Maksuhäiriö ja asuntolaina

mahdotontako?

Onko edes mahdollista saada minkäänlaista asuntolainaa kun on maksuhäiriömerkintä ja velkaa ulosottoon n.4tonnia?Ajatuksena olisi ostaa ensimmäinen kämppä ja maksaa samalla tuo velka pois roikkumasta.Vakituinen työpaikka on eikä tässä kuitenkaan olla mitään omakotitaloja ostamassa/rakentamassa.Takaajat löytyy.Joo,virheitä tehty ja niistä opittu.Että uskallanko edes haaveilla?

3

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta uskosin, että et saa. vaikka virheistä oppii.

    • asia vaikuttaa

      joten suoralta kädeltä mahdoton tyrmätä täysin. Ne vaikuttavat asiat ovat mm; maksuhäiriömerkinnän laatu ja määrä, pankkisuhteen kesto, työsuhteen kesto ja palkka, takaajien varallisuus jne... Jos takaajina on esim omat vakavaraiset vanhemmat jotka tietävät ja tuntevat sinut ja ovat valmiit maksamaan( heillä on omaisuutta, suuret tulot jne,,) aikanaan, kun/jos jätät lainan hoitamatta, niin miksi pankki ei antaisi lainaa, varsinkin jos on vaan pari pientä häiriömerkintää...?

    • Laskija

      Jos sinulla ei ole varaa maksaa ulosotolle sitä neljän tonnin velkaa, niin miten sinulla voisi olla varaa maksaa asuntolainaa? Eli maksa ensin tuo vanha velka pois, niin sinulla on edes jotain todistusta pankille, että olet maksukykyinen. Neljän tonnin velan maksuun ei pitäisi pitkään mennä, jos olet laskenut että voisit asuntolainaakin lyhentää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      81
      2775
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      187
      2725
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      96
      1969
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      114
      1556
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1475
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      191
      1240
    7. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      62
      935
    8. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      930
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      871
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      106
      813
    Aihe