja 2011 siirtoviemäriin. Eikä sitten mitään lässytyksiä kaava-alueen tarpeisiin rakennettavista putkista. Tuon 2011 jälkeen menee taas lujaa.
Sitäpaitsi tuon 5 miljoonaa voisi ottaa myös tuottamattomasta lämpökeskussijoituksesta, joka muuten hupenee inflaatioon 10 vuodessa.
Ette tiedä loppujen lopuksi yhtään mitään mistään. Pyörittelette toisten keksimiä
lukuja keskenänne samalla tavalla kuin pikkupojat kiviä hiekkalaatikos.
Ja tuo sinun antisi oli...?
Tämän viestiketjun aloittajan kommentit ovat parhaita.Huomaa että tietoa ei ole mistään, tai sitten vaan leikitään yksinkertaista. Sen tosiaan huomaa, että kirjoittaja on kotoisin putken siunaamalla alueella. Kuka sitä nyt siellä soimaisi, kun kuntalaiset omista rahoista biffaavat miljoonien putken kotipihalle jumalan selän taakse ja vielä muutamalle ihmiselle.Missään muualla tätä hanketta ei toteutettaisi näin laajasti paitsi meillä Ylöjärvellä, jossa jopa kokoomuksessa on täysin tietämättömiä valtuutettuja. Todellinen kykypuolue. Oikeat porvarit ihmettelevät tätä ratkaisua, mutta meifän leikkiporvarit sorvaavat kaikki suunnitelmansa maalla asuvien kavereidensa hyväksi.
Kehtaat väittää että mitä tekemistä olisi 5 miljoonalla.Se on aikas iso raha, jolla voisi laittaa koulu- ja sairauspalvelut kuntoon, mutta ei.Me laitamme sen muutaman ihmisen viemäriin. Lopettakaa jo jankuttaminen, turha teidän on meille uskotella putkenne tärkeyttä, koska tiedämme mitä huijausta se on.
Putken siunaama alue sijaitsee nykyisin ns. kaava-alueella.
Jos taas keskusteltaisiin järkevästi haja-asutusalueen jätevesiasioista, tulisi kaupungin tiedottaa
a)aiotaanko asia hoitaa kaupungin toimesta määräajassa ja mihin hintaan
b)luovutaanko hankkeesta
c)ihan jotain muuta, mitä...
Näin k.o perheet voisivat järjestellä asiansa omaksi katsomallaan järkevällä tavalla.
Moni tuntee jo nyt tulleensa petetyksi.
Mihin menevät taajamissa asuvien perheiden maksamat miljoonat kunnallisveroeurot, kiinteistöverot ym. välilliset mm. yksityisiä palvelujen käyttöverot ?
Teillämme ei ole valoja, lapset kulkevat pimeässä. Maksamme itse teiden hoidot, auraukset, koulukyydit.
On se perkele, jos tässä Kaupungissa ei saa tasapuolista kohtelua. Ja tämäkin Pasi putki-insinööri sössöttää, että taajamissa asuu vain porvareita tai niiden kavereita.
Tuollaiselle pitäisi joskus antaa lapio käteen hiiren sijaan. Vai tietäisikö raukka kummasta päästä sitä pidetään. Olisikin mielenkiintoista tietää missä herra asustaa, kun koulut ei ole kunnossa. Asuntilassa kenties, hah,hah.
Ja etkö pelle tajua, että kaupunki tulee joka tapauksessa ne putket vetämään ennemmin tai myöhemmin. Kyse on vain ajoituksesta. Aiemmin oli kallista ja nyt ei ole rahaa, you see. Taajamalaisten kytkeminen kaupungin putkiliekaan tuottaa jätevesimaksuina sellaisen tukun euroja, että onneksi sinä putki-insinööri et sitä ymmärrä.
"Lopettakaa jo jankuttaminen, turha teidän on meille uskotella putkenne tärkeyttä, koska tiedämme mitä huijausta se on."
