Maailmassa-dokumentti Youtubessa

Pia Andellin dokumenttielokuva kahdesta erilaisen ratkaisun tehneestä lestadiolaisperhessä kasvaneesta miehestä.

Kuusi osaa löytyy Youtubesta osoitteesta: http://www.youtube.com/paivamies
4719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

1 Liian utelias poika vanhoillislestadiolaiseksi, isä suuttui ja hakkasi pojan viattomat ja perustellut kysymykset pojasta hiljaiseksi. Ei ymmärtänyt raamattua ja kaiken määräävää uskontoa. Isä oli ehdoton uskonnollinen poliisi perheessä. Kaikki vain pyydettiin ja annettiin anteeksi, mistään milloinkaan kunnolla puhumatta. Joutui näyttelemään uskovaista sillä tajusi että ei muuten selviä. Eristettiin perheestä, piti maksaa ylläpidosta ja kun ei maksanut niin ruokaa sai vain koulussa. Jätettiin perhekuvista pois. Jos oli hyvä uskova niin oli rakastettu, jos ei ollut hyvä uskova niin ei ollut rakastettu. Se oli julmaa, mutta ei usko että vanhemmat sitä koskaan tajusivat.

2 Tainnutetaan vähäsen niin ei hypi niin paljon. (Kaloista, mutta sopii lestadiolaisuuteen.)

Niinpä. Lestadiolaiseksi tukahdutetaan ja tainnutetaan, jos ei tehoa niin sitten eristetään ja heitetään saatanalle.

Äänestä
  • tyyppi...Tarvinneeko sanoa kumpi.

    Kaikki vl:t ei tosin ole tuommosia joilla vanne kiristää päätä.

    Äänestä

  • vastenmielinen kirjoitti:

    tyyppi...Tarvinneeko sanoa kumpi.

    Kaikki vl:t ei tosin ole tuommosia joilla vanne kiristää päätä.

    Tämän Sakari Kiurun isän. Ihmettelen, miten korrektisti poika isästään puhui.
    Ei ainakaan liioitellut..

    Äänestä

  • jle-66 kirjoitti:

    Tämän Sakari Kiurun isän. Ihmettelen, miten korrektisti poika isästään puhui.
    Ei ainakaan liioitellut..

    tuli katsottua nyt kokonaan tuo dokumentti.
    Lestadiolaisesta elämästä ei tullut mitään uutta vastaan, mutta oikeastaan tämän Kiurun kaltaisesta henkilöstä haluais nähdä/kuulla enemmän.
    Ulkoisesti varmaan hänen olemus on kauhistus (kaljoineen, musiikkeinen yms.) näille "Jumalan Valtakuntalaisille", mutta ajattelen hänellä olevan paljon laajempi käsitys elämästä kuin juuri yhdelläkään lestadiolaisellla.
    Tällaisia kertomuksia jään nyt kaipaamaan, mutta yhtään ainoata raamatunkohtaa en aio lukea vastaisuudessakaan, koska lopputoteamus "Joskus kauan sitten ihminen loi Jumalan", vastaa aika hyvin nykyistä käsitystäni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paivamies palkan saa kirjoitti:

Pia Andellin dokumenttielokuva kahdesta erilaisen ratkaisun tehneestä lestadiolaisperhessä kasvaneesta miehestä.

Kuusi osaa löytyy Youtubesta osoitteesta: http://www.youtube.com/paivamies

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu