Kysymys anorektikoille?

Toivottavasti ei ole tyhmä kysymys ja en halua yleistää kyseistä oiretta. Kiinnostaa vaan että onko se totta että te anorektikot palelette lähes koko ajan vaikka teillä on paljon päällä tai esim. nyt kun on hellettä?!!
8652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kokoajan ja jatkuvasti, toiset paahtuu helteessä niin mulla saattaa olla vilu auringossa. Toisaalta helteet on ainoa aika vuodesta jolloin on lämmin edes hieman.
Ei ole tarpeeks energiaa niin keho vähentää siitä mitä vähiten tarvitaan eli alennetaan lämpötilaa, lasketaan siis sen tuotantoa ja keskitytään tärkeimpien sisuskalujen lämmittämiseen

Äänestä

Aamusta iltaan, kaikkialla. Takki päällä, peiton alla... Mikään ei saa lämpimäksi, paitsi kuuma tee tai suihku... Mutta puolessa tunnissa palelee taas. Se on ihan hirveää!

Äänestä
  • tässä nytki istun takki päällä ku on nii kylmä

    Äänestä

En tosiaan palele helteellä. Kärsin kuumasta siinä kuin pakkasestakin. Yleensä talvella palelen ja toivon että olisi suojasää, kesällä toivon viileää kesää.

Äänestä

jep. himas lämpötila 26 ' C ja olin aamulla viltti päällä.

Äänestä

niinkuin joku jo sanoiki ni keholla ei riitä energia lämmittää, joten pakostihan sitä palelee. ihan ruumiinlämpökin on alhaisempi kuin normaalipainoisilla.

Äänestä
  • Kiitoksia vastauksistanne! Voitte toki vastailla lisää...

    Tuo tosiaan tuntuu aivan uskomattomalta että jopa helteessä on kylmä!

    Mitäs sitte ku pihalla on vaikka -30? XD

    Äänestä

  • tohtori XDDD kirjoitti:

    Kiitoksia vastauksistanne! Voitte toki vastailla lisää...

    Tuo tosiaan tuntuu aivan uskomattomalta että jopa helteessä on kylmä!

    Mitäs sitte ku pihalla on vaikka -30? XD

    jep paleleminen loppuu kyllä aika pian kun paino on paikallaan..eikä tartte enää kuunnella kavereiden huomautuksia siitä et kaisä palelet ku ei sulla ole mitää mikä lämmittäisi... huono ääreisverenkierto perintötekijöissä ei auttanut asiaa ihan hirveästi..nääs kyllä sitä välilä edelleen on vilpo nopeammin kuin muilla vaikka paino nyt normaali 51/159cm..,, nyjkyään syöminen on nopea refleksi paleluun..heti kun alkaa tulee vähä liian kylmä vaikka muut ei palele tiän et ruikkari tai muu välipala ois paikallaan..festareilla en juonu ite ihan niin ku muut seurassa..oon aikalailla hyvä iloitsemaa myös yhdellä sidukalla ja selvinpäin ihan iloisessa porukassa....sain sen myös tuta kylmänä yönä..alkoholi lämmitti muita....mut unta saa se joka tuo omat eväät mukanaan, vaikka ei kännissä nukahtaiskaan..:)..nykyään osaan myös ohjeistaa muita palelevia...ärsyttää varmasti kyl ku ekana kysyy et hei ootkos syöny mitää kuutee tunti tai muuta vastaavaa..mut se vaa on nii..kokemusksesta oppii..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tohtori XDDD kirjoitti:

Toivottavasti ei ole tyhmä kysymys ja en halua yleistää kyseistä oiretta. Kiinnostaa vaan että onko se totta että te anorektikot palelette lähes koko ajan vaikka teillä on paljon päällä tai esim. nyt kun on hellettä?!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu