Toukokuussa toimintansa aloittaneessa, Porin ja Rauman ammatillisen koulutuksen yhdistävässä Länsirannikon Koulutus Oy:ssä on hankittu ensi töiksi johtajille hulppeat työsuhdeautot. Asiasta kertoo Uusi Aika -lehti.
Toimitusjohtaja Lasse Schultz ja nuorisoasteen rehtori Juha Vasama saivat työsuhdeautoikseen Volvot ja aikuiskoulutuksen rehtori Juha Kuuselo Mercedes-Benz -auton.
Uuden Ajan mukaan päätös on herättänyt oppilaitosten sisällä ihmetystä.
Toimitusjohtaja Lasse Schultz ja nuorisoasteen rehtori Juha Vasama saivat työsuhdeautoikseen Volvot ja aikuiskoulutuksen rehtori Juha Kuuselo Mercedes-Benz -auton.
Uuden Ajan mukaan päätös on herättänyt oppilaitosten sisällä ihmetystä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tämänkin edellämainitun tiedotteen Teille tarjosi sama kateellinen ja katkeroitunut entinen CC:n työntekijä, joka jo vuosia on terrorisoinut Ulvilan palstaa.
Kateuden kieltäminen on mennyt kulttuurissamme todella pitkälle. Jos joku kehtaa kyseenalaistaa optioiden tai palkkaerojen mielekkyyttä, kysymys mitätöidään kateellisten kitinäksi. Ikään kuin kateelliseksi leimaaminen riittäisi vastaukseksi asialliseen kysymykseen. Kateus-kortti toimii, ja valintojen kyseenalaistajan odotetaan vaikenevan häpeissään.
Mutta ajatellaanpa asiaa pidemmälle. Vaikka kyseenalaistaja olisikin kateudesta vihreä, hän ansaitsee silti kelpo selityksen esimerkiksi sille, miksi naisen euro on 80 senttiä. Vain höntti hyväksyy mukisematta tuollaisen eron, eikä ole järkiperustetta sille, miksei vahvemmasta eurosta saisi olla kateellinen. Tällaisessa tapauksessa kateus on hyödyksi, koska se motivoi arvioimaan kriteerejä.
karita?
Ja tämä keskustelu muutenkin kuuluu ulvilan palstalle yhtä varmasti kuin alkoholisoitunut vuokratyömies CC:n palvelukseen