Olen tässä yrittänyt kaikin keinoin ymmärtää seuraavia rivejä;
bsf ADCON0,GO ; start conversion
btfss ADCON0,GO ; this bit will change to zero when the conversion is complete
goto $-1
Ongelma tässä on "btfss" joka on määritelty siten, että sitä seuraava rivi ohitetaan jos bitti on "1".
Manuaaleissa määritellään, että ADCON0:GO pysyy "1":senä kunnes konversio on valmis (esim. TAD syklikaaviossa, mm).
Miten siis on mahdollista, että edellä listattu toimii? Miksei instruction pointer valahda oitis läpi koska konversio on edelleen käynnissä, ja GO bitti on "1"? (vastaavasti, jos olisi jotenkin mahdollista (tiedän ettei ole...) että konversio olisi valmis ennenkuin btfss -komento saavutetaan, ohjelman pitäisi jäädä ikuiseen luuppiin)
Miksi edellä esitetty 3 riviä on oikein, osaako joku selittää tämän tyhmälle?
Kiitos jo etukäteen!
Yksinkertainen PIC kysymys
3
838
Vastaukset 3
- keksa1
kotias ajaa tuota debuggerissa ja tarkista että mikä se bitti oikeasti on. Meinaan ei ole eka kerta kun on ymmärtänyt väärin tai manuska on väärässä.
Näyttäs kyllä manuaalin virheeltä.- vaihtovirtanen
Pistin "headerin" tilaukseen, kun debuggaaminen ei 16F690:lla ilman sitä futaa. Tulee varmasti jatkossakin tarpeeseen :)
- Anonyymi
Kun bsf ADCON0,GO käskyllä käynnistät konversion, ADCON0-rekisterissä oleva GO-bitti pysyy päällä kunnes konversio on valmis. Kuitenkin btfss ADCON0,GO käsky ei tarkoita, että ohjelma ohittaisi seuraavan rivin vain silloin kun GO-bitti on 1, vaan se tarkoittaa "branch if bit test false, skip next instruction if bit is set". Eli jos GO-bitti on 0, seuraava rivi ohitetaan.
Eli kun konversio on valmis, GO-bitti muuttuu 0:ksi ja btfss ADCON0,GO käsky ei hyppää seuraavaan rivin, vaan jatkaa suorittamistaan rivi kerrallaan. Tämä on syy sille miksi kyseinen koodinpätkä toimii odotetulla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231024- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha589861- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646- 69644