Kummin lisääminen

j.n.

Tietääkö kukaan voiko kummia lisätä "muuten vaan"?
Haluaisin lapselleni yhden kummin lisää,joskaan entisistä ei yhtäkään ole kuollut tms.. Mutta tämä jonka kummiksi haluaisin (olisin halunnut kummiksi jo silloin ristiäisten aikana) lisättävän oli kasteen aikana vielä niin nuori,ettei ollut ripille päässyt! Hänet konfirmoitiin vasta myöhemmin samana kesänä.. Eli onko vastaus tällaiseen pyyntöön aina seurakunnalta jyrkkä ei?!

4

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UnnaJunna

      Lapsellamme oli alkujaan 4 kummia. Yksi heistä kuitenkin lopetti yhteydenpion perheeseemme ja muuhun sukuun kokonaan (n.4v sitten) ja toinen taas erosi ev.lut kirkosta. Kummiutta ei voi purkaa, mutta kun lähdimme asiaa selvittämään, meille kerrottiin, että tällaisessa tapauksessa voimme halutessamme kummin lapsellemme lisätä. Kertoivat myös, että pakollinen määrä kummeja on 2 kpl, ja nämä lapsellamme siis edelleen olemassa, mutta perusteluina kävi kahden kummin "häviäminen" ja lisäksi lisättävä kummi oli toisen kummin sittemmin löytynyt ja vihitty puoliso, jotka molemmat lapsellemme läheisiä, joten halusimme heistä toisenkin kummiksi. Lapsellamme on nyt kirkonkirjoissa siis 5 kummia.

      Joten kaksi kummia riittää, mutta olettaisin siis, että asia katsotaan aina tapauskohtaisesti. Aina kannattaa kysyä. Vai olisiko tämä kummiehdokkaanne hyvä vaihtoehto mahd. seuraavalle lapselle?

      • narsisteja

        Jotka haluavat hyväksikäyttää ihmisiä jossain ns. kummiuden merkeissä? Ei mikään ihme jos jotkut halusivat yhteydenpidon lopettaa. No onhan se helpotus kun voitte lisätä kummeja vaikka satapäin. Sillä onhan se aika kammottavaa jos kakarallanne ei olisi yhtään kummia kun kaikilla muillakin on! Kummihan saa penskan heti jos vanhemmille jotain tapahtuu, niin tärkeä on se kummin rooli?

        Onko teillä kummi uskonnollisten satujen kertojina vai lahjasäkkeinä? Ilmeisesti pitää olla taloudellisena tukena koska uskonnollisten satujen kertojia ei enään arvosteta. Miksi muuten vanhemmat valitsisivat kymmenen kummia jos joihinkin satuihin uskoisisivat? Jokaisella viidellä kummillakin voi olla eri näkemykset vai onko ne tarkkaavaisen kakaran tekijän huomaavan?

        Kummiuden voi purkaa mutta rahan ahneuksisssa moni ei halua ja kuvitteleekin sen olevan sitovan. Sen kun vain sanoo itsensä irti niin se on siinä!


    • lisätä

      kummeja. minut ja mieheni lisättiin silloin 7-vuotiaan pojan kummeiksi, koska olemme niin paljon tekemisissä hänen kanssaan.

      Ei ollut muuta kuin nimet paperiin ja homma hoitui sillä. :)

    • kummi?

      Mitä ihmeen merkitystä joillain kummeilla on muuta kuin lahja automaatteina? Veronmaksajat muutenkin elättää kakaraperheet joille ei riitä mikään vaan pitää matkustella ja muutenkin leveetä elämää elää. Sitten näistä kakaroista ei ole työelämään muuta kuin loisiin. Helpolla kun saa kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe