Mikä ihme väännättää kalkkiksia vanhuksia "siionin pariin" tekemään SRK johtokunnassa toinen toisistaan vanhempia päätöksiä "ennen sota-ajoilta".
Näyttää siltä, että mitä enemmän ahtaamalle tavalliset vl-ihmiset ajetaan vanhojen päättäjien toimesta, sen parempi.
Esimerkkinä on tästä uusi ns. "kirjesyntiesto"
Lisäksi nämä kalkkeutuneet johtokunnan herrat ovat näsäviisaudessaan 50 vuotta jäljessä nykyajoista.
Ei siis ihme, että kolmikymppiset akateemiset naiset ja miehet ajatuksissaan kritisoi SRK johtoa ja mielipiteitä.
Näyttää siltä, että mitä enemmän ahtaamalle tavalliset vl-ihmiset ajetaan vanhojen päättäjien toimesta, sen parempi.
Esimerkkinä on tästä uusi ns. "kirjesyntiesto"
Lisäksi nämä kalkkeutuneet johtokunnan herrat ovat näsäviisaudessaan 50 vuotta jäljessä nykyajoista.
Ei siis ihme, että kolmikymppiset akateemiset naiset ja miehet ajatuksissaan kritisoi SRK johtoa ja mielipiteitä.
Vastaukset 22
Vanhimmat
kirjesyntiesto? :O
Vaan ettei vanhoista kirjoituksista voi saada syntejään anteelsi...
Tuoreista kirjeistä toki voi; jos kirjeen kautta joku saarnaa synnit anteeksi niin se pitää; mutei vanhoista kirjeostä...
mikä on tuore kirje ja mikä voimansa menettänyt kirje? Eli missä kulkee raja. Onko esim 10 vuotta vanha kirje tehokas vai ei?
O. Voittonen keksi vanhassa näsäviisaudessaan, että kirjeiden välityksellä ei toinen voi antaa toiselle syntejään anteeksi.
Näin > sata vuotta jatkunut perinne yritetään tuhota. Kirjeiden välityksellä- vielä kun ei ollut edes puhelimia, toinen kirjoitti toiselle pyytäen syntejä anteeksi. Toinen kirjoitti vastaan saaden anteeksi. Sota-aikana rintammille se oli yleistä.
Mites sairaat invaliidit "tiettömien taipaleiden takana" pääsee seuroihin?
Mihin ovat menneet ne tuhannet vl-kuurot ja vanhukset, jotka kirjeillään toisilleen synnit anteeksi sai ja pyysi? Helvettiinkö?
O.V sanoo, että usko tulee kuulosta. Miten lie puhelin, internet, kännykkä jne.
Jotka tiedätte, kertokaa, missä ja mitä Olavi Voittonen on puhunut eri-ikäisistä kirjeistä?
Etnisten lestadiolaisten Omat Polut -blogissa on julkaistu artikkeli:
"Vanhoillislestadiolaisuuden opin keskeisessä asiassa, syntien anteeksi uskomisessa, on tapahtunut hämmästyttävä muutos – kaikessa hiljaisuudessa. SRK:n johdon päätöksellä kirjoitetussa muodossa oleva synninpäästö on nyt todettu voimansa menettäneeksi. Varmuuden vuoksi kaikkia hartauskirjoittajia on kielletty kirjoittamasta synninpäästön sanoja kristillisyyden julkaisuihin tarkoitettuihin hartaus- ja muihin kirjoituksiin. Kieltäjä on SRK:n puheenjohtaja Olavi Voittonen sekä SRK:n julkaisutoimikunta ohjeineen kirjoittajille. Sievin suviseurojen yhteydessä 2008 pidetyssä puhujainkokouksessa ratkaisu siunattiin virallisesti. - -"
Lue lisää:
http://freepathways.wordpress.com/2009/04/13/srk-kieltanyt-synninpaaston-julistamisen-tekstissa/
Tuolla ei ole mitään tietoa, että joistakiin kirjeistä on luvallista uskoa synnint anteeksi ja joistakin ei, perustuen kirjeen kirjoittamisen ajankohtaan!
Jo 10 vuotta lionnut kirje on; mutta sellainen kuin viikko sitten olet saanut niin voi ehkä vielä olla voimassa !!! mutta epäilen jos olet sen jo kerinnyt aikaisemmin lukea...
Kirjoissa olevat synninpäästöt eivät tehoa lainkaan...
kun palstalla on aina joku, jolta voi kysyä, jos ei itse tiedä!
"O.V sanoo, että usko tulee kuulosta."
Hän on lukenut huonosti Raamattua. vaikka Voitotnen on pappi, hän ei näytä tietävän, mitä tuossa Raamatun kohdassa todellisuudessa sanotaan. Ei siinä sanota että ihminen ei saisi uskoa muualla kuin istuessaan fyysisesti samassa paikassa kuin sananjulkistaja ja kuulleessaan fysiologisesti kuuloasitinsa kautta sananjulistusta.
Miten näin alkeellinen ajatus on voinut yleistyä herätysliikkeessä? Miten on mahdollista että ihmiset neilevät tällaista soopaa!? Mikä on selitys?
Turvallista sen puoleen !!!
"... Ei siis ihme, että kolmikymppiset akateemiset naiset ja miehet ajatuksissaan kritisoi SRK johtoa ja mielipiteitä."
Eikä vain ajatuksissaan! Lue tämän viikon Kotimaa-lehti.
joku jaksaakin uskoa kaikki synnit anteeksi kirjoituksesta. Esim. jos julkaisussa lukee: Saat uskoa omat syntisi anteeksi Jeesuksen nimessä ja veressä. Jonka jatkohedelmänä on se, että näin uskova hakeutuu seurakunnan yhteyteen.
omavanhurskaus, itsestä lähtenyt teko ja ansio.
Jos rikkoo toista/lähimmäistä vastaan, mutta katuu ja pyytää anteeksi, sopii niin sanaotusti, loukattu voi tottakai antaa anteeksi.
Mutta muuten, Jumala on ainoa anteeksiantaja.
Tämä uhri on Jumalan antama ja tekemä !!!
Jotta meillä olisi mahdollisuus sovintoon jumalan kanssa !!!
Etkö tiedä, että SRK:n julkaisuneuvosto ja johtokunta ovat kieltäneet kirjoittajia laittamsta Päivämiehen kirjoituksiin siunaamisen sanoja "usko synnit anteeksi jeesuksen nimessä ja veressä". Niitä ei sallita enä äkirjoituksissa, ei lehdissä eikä SRK:n kirjoissa.
"...kaikkia hartauskirjoittajia on kielletty kirjoittamasta synninpäästön sanoja kristillisyyden julkaisuihin tarkoitettuihin hartaus- ja muihin kirjoituksiin. Kieltäjä on SRK:n puheenjohtaja Olavi Voittonen sekä SRK:n julkaisutoimikunta ohjeineen kirjoittajille.
Sievin suviseurojen yhteydessä 2008 pidetyssä puhujainkokouksessa ratkaisu siunattiin virallisesti."
http://freepathways.wordpress.com/2009/04/13/srk-kieltanyt-synninpaaston-julistamisen-tekstissa/
Missä ihmeen absurdistanissa vl:lät oikein elävät?
Vai onko tuo vitsi?
Ettei vaan tulisi liian helposti annettua kenellekään armoa. Tuttua hoitokokousajalta -jotka ovat siis jälleen tulossa..
Jos tarkastellaan puhujan sanoman siirtymistä kuulijan korviin, niin pitäisi kieltää myös puhelimen ja kännykän käyttö. Niissähän puhe sotketaan erilaisin modulaatiomenetelmin biteiksi, vieläpä kryptataan, ängetään satojen muiden puhelujen sekaan ja generoidaan uudelleen keinotekoisesti korvin kuultavaksi. Suviseurasaarnatkin vieläpä säilötään mutkikkaana magneettipistekoodina tallennusvälineisiin.
Itse asiassa kirjeitse tapahtuva sanan välitys on paljon välittömämpää kuin nykyaikainen sähköinen tiedonvälitys, missä sanoma sananmukaisesti sotketaan.
Tästä voidaan vetää se johtopäätös, että johdonmukaista olisi sallia vain suora seurapuhe ilman vahvistinlaitteita, koska nekin sotkevat äänisignaalia.
soittakaa O.Voittoselle. Hän hakee Utsjoko-Kevolta mummut, invaliidit ja papat seuroihin. Lähin seurapaikka lie Rovaniemi.
Bensarahojakaan ei tarvi maksaa. O.V maksaa, koska hassuuden keksikin.
joten voiko sen tuoreempia tulkintojakaan odottaa? SRK on tuominnut Pyhän Kirjan 1939-käännöksen saatanan tuotantona kirotuksi.
Ja -70 luvulla jotku sakiat itsekeskeiset psykopaatit saarnaajat keksi lisää outoja käsityksiä raamatusta, ajatuksena oli oma hyvinvointi ja raha.
Kumma että nykyajan voittoset ja kumppanit on mukana kaikessa tällaisessa.
Vai onko kysymyksessä pelkkä kiristys? Joku tietää näistä herroista jotain niin pahaa että ei voi muuta kuin myöntyä.
Onhan kuultu näistä salakuunteluista jota yksi pykopaattisaarnaaja on harrastanut ja saanut mukaansa muita "viallisia" yksilöitä.
On se kumma kun hullut aina vie vähä fiksumpiakin.
ja raha voitelee - oppi on sivuseikka