Amme maalattu prkl....

ällööööööö

Olen juuri muuttamassa ja wc:n kylpyamme on joskus maalattu.Nyt se on järkyttävän näköinen hilseilee ja kulunut.Omistaja ei ymmärrä mitään mitä sille pitäisi tehdä.Onko kellään kokemusta samanlaisesta tapauksesta ja mitä avuksi.Yök kyllä ällöttää........Kiitos jo vastauksestasi ja suuri kiitos jos siitä o minulle vielä apua::))

2

2043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäli amme on omilla jaloillaan oleva malli, niin kannat sen ulos (kaveriporukalla), ja kiikutat sen hiekkapuhallettavaksi. Sitten vain sopiva pohjamaali, ja päälle kestävä pintamaali. Teräsveneisiin tarkoitetut tuotteet toimivat 98 % varmuudella (en ole koskaan kokeillut niitä kylpyammeeseen).

      Löytyy myös yrityksiä jotka tekevät vanhojen kylpyammeiden kunnostuksia paikan päällä, mutta ei kuulemma ole kovinkaan edullista..

      P.S. Jos se ammeen ulkonäkö ällöttää tällaisenaan, niin se on varmasti ollut vielä pahempi ennen maalausta... Nimim, et tiedä miltä vanha amme voi näyttää ;)

    • itse tehnyt

      Sen kylpyammeen voi uudelleen emaloida, tein itse kolme vuotta sitten. Aineet 150€, ammattimiehen tekemänä 500€. Jos on vähänkään maalannut ja osaa seurata netistä ohjeet niin pitäisi onnistua.
      Ainut ongelma on se että pintä jää sen verran huokoiseksi että kun meilläkin minä ja tyttäreni värjää hiuksia niin ammeen pohja on hieman värjääntynyt. Eli ei mikään lopullinen ratkaisu mutta jos on muitakin rahareikiä niin tää on ehkä halvin tapa. Uudet ammeet liikkuu siinä 1000€ tietämillä.
      Ainut raskas osuus oli vanhab emalin hiominen pois, mutta onnistuu kyllä naiseltakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1392
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe