Kummin lisääminen

j.n.

Tietääkö kukaan voiko kummia lisätä "muuten vaan"?
Haluaisin lapselleni yhden kummin lisää,joskaan entisistä ei yhtäkään ole kuollut tms.. Mutta tämä jonka kummiksi haluaisin (olisin halunnut kummiksi jo silloin ristiäisten aikana) lisättävän oli kasteen aikana vielä niin nuori,ettei ollut ripille päässyt! Hänet konfirmoitiin vasta myöhemmin samana kesänä.. Eli onko vastaus tällaiseen pyyntöön aina seurakunnalta jyrkkä ei?!

4

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UnnaJunna

      Lapsellamme oli alkujaan 4 kummia. Yksi heistä kuitenkin lopetti yhteydenpion perheeseemme ja muuhun sukuun kokonaan (n.4v sitten) ja toinen taas erosi ev.lut kirkosta. Kummiutta ei voi purkaa, mutta kun lähdimme asiaa selvittämään, meille kerrottiin, että tällaisessa tapauksessa voimme halutessamme kummin lapsellemme lisätä. Kertoivat myös, että pakollinen määrä kummeja on 2 kpl, ja nämä lapsellamme siis edelleen olemassa, mutta perusteluina kävi kahden kummin "häviäminen" ja lisäksi lisättävä kummi oli toisen kummin sittemmin löytynyt ja vihitty puoliso, jotka molemmat lapsellemme läheisiä, joten halusimme heistä toisenkin kummiksi. Lapsellamme on nyt kirkonkirjoissa siis 5 kummia.

      Joten kaksi kummia riittää, mutta olettaisin siis, että asia katsotaan aina tapauskohtaisesti. Aina kannattaa kysyä. Vai olisiko tämä kummiehdokkaanne hyvä vaihtoehto mahd. seuraavalle lapselle?

      • narsisteja

        Jotka haluavat hyväksikäyttää ihmisiä jossain ns. kummiuden merkeissä? Ei mikään ihme jos jotkut halusivat yhteydenpidon lopettaa. No onhan se helpotus kun voitte lisätä kummeja vaikka satapäin. Sillä onhan se aika kammottavaa jos kakarallanne ei olisi yhtään kummia kun kaikilla muillakin on! Kummihan saa penskan heti jos vanhemmille jotain tapahtuu, niin tärkeä on se kummin rooli?

        Onko teillä kummi uskonnollisten satujen kertojina vai lahjasäkkeinä? Ilmeisesti pitää olla taloudellisena tukena koska uskonnollisten satujen kertojia ei enään arvosteta. Miksi muuten vanhemmat valitsisivat kymmenen kummia jos joihinkin satuihin uskoisisivat? Jokaisella viidellä kummillakin voi olla eri näkemykset vai onko ne tarkkaavaisen kakaran tekijän huomaavan?

        Kummiuden voi purkaa mutta rahan ahneuksisssa moni ei halua ja kuvitteleekin sen olevan sitovan. Sen kun vain sanoo itsensä irti niin se on siinä!


    • lisätä

      kummeja. minut ja mieheni lisättiin silloin 7-vuotiaan pojan kummeiksi, koska olemme niin paljon tekemisissä hänen kanssaan.

      Ei ollut muuta kuin nimet paperiin ja homma hoitui sillä. :)

    • kummi?

      Mitä ihmeen merkitystä joillain kummeilla on muuta kuin lahja automaatteina? Veronmaksajat muutenkin elättää kakaraperheet joille ei riitä mikään vaan pitää matkustella ja muutenkin leveetä elämää elää. Sitten näistä kakaroista ei ole työelämään muuta kuin loisiin. Helpolla kun saa kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      203
      2790
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      165
      2496
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      904
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      107
      902
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      307
      874
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      453
      778
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    Aihe