Eli haluaisin tietää että pääsisikö 14 vuotias poika jo vaihto-oppilaaksi? Olen kuullut juttuja että 14 vuotias pääsisi jo opiskelemaan vaikkapa Iso-Britanniaan. Tuntuu ettei täältä kotimaastakaan ole kavereita oikein löytynyt ja nyt toivon samalla saavani kavereita jos pääsen vaihto-oppilaaksi. Olen ollut innostunut vaihto-oppilaaksi menosta jo kauan ja olen päättänyt että lähden kun vanhemmatkin vastahakoisesti päästävät. Itsenäisesti jos pääsisi niin olisi loistavaa ja haaveeni toteutuisi. Kuulin että muunmuuassa EF avulla pääsisin ainakin. Englannin numeroni on 9 ja muutkin numerot ovat ihan kohdallaan. 1. kokonaiseksi lukuvuodeksi kun pääsisi niin se olisi mahtavaa. Entä tietääkö kukaan että onko väliä asuuko Jyväskylässä tai Jämsässä vai pitääkö asua jossakin tampereella tai helsingissä? Mitenkäs sitten koulun kanssa joutuu tekemään suomessa? Päästääkö ne ihan vain vai täytyykö jotenkin valmistautua?
Kiitos.
Kiitos.
Vastaukset 4
Vanhimmat
oon 14. ja tahtoisin jo vaihto-oppilaaks ku ei jaksa oottaa viel 3 vuottaaaaaaa :D
mut mun mielest ei pääse vuodeks 14-vuotias. mun mielest pääsee vaa kuukaudeks tai pariks. mut hei, jutellaanko lisää ? mu mese : [email protected]
p.s. älä naura sille, tein sen minuutis ja kaikki muut oli varattuja ! :D
Tällee 10 vuotta myöhemmi tää vastaus😂 mutta siis 14 vuotiaatkin saavat mennä vaihto-oppilaaksi.
Ketju on vanha, mutta edelleen pitää varmasti paikkansa se, että jos ei löydä kavereita kotimaassa, ulkomailla vieraissa oloissa se on vielä vaikeampaa.
Ylipäätään jos on vaikeuksia kotona, ulkomailla vaikeudet pahenevat.
Kukaan lapsensa parasta ajatteleva vanhempi ei lähetä 14-vuotiasta lastaan yksin vuodeksi maailmalle vieraisiin oloihin. Ei minkään järjestelmän kautta.