volvo s60 d5 manuaalina?

koskaan en ole vielä omistanut volvoa, mutta nyt ajattelin laittaa, aina on volvo jotenkin kiinnostanut ja pitänyt sitä laatu autona, varsinkin s60 malli hivelee silmää ja vielä se d5 moottori 163hv. Onko autossa tyyppivikoja? koneet on varmaan kestävoä ja luulis että manuaali lootakin on ok?mites volvon korit kestää ruostetta??
52991
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Volvo kestää ruostetta aivan yhtä hyvin kuin mikä tahansa auto.Jos auto on yli 5 vuotta vanha kannattaa vähän kurkkailla sen alle ennen kun lyö rahat pöytään.Itselläni on 2000 luvun alku puolen s60:nen joka on ruosteista vapaa ,kiitos ensimmäisen omistajan joka oli viitsinyt volvon ruostesuojata

Äänestä
  • Pitäisi sanoa että Volvo kestää PAREMMIN ruostetta kuiin mikä tahansa auto. S60 sai parhaat mahdolliset arvosanat ruostetutkimuksessa, eli ei ihme, että Volvosi oli täysin ruosteeton ; )

    Äänestä

60-sarja edustaa yhtä vähävikaisimmista Volvoista, ero esim. 70-sarjaan on huomattava. Ruostuminen ei ole näissä ongelma. Alustaltaan yli 10:n vuotiaatkin isot Volvot ovat vielä kuin uusia ja kori vastustaa erittäin hyvin ruostetta. Esim. konepelti ja takaluukku ovat valmistettu ruostumattomasta alumiinista.

Paljon ajettuihin isoihin Volvoihin voi joutua vaihtamaan alustan kulutusosia, esim. koiranluita, laakereita ja puslia. Onneksi nämä on usein helppo vaihtaa itse ja osat suht edullisia.

Kyllä tuota kehtaa suositella ja olen itse samaa mieltä, S60 on silmiä hivelevän kaunis auto.

Äänestä
  • ei kannata ostaa pikku autoa kun isomman ja tyylikkäämän saa melkein samalla rahalla.sama kone sama kulutus mutta ajo ominaisuudet 1luokkaa!

    S80 D5 163hv.

    Äänestä

  • allukki kirjoitti:

    ei kannata ostaa pikku autoa kun isomman ja tyylikkäämän saa melkein samalla rahalla.sama kone sama kulutus mutta ajo ominaisuudet 1luokkaa!

    S80 D5 163hv.

    Saa enemmän tilaa ja kulutus ym. tuskin kovin paljon heittää toisistaan.Tietysti jos pienempi riittää niin eihän se huono valinta ole.Kannattaa myös miettiä farkkua,itse olen ainakin ollut tyytyväinen V70:een D5.Kulutus on pyörinyt talvellakin sekalaisessa ajossa n.6,4-6,8 ja tämän olen laskenut kun tietokone näyttöön saa lisätä n.0,8litraa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva volvonisti.... kirjoitti:

koskaan en ole vielä omistanut volvoa, mutta nyt ajattelin laittaa, aina on volvo jotenkin kiinnostanut ja pitänyt sitä laatu autona, varsinkin s60 malli hivelee silmää ja vielä se d5 moottori 163hv. Onko autossa tyyppivikoja? koneet on varmaan kestävoä ja luulis että manuaali lootakin on ok?mites volvon korit kestää ruostetta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu