Kummin lisääminen

j.n.

Tietääkö kukaan voiko kummia lisätä "muuten vaan"?
Haluaisin lapselleni yhden kummin lisää,joskaan entisistä ei yhtäkään ole kuollut tms.. Mutta tämä jonka kummiksi haluaisin (olisin halunnut kummiksi jo silloin ristiäisten aikana) lisättävän oli kasteen aikana vielä niin nuori,ettei ollut ripille päässyt! Hänet konfirmoitiin vasta myöhemmin samana kesänä.. Eli onko vastaus tällaiseen pyyntöön aina seurakunnalta jyrkkä ei?!

4

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UnnaJunna

      Lapsellamme oli alkujaan 4 kummia. Yksi heistä kuitenkin lopetti yhteydenpion perheeseemme ja muuhun sukuun kokonaan (n.4v sitten) ja toinen taas erosi ev.lut kirkosta. Kummiutta ei voi purkaa, mutta kun lähdimme asiaa selvittämään, meille kerrottiin, että tällaisessa tapauksessa voimme halutessamme kummin lapsellemme lisätä. Kertoivat myös, että pakollinen määrä kummeja on 2 kpl, ja nämä lapsellamme siis edelleen olemassa, mutta perusteluina kävi kahden kummin "häviäminen" ja lisäksi lisättävä kummi oli toisen kummin sittemmin löytynyt ja vihitty puoliso, jotka molemmat lapsellemme läheisiä, joten halusimme heistä toisenkin kummiksi. Lapsellamme on nyt kirkonkirjoissa siis 5 kummia.

      Joten kaksi kummia riittää, mutta olettaisin siis, että asia katsotaan aina tapauskohtaisesti. Aina kannattaa kysyä. Vai olisiko tämä kummiehdokkaanne hyvä vaihtoehto mahd. seuraavalle lapselle?

      • narsisteja

        Jotka haluavat hyväksikäyttää ihmisiä jossain ns. kummiuden merkeissä? Ei mikään ihme jos jotkut halusivat yhteydenpidon lopettaa. No onhan se helpotus kun voitte lisätä kummeja vaikka satapäin. Sillä onhan se aika kammottavaa jos kakarallanne ei olisi yhtään kummia kun kaikilla muillakin on! Kummihan saa penskan heti jos vanhemmille jotain tapahtuu, niin tärkeä on se kummin rooli?

        Onko teillä kummi uskonnollisten satujen kertojina vai lahjasäkkeinä? Ilmeisesti pitää olla taloudellisena tukena koska uskonnollisten satujen kertojia ei enään arvosteta. Miksi muuten vanhemmat valitsisivat kymmenen kummia jos joihinkin satuihin uskoisisivat? Jokaisella viidellä kummillakin voi olla eri näkemykset vai onko ne tarkkaavaisen kakaran tekijän huomaavan?

        Kummiuden voi purkaa mutta rahan ahneuksisssa moni ei halua ja kuvitteleekin sen olevan sitovan. Sen kun vain sanoo itsensä irti niin se on siinä!


    • lisätä

      kummeja. minut ja mieheni lisättiin silloin 7-vuotiaan pojan kummeiksi, koska olemme niin paljon tekemisissä hänen kanssaan.

      Ei ollut muuta kuin nimet paperiin ja homma hoitui sillä. :)

    • kummi?

      Mitä ihmeen merkitystä joillain kummeilla on muuta kuin lahja automaatteina? Veronmaksajat muutenkin elättää kakaraperheet joille ei riitä mikään vaan pitää matkustella ja muutenkin leveetä elämää elää. Sitten näistä kakaroista ei ole työelämään muuta kuin loisiin. Helpolla kun saa kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2504
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2284
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2266
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1439
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1063
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe