Ulkomittojen ja tehon tarpeen mukaan tuo sopisi hyvin tulevaan saunaani. Varastossa on 40 mottia 45-47 cm pitkiä puita. Onko tietoa milainen klapi sopii tuohon kiukaaseen. Millä hintaa tuota kiuasta saa. Sain rautakaupasta tarjouksen 499 e toimitus. Jos on jotain muuta hyvää tai huonoa kerrottavaa, niin otan mielellään vastaan.
Kysymyksiä helo 22 ES DX kiukaasta
ostoa miettivä
61507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä ostan kiukaan käyttöominaisuuksia ajatellen , en halon mitan mukaan.
Miksi ostaa halonpolttolaite?
Tokihan minäkin ostan kiukaan käyttötarkoitusta varten. Tilanne nyt vaan on se, että ostin kesämökin. Kaupassa tuli myös 40 mottia 45-47 cm pitkää klapia halkovarastoon siististi pinottuna. Puut on tehty leivinuunia varten, eikä ne mahdu mökin nykyiseen kiukaaseen, jonne mahtuu vain 40 cm klapi. Nyt kun saunon, niin pitää aina pistää tuo 45 cm puu mitättömäksi 23 cm pätkäksi. Ottaa pois varastosta ja laittaa se koriin tai takaisin varastoon. Hommaa helpottaisi jos varaston puita ei tarvitse pilkkoa kertaheitolla tai pieninä erinä aina saunomisen yhteydessä, vaan voisin käyttää nuo nykyiset puu tulevassa rantasaunassa. Leivinuuniin en montaa mottia vuodessa laita, mutta saunomiseen ne puut menee tulevina vuosina ihan hyvin.
Ei nekään kiukaat mitään harvinaisuuksia kuitenkaan ole johon mahtuu yli 45 cm klapi.
Mulla on siis tuo etusäiliötön versio. Tulipesä on 44 cm pitkä, poislukien luukun
kaulus. 45 - 47cm:n puut mahtuvat jotenkuten vinoon, mutta hankalasti.
kannatttaa tsekata 28DX ES, se on syvempi tulipesältään. Tosin en ole varma,
josko vesisäiliömallin tulipesä on saman syvyinen.
Miksi sinä kyselet, koska sinulla tuntuu tuota tietoa olevan kyseisestä merkistä kyllä runsaasi.
ih a jees osta harvian vastaava
Voin ostaa Harvian vastaavankin. Minkä mittinen klapi sinne mahtuu. Missään teknisissä tiedoista ei muuten tulipesän mittoja kerrota, kuten kerrotaan esim takkojen osalta.