Leipää nuotiolla

ekonen

Miten onnistuu makoisan leivänpaisto nuotiolla ja mikä olisi se hyvä resepti?

4

3782

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulileipuri

      Tee taikina, (pussin kyljessä usein ohje, tai keittokirjassa). Tee siitä sopivan kokoinen möykky tikun nokkaan ja paista nuotiolla. Helppoa ja mukavaa, nimeksi vaikkapa tikkupulla, tai tikkuleipä, riippuu mistä jauhoista sen teet.

    • testannut

      olli aulion suuresta retkeilykirjasta löytyy retkileivän ohjeita

    • Joskus nurempana paisteltiin leipää ihan kivien päällä.
      Eli kivet notskiin ja kun ne ovat tarpeeksi kuumenneet niin ohuet rieskat päälle ja hyvää tuli (taikina saa olla melkein mitä vaan, yleensä kandee laittaa jauhoja ja vettä sekä suolaa ja pikkusen ehkä öljyä, nälkäsenä kaikki maistuu). Nykyisin kun oon tullu laiskaks niin kantelen sellasta paistinpannua mukana. Siinä paistelee kaiken mitä mieleen tulee. Sienistä sipuliin ja joskus lettutaikinakin ollut pullossa mukana, tosin matkakin ovat sellasia viikonlopun reissuja vaan, eli jaksaa vielä kanniskella.

    • eräkokki

      ota sekoitus ohrajauhoja ja vehnäjauhoja (50/50%) esim minigrippiin ja lisäät sekaan vielä pottumuusijauhetta. Metsässä sekoitat vettä ja taputtelet ohuita rieskoja taikinasta. Siis ohuita. Paista nuotiolla ohutpohjaisellla KUIVALLA pannulla vain jauhoissa, ei rasvassa kuumalla tulella. Syö voin kanssa. Tulee aivan ehtaa tuoretta leipää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      212
      999
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      854
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      94
      786
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      196
      729
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      67
      652
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      550
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      38
      531
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      503
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      503
    Aihe