Mulla on MB E 320 cdi vm 2000 ja siinä todettiin tänään että tuulettimen moottori joka jäähdyttää kompuraa on palanut. Eivät vielä tienneet korjaamolla onko ohjainyksikässä myös vikaa. Jos on niin mitä tulee maksamaan. Moottorin hinta on noin 220e. Joudun nyt ajelemaan maanantaihin asti ennen kun saan uuden moottorin. Onko vielä tietoa onko tullut vahinkoa kun on ajellut ilman moottoria. Tai eihän se ajaessa kyllä pyörikkään.
MB Ilmastoinnin vika
peukalo keskellä kämment
81258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mulla on MB E 320 cdi vm 2001 ja tänään katsastuksessa todettu että etu jarrulevyt ihan loppu.eivät viellä tienneet korjaamolla onko jotain muuta rikki.niin että mikähän pointti tossa sun jutussa oli?
Sorry! Kysymys oli mitähän sellainen tuulettimen ohjainyksikkö maksaa
kompurassa??. En ole koskaan kuullut että olisi jokin tuuletin???. Vai, oliko pilaa.
Konehuoneessa on kaksi flektiä joista edestä katsottuna vasemmanpuoleinen kuuluu ilmastointilaitteen tuuletukseen.
ilmastoinnin kompura on "sileäkylkinen", eli ei tarvi ylimääräistä jäähdytystä.
Sanoppa sitten kun olet niin viisas että mikä se flekti sitten on edestäpäin katsottuna vasemmalla jäähdyttäjän edessä.
moottorin jäähdytysnesteen jäähdyttäjä. Katso onko kompurassa jäähdytysrivat?.
Mulla selvisi vika kun flekti ei pyörinyt. Moottori oli kaput ja maanantaina saan uuden moottorin hinta reilu 200e. Sanoivat vielä korjaamolla että moottorin laiton jälkeen selviää onko vika myös ohjanyksikössä.
Onko jollain kokemusta mitä tollanen ohjainyksikkö maksaa jos se täytyy myös uusia.