Kissa saalisti eilen illalla meidän kirjosieppoemon ja nyt poikaset sirkuttaa, kuin viimeistä päivää pöntössä. Ovat jo aika isoja, ei varmaan pitkään olisi mennyt, kun pesästä olisivat lähteneet... Eikä urosta näy missään, joten ko. emo oli varmasti jalkavaimo. Mitä niille nyt pitäisi tehdä? Ajaako nälkä ne sieltä ulos vai pitäisikö käydä ne ressukat lopettamassa? Voi surku...
Mitä tehdä emonsa menettäneille
linnunpojille?
8230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
henki pois. Jäi pihamme ohi kulkevalla tiellä ilmeiseti auton töytäisemäksi. Näin sen tienposkessa kuolleena.
Valtava sirkutus, ja odotimme myös nk ensilentoja. Taitaa jäädä näkemättä.
Minäkin vaikka metsämies, niin harmittaa, mutta kait tää on sitä luonnon lakia.
Ei kait tavallinen ihminen pysty niitä poikasia ruokkimaan hyönteisillä?
Annan luonnon hoitaa sille kuuluvan tehtävänsä.
Kyllähän noiden poikasten ruokintaa ja kasvatusta isoiksi voi ainakin kokeilla. Kysykää ihmeessä noista paikoista ohjeita: (kopioin tämän toisesta viestistä)
" Neuvoa luonnonvaraisiin eläimiin liittyvissä asioissa voit kysyä seuraavilta tahoilta:
- HESY ry p. (09) 54200 100
- Korkeasaaren eläintarha p. 09-169591
- Pyhtään lintuhoitola p. 05-3433940
- BirdLife Suomi ry p. 09-4135 3300"
Lähde:http://www.hesy.fi/luonnonvaraiset.htm
Varsinkin jos poikaset ovat jo isompia, niiden eloonjäämismahdollisuudet ovat jo paljon paremmat kuin aivan nuorten poikasten.
Mutta jos ne ovat jo yli päivän olleet ilman, niin tuskin enää hengissä ovat. Kirjosiepon pesintä ihan loppuvaiheessa, omassa pöntössä ne kurkkii jo pihalle. ...kannattaa muistaa että kyllä ne muutakin syö kuin hyönteisiä. Esimerkiksi kastemadot kelpaavat niille mainiosti.
>>Annan luonnon hoitaa sille kuuluvan tehtävänsä.>>?
-Ei kai luonnon tehtäviin kuulu hoitaa linnunpoikasia, jotka ovat >>ihmisen>> kissan tappamia? Minusta ihmisen on nyt tehtävä palvelus, joka on - kissalta henki pois -!
ruokkia niitä
kulkevat kissat pitää tappaa pois ja vetää vielä omistajia kaaliin huolimattomuuden ja/tai tollouden takia
Ruokin kahta viherpeipon poikasta eläinkaupasta ostetulla hyönteismössöllä pinseteillä, toinen jäi eloon. Nyt kun kyseessä on muuttolintu ja puhdas hyönteissyöjä niiden pelastaminen on lähes mahdotonta. Olisiko kissa vienyt jo sen toisen puolison aikaisemmin?
"kulkevat kissat pitää tappaa pois ja vetää vielä omistajia kaaliin huolimattomuuden ja/tai tollouden takia" Eihän se kissan vika ole, vaan omistajan.