Ostin juuri espoon niittykummun k-marketista korillisen amiraali keppanaa hintaan 15€.
Hintaan sisältyi kori pantit.Kyllä nyt naurattaa :-)
amiraali olut
16
5641
Vastaukset
- ....
no onpa uutta, tuliko se vihdoin sinnekin?
- kaljasieppo
Myydäänkö tuota muuallakin samaan rahaan?
- -d-
kaikissa cassoissa lähtee hintaan 15e ja risat ILMAN koria ja pantteja. en tiedä mikä on hinta veroalennuksen jälkeen.
- MAISTUU?
Miltä tuo Amiraali maistuu? Ainakin tuo Hartwallin erikoisolut (4,3%) on aika paskan makuista. Onko Amiraali lähellä esim. KOFFin makua?
Meinaan, että kannattaako ostaa heti kori vai yksi pullo maistiaisiksi?- amiraali
Ostin kaksi koria Amiraalia ja kaksi koria Light Beeriä. Kummatkin maksoivat 15 euroa pantteineen. Amiraali on ihan hyvän makuista. 43 s/plo. Ihan kilpailukykyistä keski-euroopan merkkioluiden hintojan kanssa.
- vetistä
amiraali kirjoitti:
Ostin kaksi koria Amiraalia ja kaksi koria Light Beeriä. Kummatkin maksoivat 15 euroa pantteineen. Amiraali on ihan hyvän makuista. 43 s/plo. Ihan kilpailukykyistä keski-euroopan merkkioluiden hintojan kanssa.
Ihan hyvä että hinnat laski, itsekin hain vähän Amiraalia. Maku ei kyllä päätä huimaa. Ei voi sanoa nautinnoksi, mutta ihan hyvä että myös halpaa olutta tarjolla.
Tuolla hinnalla saa Virosta hieman paremman makuista oluttakin. - amiraali
vetistä kirjoitti:
Ihan hyvä että hinnat laski, itsekin hain vähän Amiraalia. Maku ei kyllä päätä huimaa. Ei voi sanoa nautinnoksi, mutta ihan hyvä että myös halpaa olutta tarjolla.
Tuolla hinnalla saa Virosta hieman paremman makuista oluttakin.Itse olen tottunut mietoihin oluisiin. Juon pari pulloa I-olutta päivässä. Tuollainen 4%:n keppana on juuri passeli minulle. A-kaljaan tai vahvempaan III:een tottuneelle se maistuu varmasti vetiseltä.
- kaljasieppo
että vetistä on.Kesäoluena menettelee...
- vetistä
amiraali kirjoitti:
Itse olen tottunut mietoihin oluisiin. Juon pari pulloa I-olutta päivässä. Tuollainen 4%:n keppana on juuri passeli minulle. A-kaljaan tai vahvempaan III:een tottuneelle se maistuu varmasti vetiseltä.
Itse nimenomaan juon paljon KOFFin ykköstä, siinä on makua sopivasti, ei prosenteilla niin väliä. Olvin ykkönenkin kelpaa, mutta KOFF on parempaa. Lapin Kulta on ehkä liian makeaa.
Mutta tuo Amiraali, se ei vaan maistu. Ja sama vika on Erikoisoluessa. Mielelläni halpaa ostaisin. Mutta ennemmin maksan 50 senttiä pullo KOFFin ykkösestä kuin tarjous Amiraalista.
No, makunsa kullakin meistä. - ......
Ei maistu amiraali koffilta,muistuttaa lähinnä paskan makua,vetistäkin kaiken lisäksi.
- Kriitikko
Mielestäni Amiraalin tuoksussa on hieman samanlainen säväys kuin kotioluessa (ennen kuin se on kypsynyt). Nyt ei ole tarkoitus mitenkään mollata olutta, mutta tuoksu on sellainen keskenkäyneen oloinen.
Saman tyyppinen tuoksu on joskus muunkin merkkisissä kaljoissa ennen suuria juhlapyhiä. Ilmeisesti käymistä on yritetty nopeuttaa tai sitten kyse on vain oluterien eroissa. (en tiedä miten nykyisin käymisprosessit käytännössä toteutetaan). Samantyyppinen tuoksu oli myös Koffin 3 oluessa, jota ostin hetki sitten Itiksen S-marketista. Lisäksi muistan vuosi sitten pääsiäisenä juoneeni Koffin ja Karhun kolmosolutta jossa oli tavallisuudesta poikkeava tuoksu (kesken käynyt). Tuli kuitenkin juotua saunakaljat ;)
Muuten mielestäni Amiraali maistuu sellaiselta perusoluelta, ehkä hieman miedompi kuin muut kilpailijat. Tuoksua lukuunottamatta edulliseksi olueksi ok.
- Amiraalista Koffilta tietoa
AMIRAALI
Amiraali tuli vuoden vaihteen jälkeen valtakunnalliseen jakeluun. Vuosina 1970-92 Amiraali kuului tamperelaisen Pyynikin panimon valikoimaan. Nyt kuluneen vuoden ajan tamperelainen Koskipanimo Oy on valmistanut lisenssillä Amiraali-olutta. Tammikuusta 2004 Amiraali siirtyy takaisin Oy Sinebrychoff Ab:n olutvalikoimaan ja saatavissa päivittäistavaravalikoimissa 4,3 til-% vahvuisena.
Koskipanimon panimomestari Sam Viitaniemi on tyytyväinen kuluneen vuoden yhteistyöhön Oy Sinebrychoff Ab:n kanssa ja toteaa, että Amiraalin on purjehtinut Tampereen alueella hyvässä myötätuulessa ja nyt aika jatkaa matkaa eteenpäin.
Amiraali-olutta pannaan Sinebrychoffilla alkuperäistä reseptiä kunnioittaen ja tuloksena on nautittavanmakuinen Amiraali-olut, joka kohta on kaikkien suomalaisten ulottuvilla.
Hinnoittelusta päättää viime kädessä kauppa itse. Amiraalia saa ainoastaan yksittäispulloina korissa ja 4,3% alkoholivahvuisena mikä mahdollistaa pienen kustannussäästön.
Ystävällisin terveisin
Oy Sinebrychoff Ab
Kuluttajapalvelu
Puh. 0800 0 4040 (ark 11-15)
[email protected]- 20 vuotta kaljanjuontia
Täytyy sanoa, että huonompaa olutta en ikinä ole juonut.
- kaljamaha
20 vuotta kaljanjuontia kirjoitti:
Täytyy sanoa, että huonompaa olutta en ikinä ole juonut.
kyllä aika pahaa oli!
- 1ooooooooooooooooooo
Saako Amiraalia vielä jostain, kun toi viimeinen viesti on on jo kohta 10 vuoden takaa
- Onneksi ei saa
Siirry ulkolaisiin niin et tuki suoniasi tärkkelyssotkulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie762685Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22492Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492325Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732249Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut622115Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372037Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt241799HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364061795Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1111716Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241534