Olen käynyt ihan vasta lääkärillä, ihan kaikki tautitestit on tehty ja mitään ei ole. silti joka ikinen kuukausi menkkojen yhteydessä genitaalialueelle ilmestyy herpeksen kaltaisia oireita. kävely on tuskaa, istuminen on tuskaa ja henkinen tuska on kaikkein pahin. Olen ihan ensimmäisistä oireista alkaen sanonut tästä lääkärille ja se ei osaa sanoa mitään. enhän minä voi lopun elämää näin elää tietämättömänä mikä tämä on! ja viimeksikkin kun kävin siellä lääkärillä testeissä niin nämä oireet oli päällä, kai ne olis tuloksissa sitten näkyny jos se joku tauti olisi. mitä helvettiä tässä pitää tehdä nyt?! hermot menee tämän kanssa kun mikään ei auta.
Mitä tämä on!?
tuskainenn
10772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos lääkäri otti näytteen, eikä se tulosten mukaan ollut herpestä, niin sitten sulla on kondylooma eli visvasyylä. se ei näy papa-kokeessa, joka otetaan kohdunkaulalta, vaan pitäisi sitä varten ottaa koepala siitä hävyn alueelta.
Mitä sillä tiedolla sitten tekee? Ei oikeastaan yhtään mitään. Kondylooman oireet vähenevät vuosien kuluessa tai elimistösi parantaa sen. Papa-seurannassa kannattaa tietty käydä vuosittain, jos se hp-virus keksii löytää uusia alueita kohdunkaulalta.
lääkäri otti kondylooma-näytteen ja se oli negatiivinen
jos oot allergiaan taipuvainen niin sulla voi olla ihan norm. ihosairaus. mun atopia alko esiintyy läikkinä alapäässä ja päänahassa. stressi pahensi sitä ja juuri tuo menkkojen aika. kannattaa käydä ihotauti lääkärillä jos oireilu pahaa.
Rakkulasta tahi verikokeella.
Testattiinko sinulta erikseen kondylooma vai otettiinko sinulta PAPA-koe? PAPA-koe ei ole yhtä kuin kondyloomatesti. Kondy tulee esille siinä tai sitten ei.
Kerrot että otettiin kaikki testit. Siis kaikki? Klamydia, tippuri, kuppa, hepatiitit, HIV jne.?!
ne lääkärit sano mulle sielä et siinä näkyy sit jos on jotain tauteja.. kai se sit sen kondyloomatestin on ottanu mut ei herpestä.. koska ei multa oo missää suostuttu ottamaan sitä vasta-ainetestiä verestä ja en ikinä saa aikaa lääkäriin just sillon ku ois ne oireet ns "oikeassa" vaiheessa..
ja multa on otettu ihan kaikki testit, mut vähä aiemmin, oon ravannu otattaan verestä ja virtsasta mut ne on siitä herpeksestä sillonki sanonu et se ei muka näy veressä eikä kondylooma, eli ne kaks on jääny sit ottamatta.
Siis minkä testin ne otti? Oireileva herpes testataan rikkomalla rakkula ja siitä sit näyte (käy ihan kipeetä). Sit on tietty se verikoe joka näyttää ne vasta-aineet.
On ne jotkut sellasii tahvoja että miettii mistä muropaketista niitä lääkärinlupia saa.
Ootko käyny yksityisellä?
yksityisellä koska ei ole varaa.. suututtaa ku missään ei suostuta ottamaan verestä sitä vasta-ainetestiä. missä niitä otetaan??? ku yksityiselleki ku soitin ja kysyin ni sanovat että eieiei se pitää ottaa gynekologisesti se herpes-testi, ja turhaanpa sinne menee jos ei oo oireita ja sit ku oireet on niin ei saa aikaa..
ja se oli siis papa-koe, ja se otettiinki ihan vaan sen takia et saan tietää onko kondylooma tai herpes ja että saan e-pillerit, niin kai se lääkäri on sitten ottanu ainaki sen kondyloomatestin siinä samalla kun vielä soitin sinne tuloksista ni se sano että "mitään ei ollut"..
Papa ei ole sukupuolitautitesti. Papassa katsotaan ensisijaisesti HPV:n aiheuttamia solumuutoksia kohdun kaulalla. Papassa eivät näy kondyloomaviruksen (eräs HPV:n, human papillooma virus, muoto - HPV muotoja on kolmenlaisia; eräät niistä aiheuttavat solumuutoksia kohdun kaulalle, eräät aiheuttavat "oireettoman infektion" ja kolmannet visvasyyliä eli kondyloomia) aiheuttavat kondyloomat ulkosynnyttimiin.
Papa-näyte otetaan kohdunkaulalta, joten ulkosynnyttimien kondyloomat eivät näy siinä.
Jos sinulta on otettu pelkkä papa kartoittaakseen kondyloomaa, niin tulos ei todellakaan kerro, onko sinulla kondylooma vai ei. Samoin se ei myöskään kerro sitä, onko sinulla herpes vai ei. Se kertoo vai, että sinulla ei ole HPV:n aiheuttamia solumuutoksia kohdun kaulalla.
Sun pitää mennä lääkäriin silloin, kun sulla on oireita. Silloin he ottavat rakkulasta/syylistä näytteen, josta tutkitaan kondylooma etikkahappovärjäyksellä tai herpes. Herpeksen saa verikokeella myös, mutta julkinen puoli harvemmin sitä lähtee testaamaan.
Varmiten saat tulokset kun menet yksityiselle. Jos ei ole varaa, niin sitten julkiselle, mutta kaikkia testejä et saa siellä testattavaksi.
Ps. Sinulta ei takuuvarmasti ole testattu kaikkia sukupuoliteitse tarttuvia tauteja. Julkinen puoli testaa yleensä vain klamydia, tippurin ja hivin. EI MUUTA. Ei vaikka pyytäisitkin. Ja näin on todennäköisesti myös tapauksessasi käynyt. >Pyydä vaikka lääkäriltäsi tulokset siitä, mitä sinulta testattiin. Testien ulkopuolelle jää iso kasa testejä, kuten hepatiitit, kuppa, herpes, kondylooma ja jotain harvinaisempia, kuten trikomonas, neekerisankkeri jne...
on ainakin testattu klamydia moneenki kertaan, tippuri ja hiv, hepatiitit ihan erikseen ja sitten myös kuppa ja mitähän kaikkia. nuista neekerisankkereista en tiedä mutta nuo yleisimmät on ainakin testattu, paitsi kondyloomaa ja herpestä ei ole testattu tk:ssa ja siitä papakoe-hommasta en tiedä. (ne on vielä siellä tk:ssa näytteenoton aikaan sanonu mitä mistäkin testistä näkee eli nuo mitä luettelin on testattu.
kun sanot että papa ei ole sukupuolitautitesti, niin kuin ei varmaan olekaan, mutta kai se nyt siinä samalla on sen kondylooman testannu kerta menin siihen tutkimukseen osaksi kondylooma ja herpes pelossa, sitä varten suostuin koko hommaan, miksei siinä samalla olis voinu kattoa papaa ja kondyloomaa?