unikko ja

harjaneilikka

Miten nämä siemenet laitetaan multaa. Peitetäänkö yhtään siemeniä. Jos nyt kylvän niitä ruukkuihin ja sitten syksyllä istutan kasvupaikalle niin onnistuuko se?

1

465

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutarhaaja

      Unikon ja harjaneilikan siemenet ovat tosi pieniä, joten kylvöksen peittäminen ei ole tarpeen. Korkeintaan ohuen ohut kerros hienoa hiekkaa. Huolehdi että kylvös pysyy tasaisen kosteana, muovi tai lasi kylvöastian päällä auttaa.
      Kun kasvit ovat itäneet, niin kannattaa pienet taimet koulia omiin astioihinsa kasvamaan ja vahvistumaan. Elo-syyskuussa taimet voi sitten istuttaa ulos kasvupaikoilleen, niin ne ehtivät juurtua ja kestävät siten talven paremmin. Unikosta et kertonut mikä laji on kyseessä, mutta esim. siperianunikko kukkii seuraavan kesänä kylvöstä, mutta idänunikolla voi mennä parikin kesää ennen kukintaa. Unikkoja on myös yksivuotisia. Harjaneilikka on ns. kaksivuotinen, eli kylvö kesänä kasvaa vain lehtiä, kukkii seuraavana kesänä ja kylväytyy kasvupaikalleen, joten keväisin kannattaa harjaneilikan kasvupaikka jättää rauhaan, kunnes siemenet on itäneet ja taimettuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1583
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1362
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      899
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      783
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      11
      779
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      656
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      627
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      621
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      577
    Aihe