Jankutus koskee edelleen kaupungin omaa 6 kilometrin putkea Viisajärveltä Kaiharin puhdistamolle. Tampereen Vesi omistaa puhdistamon ja saimme valtuustosalissa kuulla esittelijältä, jotta sieltä ilmoitettiin: Puhdistamolle tulevan putken tulee olla kaupungin omistuksessa ja ylläpidettävänä eikä minkään osuuskunnan.
Lisäksi: "Osuuskuntien ulkopuolelle jäävät koulut, opistot, terveydenhoitolaitokset, tutkimuslaitokset, kerrostalot, vesitornit yms. suuret yksiköt, jotka muodostavat oman vesihuoltoalueensa liittyjinä suoraan Ylöjärven kaupungin runkoverkkoon."
Tuo lainaus virallisesta paperista liittyy 6 km ( Takamaalle 6 km) kaupungin putkien strategiseen merkitykseen. Arkisten asioitten hoitamista viimeisillä hetkillä voi kutsua huijaamiseksi, mutta se osoittaa keskustelijan ymmärryksestä aika paljon. Jos valitsen asioitteni hoitajaksi jonkun, en valitse tuollaisella ymmärryksellä siunattua. Käsien heiluttelija kuuluu jonnekin aivan muualle kuin valtuustoon.
Täälä on tuhatta ja yhtä asiaan perehtynyttä. Tai ainakin niin ihmiset luulevat. Asia herättää varmasti monia mielipiteitä, mutta jos katsotaan maan kokonaislinjaa, niin kyllä Ylöjärven toimet ovat käsittämättömät. Vedetään haja-asutusalueelle monen kilometrin viemäriputki, johon liittyjiä on muutamia kymmeniä. Kustannukset ovat valtavat ja tulot erittäin pienet. Se selitys, että kunta hyötyisi haja-asutusalueen ihmisten maksamista vesimaksuista on täysin väärä. Sillä menolla kunta saisi katettua menonsa n. 150 vuodessa, jolloin saneeraus on tehty jo moneen kertaan. Tosiasiassa putki siis syö kaupunkilaisten rahoja uskomattoman paljon, sitä haja-asutusalueen ihmisetkään ei voi miksikään muuttaa.
Asian olisi pitänyt edetä niinkuin muuallakin Suomessa, eli vesiosuuskunnan tekemällä runkoviemärillä ja haaroituksilla. Tällöin ihmisten liittymismaksu olisi ollut 0€ ja vesiosuuskunta olisi voinut rahoittaa toimintaansa isojen laitosten vesimaksuilla. Tämä olisi ollut kunnan taloudellekkin parempi vaihtoehto, koska silloin olisi jäänyt rahaa muuhunkin. Tiedän että haja-asutusalueen ihmiset eivät asiaa näin näe, mutta näin asiat vaan etenevät oikeassa maailmassa.Nyt oma etu meni järkevän päätöksenteon edelle.
Neuvotteluissahan päästiin jo kompromissiin, mutta neuvotelijana toiminut valtuutettu meni lupailemaan taas kerran hiukan liikoja, joten nyt asiasta maksaa kaikki kaupunkilaiset.
