Käytetyn purjeveneen (karvan alle 4000 kg) mukana tuli galvanoitu ankkuri suoraan ankkuriliinassa kiinni.
Ilmeisesti kannattaisi laittaa 2-3 metriä kettinkiä tuohon liinan alkuun. Suosittivat yhdessä kaupassa 8mm kettinkiä 36 EUR / metri. Ostanko pois vai löytyykö jostain edullisemmin?
Ilmeisesti kannattaisi laittaa 2-3 metriä kettinkiä tuohon liinan alkuun. Suosittivat yhdessä kaupassa 8mm kettinkiä 36 EUR / metri. Ostanko pois vai löytyykö jostain edullisemmin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
No Biltemasta tietysti, höpsö.
oma valintani on rst ketju (sekä kiilloitettu ankkuri). Puhdistus miljoona kertaa helpompaa.
Pikainen googlaus löysi:
http://www.hartketju.fi/
8mm rst kettinki 21,80€/m
Aika iso hintaero kuitenkin rosteriketjulla ja kuumasinkityllä ja silti pitää ankkuri ja ketju pestä. Tässä hyvä ratkaisu: http://www.maritim.fi/pdfs/238-282_2009.pdf
Linkistä aukeaa neljäkymmentä sivua kaupallisia tuotteita. No, kai se on ratkaisu kaverilta joka ei osaa käyttää edes imutyhjennysasemia vaan lykkää tuotoksensa meidän kaikkien nautittavaksi.
Alkuperäiseen kysymykseen: itsellä on Biltemasta valmiina 2 m pätkänä ostettu kuumagalvanoitu ketju. Parin kesän käytön jälkeen on vielä uuden veroinen eikä ruostetta näy. Halk. 13 mm ketju (2 metriä) maksaa 18 euroa ja kestää 2000 kg vedon.
Tämä vinkki riittää eiköhän tuo Bilteman valmis ole oikein hyvä. 18 EUR ainakin kuulostaa sopivalta!
Joo, huonosti linkattu, mutta kannenpesupumpusta oli kysymys. Ja onhan kataloogissa septitankin tyhjennyspumppujakin, eivät näköjään ole myyntikiellossa Suomessakaan.
Tommonen septin tyhjennyspumppi on muuten hyvä peli. Sillä voi ruikkia hiukan kauempaakin jätökset rantakiville niin ettei meri likaannu.