Viestintä ministeri Suvi Linden on tuota mieltä, että puolueet pois ja tilalle ulkopuolinen puolueeton elin valvomaan yleisradion toimintaa.
Ylen hallinto neuvoston puheenjohtaja, pakkoruotsittaja kimmo sasi on jo ilmaissut vastustavansa Lindenin ajatusta.
sasin motiivit kyllä tiedetään. Se on huoli ylen pakkoruotsittamisen jatkumisesta.
Ylen hallinto neuvoston puheenjohtaja, pakkoruotsittaja kimmo sasi on jo ilmaissut vastustavansa Lindenin ajatusta.
sasin motiivit kyllä tiedetään. Se on huoli ylen pakkoruotsittamisen jatkumisesta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
perusasioihin.
Voisit aloittaa vaikka yhdyssanojen oikeinkirjoituksesta. (Katsoesim. "hallinto neuvosto".
Teillä hurreilla ei ole minkään laista käsitystä siitä, miten suomenkielen yhdys sanat kirjoitetaan.
suomenkielisilläkin pitäisi olla tiedossa, että
hallinntoneuvosto on ns. elin, joka on
tietysti yhdys-sana.
Opettele ensin suomenkieli ja
hurrittele vasta sitten.
sitten mitään?
ruotsia? Oletko koskaan testannut riikinruotsalaisen kanssa? Miksi heitä aina tuppaa huvittamaan?
Suomea. Voi sinua hurrilortti! "Ei sininun mielstäsi" Mikä se on?
"suomenkielisilläkin pitäisi olla tiedossa, että
hallinntoneuvosto on ns. elin, joka on
tietysti yhdys-sana.
Opettele ensin suomenkieli ja
hurrittele vasta sitten"
Mikä on hallinntoneuvosto?
Suomen kieli kirjoitetaan erikseen.
Opettele hurri suomea, ennekuin syyttelet muita.
Kuule hurrilortti yhdys-sana kirjoitetaan yhdyssana.
YLE:n hallintoneuvoston puheenjohtaja on Kimmo Sasi.
Samainen Kimmo Sasi on Svenska Finlands Folktingetin 2. varapuheenjohtaja.
Folktingetin tehtävä on edistää ruotsalaisuuden asiaa Suomessa. Mikä sen mukavampaa kun sen voi tehdä YLE:n hallintoneuvostosta käsin.
Huomionarvoisaa on,että Sasin kotisivun ansioluettelossa Sasi on "unohtanut" kertoa olevansa Svenska Finlands Folktingetin vpj. Miksi? Eihän siinä pitäisi olla mitään hävettävää?
Vai onko vaisuus huonon omantunnon aiheuttamaa, koska Sasi on mennyt Folktingetiin suomenkielisten äänillä.
Folktingetiin valitaan edustajat kunnallisvaalien perusteella _ruotsinkielisten_ ehodkkaiden keskuudesta. Sasi unohtaa kertovansa pirkanmaalaisille olevansa virallisesti ruotsinkielinen. Miksi? Eihän siinä ole mitään hävettävää?