AsuntilanTIMOn kirjoitus on kiihkotonta asiaa. Näinhän asia oli, että eri valtuustoryhmien edustajista valitussa neuvotteluryhmässä päästiin jo sopuun siitä, että kaupunki osallistuu merkittävällä panostuksella runkoviemärin rakentamiseen. Periaatteessa oltiin valmiita hyväksymään vaihtoehto A vietäväksi kaupunginhallituksen hyväksyttäväksi ja siitä edelleen valtuuston hyväksyttäväksi. Näinhän asia ei sitten edennyt, koska valtuutettu Ossi Sippola lähti vielä kerran sooloilemaan osuuskuntien edustajien kanssa. Jos Sippola olisi ilmoittanut osuuskuntien edustajille, että enää ei palaveerata, vaan kaupunginhallitukselta tulee esitys runkoputken rakentamisesta olisi meillä nyt selkeä ja kaikkien kannalta hyvä A-vaihtoehto jätevesihuollon järjestämiseksi haja-asutusalueella. Valitettavasti taitaa olla niin, että valtuuston päätös on valituskelpoinen, mikä merkinnee sitä, että hanke ei lähde liikkeelle. Turha on mahdollisia valittajia syyttää hankkeen viivästymisestä, sillä kuntalaisten tasapuolinen kohtelu ja jääviysasiat ovat sellaisia, että niissä ei saa olla lainvastaisuuksia. Mielipiteitähän meillä kaikilla voi näistä asioista olla, mutta viime kädessä oikeusistuimissa puolueettomasti ratkaistaan onko menetelty oikein vai väärin.
Puhut paljon, mutta joka ikinen sana täyttä asiaa. Kiitos kuuluu siis häseltäjävaltuutetulle, joka sai tämän kaaoksen aikaan.
Kaupungilta löytyy kyllä vääntöä estää hankkeen liikkeelle lähteminen toiset 5 vuotta. Rahaa siinä menee edelleen, mutta eipähän lähde liikkeelle kun aina vaan estetään.
A-vaihtoehdossa ei ollut mitään osuuskuntaa, joka olisi aloittanut kaupungin vesilaitoksen haarakonttorihommat. Miten tuo vesiosuuskunta olisi saatu syntymään? Vaihtoehto oli utopistinen. Se perustuu kaava-alueella asuvan vuokralaisen kuvitelmaan että talkootyö on loppumaton luonnonvara tuolla jossain. Ei se ole. Aivan yhtä hyvin voitaisiin moottoritiet antaa 6 kilometrin pätkinä tienhoitokunnille rakennettavaksi. Ja sillat kalastuskunnille. Vaihtoehto oli tyhjän päällä.
Olisitko sinä panospuhdistamon tilannut lähtenyt perustamaan osuuskuntaa? Toimitko ylipäätään missään yhteisessä hankkeessa omaa vapaa-aikaa kuluttaen?
Kuvitellaanpa käsittelyä jossain hallinto-oikeudessa. Asiantuntijana on Ympäristökeskuksen henkilö. Tuolta henkilöltä kysytään mielipidettä 6 km taktisen putken omistuksesta. Kymmeniä osuuskuntatoimijoita ja kaupungin, valtion ja Tampereen kaupungin laitoksia yhdistävän putken omistuksesta ja ylläpidosta. Onko sille luonnollinen omistaja ja ylläpitäjä kaupungin vesilaitos vai joku talkooporukka. Mitä mahtaa vastata ympäristökeskuksen edustaja?
Vastapuolella on käsien heiluttaja. Esittää että nyt 3000 ihmistä on saamassa tonnilla viemärin kotiovelle. Että on se niin väärin ja viuhtoo käsillään kuin tuuliukko.
Muuten hyvä, mutta todellisuuspohja kirjotuksestas on todella kaukana.
Kerro jokin kohta jossa ei ole todellisuuspohjaa.
Jos et sitä tajua niin olet menetetty tapaus.Pienenä vinkkinä annan, että koko juttu on täyttä puppua. Otappahan paremmin asioista selville.
Löytyi kyllä puppua.
Taktiseen 6 km putkeen ei ole kymmeniä osuuskuntia liittymässä. Korkeintaan 4. Valtion laitos on Takamaalla. Tarvitaan myös Takamaan suunnan 6 km jolloin se voi liittyä. Kouluja on vaan 3 jos Voionmaa lasketaan mukaan ja pari päiväkotia. Ylisen kerrostaloja on vaan kolme. Keskuslaitokselta tulee vain vanha Tampereen Veden puhdistamon putki. Ei sitä puhdistamoa liitetä vaan sinne menevä putki katkaistaan. Puhdistamo lopetetaan. Eivät ne mitään Tampereen laitoksia enää ole. Jotain kuntainliiton juttuja. Vesitornia ei enää sitten enää tarvita kun uusi vesijohto tulee samalla.
