miten voin tallentaa tiedostoja niin että ensimmäisen nimi on 1.txt toinen 2.txt kolmas 3.txt neljäskymmenestoinen 42.txt ja niin edelleen? kiitos vastauksista!
tiedoston nimeäminen juoksevana lukuna
4
384
Vastaukset
- Jaska Perusjaska
Ihan tuo onnistuu perus-toistorakenteita käyttämällä. Yksinkertaisimmillaan for-looppi joka tallentaa jokaisella kierroksella uuden tiedoston laskurin arvon mukaan.
Tuollaisella luupilla ei tosin tee juurikaan mitään. Taitaisi vain kaataa selaimet ja palvelimet...
Haluat varmaan ensin aina tarkistaa, mikä numero on viimeisin ja tallentaa uuden tiedoston lisäämällä arvoon yhden? Katsopa noita viestiketjuja vähän matkaan taaksepäin. Siellä oli muistaakseni vastaava kysymys vastauksineen.- ...
"Haluat varmaan ensin aina tarkistaa, mikä numero on viimeisin ja tallentaa uuden tiedoston lisäämällä arvoon yhden? Katsopa noita viestiketjuja vähän matkaan taaksepäin. Siellä oli muistaakseni vastaava kysymys vastauksineen."
Mutta onko tuo PHP:llä lainkaan mahdollista? Mitä tapahtuu jos kaksi vierailijaa tulee samalla hetkellä?
Esim. viimeisin tiedosto on tiedosto55.txt. PHP1 on instanssi joka palvelee käyttäjää 1, PHP2 on käyttäjää2. PHP1 etsii viimeisen tiedoston, samaan aikaan PHP2 tekee saman. Molemmat löytävät tiedosto55.txt, joten molemmat luovat tiedosto56.txt... Parhaimmassa tapauksessa toisen käyttäjän tiedosto siis häviää kokonaan. - Jaska Perusjaska
... kirjoitti:
"Haluat varmaan ensin aina tarkistaa, mikä numero on viimeisin ja tallentaa uuden tiedoston lisäämällä arvoon yhden? Katsopa noita viestiketjuja vähän matkaan taaksepäin. Siellä oli muistaakseni vastaava kysymys vastauksineen."
Mutta onko tuo PHP:llä lainkaan mahdollista? Mitä tapahtuu jos kaksi vierailijaa tulee samalla hetkellä?
Esim. viimeisin tiedosto on tiedosto55.txt. PHP1 on instanssi joka palvelee käyttäjää 1, PHP2 on käyttäjää2. PHP1 etsii viimeisen tiedoston, samaan aikaan PHP2 tekee saman. Molemmat löytävät tiedosto55.txt, joten molemmat luovat tiedosto56.txt... Parhaimmassa tapauksessa toisen käyttäjän tiedosto siis häviää kokonaan.Tiedostot ovat vähän hankalia juurikin tuosta syystä. Tietokanta on hieman varmempi tapa.
Tiedoston ainakin voi lukita scriptin ajon ajaksi. En tiedä mitä tapahtuu jos kaksi käyttäjää yrittää lukita tiedostoa täsmälleen samaan aikaan millisekunnin tarkkuudella. Luultavasti molemmat epäonnistuu ja tulee virheilmoitus. Mutta kyllä tuo ainakin vähentää ongelman mahdollisuutta.
Hyvin epätodennäköistähän tuo on, mutta jos käyttäjiä on paljon samaan aikaan, niin riski on toki olemassa.
Minulla on hyvin vähän (ts. ollenkaan) kokemusta tuollaisten julkisten megapalveluiden tekemisestä, joten en tämän parempia vinkkejä osaa antaa. Tähän mennessä kaikki ovat toimineet jopa ilman tiedostojen lukitsemistakin. Sen vain tiedän, että ruuhkat aiheuttavat monesti arvaamattomia ongelmia. - ...
Jaska Perusjaska kirjoitti:
Tiedostot ovat vähän hankalia juurikin tuosta syystä. Tietokanta on hieman varmempi tapa.
Tiedoston ainakin voi lukita scriptin ajon ajaksi. En tiedä mitä tapahtuu jos kaksi käyttäjää yrittää lukita tiedostoa täsmälleen samaan aikaan millisekunnin tarkkuudella. Luultavasti molemmat epäonnistuu ja tulee virheilmoitus. Mutta kyllä tuo ainakin vähentää ongelman mahdollisuutta.
Hyvin epätodennäköistähän tuo on, mutta jos käyttäjiä on paljon samaan aikaan, niin riski on toki olemassa.
Minulla on hyvin vähän (ts. ollenkaan) kokemusta tuollaisten julkisten megapalveluiden tekemisestä, joten en tämän parempia vinkkejä osaa antaa. Tähän mennessä kaikki ovat toimineet jopa ilman tiedostojen lukitsemistakin. Sen vain tiedän, että ruuhkat aiheuttavat monesti arvaamattomia ongelmia.Ei tarvitse edes olla 'megapalvelu'. Vaikka pieni käyttäjän internet-yhteyden tökähtäminen ja kaksi pyyntöä suoritetaankin samanaikaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757