Miten harjoitell enkun kieltä, jotta selviäisi tulevista yliopisto-opinnoista?
Tenttikirjoja siis paljon englanniksi jne.
Mistä saisi sellaista matskua ym joilla voisi harjoitella? on meinaan noista lukio-opinnoistakin jo kamalasti aikaa. Kieli aika hukassa :/
Vinkkejä ja omia kokemuksia kehiin!!! :)
Tenttikirjoja siis paljon englanniksi jne.
Mistä saisi sellaista matskua ym joilla voisi harjoitella? on meinaan noista lukio-opinnoistakin jo kamalasti aikaa. Kieli aika hukassa :/
Vinkkejä ja omia kokemuksia kehiin!!! :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Erikoissanaston/termithän oppii melko nopeasti, koska ne kertaantuvat tietyn oppialan perusoppikirjoissa. Kannattaa hankkia niitä tenttikirjoja jo etukäteen ja laatia itselleen pieni sanasto ao. oppiaineen keskeisistä termeistä.
Kannattaa myös tutustua lukutekniikkaan - eräs usein yliopisto-opinnoissa opetettava lukutekniikka on ns. SQ3R (http://en.wikipedia.org/wiki/SQ3R).
Lisäksi kannattaa lukaista seuraava kirjanen:
Englannin tekstinymmärtäminen: opiskelijan opas. Olsonen, Pirkko ym.
Sanaston harjaannuttaminenhan on suhteellisen helppoa, kunhan vain on viitseliäisyyttä. Rakenteiden opettelussa on sitten omat ongelmansa - tieteelliset/akateemiset kirjoittajat eivät aina ole niitä maailman parhaita/selkeimpiä kirjoittajia, joten lauserakenteet eivät ole mitään selkokieltä.
Suuri kiitos!!
Lisää vinkkejä otetaan kaikilta vastaan ja tulevat tarpeeseen :)
Esimerkiksi luonnontieteellisillä aloilla (kemiaa, matikkaa, fysiikkaa) sanasto on suomeksi ja englanniksi niin lähellä samaa, että siitä tuntuu selviytyvän valtaosa opiskelijoista ihan hyvin.
Suurin ongelma lienee tottumattomuus englannin kielisen tekstin lukemiseen. Minä suosittelen, että alat nyt heti lukea englanniksi. Ihan sama mitä, sanomalehtiä, kirjoja, omaa alaa tai harrastuksiasi. Mikä vaan kiinnostaa.
Opiskelen itse luonnontieteitä ja olen kahlannut paksuja kemian kirjoja. Tyypillisesti kanssaopiskelijat valittavat sitä, että lukeminen on niin hemmetin hidasta, jos ei oikein osaa. Ja sitä nopeutta olisi hyvä saada, kun ei aika muuten riitä mihinkään.
Minua ainakin on auttanut lukeminen kovasti. Siitä saa itsevarmuutta ja ihan oikeasti uskoo siihen, että niitä sanoja on turha tarkistella sanakirjasta. Luen jopa melko nopeasti ja jos joku keskeyttäisi lukemisen ja joku käskisi suomentaa tekstiä, en välttämättä osaisi. Mutta osaisin kyllä englanniksi selittää asian. Ja jotenkin se asia prosessoituu päässä niin, että asian ymmärtää lopulta myös suomeksi.