Jaa että 3000 ihmistä? 10% ylöjärveläisistä. Korkeintaan 2950. Ja silloin on mukana Takamaa.
Eli pelkkää puppua. Kaupunki olisi kyllä perustanut osuuskunnan ja hommannut siihen toimihenkilöt. Tietenkin ne olisi palkattu kortistosta jolloin työttömyysaste olisi laskenut. Olisi tullut paljon halvemmaksi kuin vesilaitoksen käyttäminen tuohon putkeen.
On kyllä niin, että nimenmaan valittamisella juttua voi vielä pitkittää. Ja siinä syyllistetään tasan tarkasti valittajat pitkittämisestä.
Kaupunki muuten tarvitsee sitä putkea uudelle Veittijärven kaava-alueelle alkupäästään. Eli putken kiistapituus 6 km lyheni jo 5 km mittaan.
Kaupunki tekee siis aivan elintärkeää omaa putkeansa. Ei mene kauankaan kun Kaiharin alueelle tulee ruutukaava. Se edellyttää tuota putkea. Ruutukaavahan on jo kertaalleen piirustuspöydällä aloitettu vaikkei siitä paljon puhuta.
Tämä viesti sai sulan.
Ylöjärven kaupunki sai horsman, joka kasvaa paskaojassa.
Ja jos allekirjoittanut voittaa lotossa tai muulla tavalla äkkirikastuu,
lupaan myydä talomme romaaneille pilkkahintaan.
Jokohan sitten alkaisivat siellä vallan keskipisteessä välittämään meistäkin ?
Ei kun niistä romaaneista.
Voisinkin rakentaa Haavistolle rivarin. Suuntaisin markkinoinnin mm. etnisille vähemmistöille. Sinne hieman reunaan jos tekee, niin voisi myös tallit laittaa muutamalle ravurille.
Tee se, mutta älä aivan putken kylkeen.
Veikkaanpa, että budjettiin ilmestyy putken mentävä aukko hyvinkin pian. Ainahan sitä lisärahoitusta löytyy yhteen Haaviston haaraan. Täytyyhän urean tuoksu saada pois pihapiiristä.
Ja horsman* saat pirullisesta suunnitelmasta.
Kiusa se on pienikin kiusa.
Laita kuule se rivarii Asuun. Miul on siel jo heimoveljii. Muutama taliki siel jo on. Myö lähekii soittamaa Aarellee, jotta lähtevät Sööreljeest tulemaan ko täällä on niin hienot mestaat.
"Asia herättää varmasti monia mielipiteitä, mutta jos katsotaan maan kokonaislinjaa, niin kyllä Ylöjärven toimet ovat käsittämättömät. Vedetään haja-asutusalueelle monen kilometrin viemäriputki, johon liittyjiä on muutamia kymmeniä."
Kyllä vaan. Monen kilometrin on 5,5 kilometriä Kaiharin vanhalle paskavatkaamolle ja 6 kilsaa Tutkimuskeskuksen vatkaamolle.
Muutama tarkoittaa Kaiharin suunnassa 600 ja Takamaan suunnassa 300. Siis lyhyellä periodilla. Kun kyläosayeiskaavan vaikutukset tulevat kunnolla esiin, on vaikutus Ylisen suunnassa 1200 taloutta. Takamaan suunnasta ei nyt tiedä, mutta kaiketi sielläkin on samansuuntainen kehitys.
Tänä päivänä asia koskettaa 10% Ylöjärveläisistä. Ei aivan vähän. Kun jonnekin Asuntilan kivikkoon on perustettu tontteja monella miljoonalla kymmenelle taloudelle niin siinäkö on sitten kaikki kohdallaan?
Koetas suojella myös Asuntila-Siivikkala putkea. Siinä vasta oikein putkikusetus.