Kuinka kauan teillä muilla kypsyttäjillä on mennyt, että nitriitti on lähtenyt nousemaan? Missä ajassa sen yleensä kuuluisi tapahtua?
Aloitin kypsytyksen maanantaina näillä ohjeilla
http://www.jrjones.suntuubi.com/fi/Akvaario/Kalaton kypsyttäminen/
Ymppinä viherkasviruukusta multaa sukkiksessa akvaarioon, lisäksi kypsän akvaarion suodattimen patruunan huuhtelin akvaariossa ja otin kypsästä pari pientä kantoa uuteen. Ekana päivänä laitoin hirvensarvensuolaa reilun 1 tl 320 litraiseen ja nyt olen joka päivä ruokkinut kalanruoalla. Ei vielä nitriitissä mitään muutoksia...
Kauan odotitte nitriitin
6
269
Vastaukset
- tulipyrstö
Ole kärsivällinen kyllä nitriitti nousee.
Kypsymisen nopeuteen vaikuttaa pääasiassa ympin sisältämät aineen, jotka vaihtelee mullassa, mutta suodattimen patruunan huuhtelu ei paljon nopeuta.
Kypsän akvaarion käytetty suodatinmassa auttaa.
Hienoa, että olet aloittanut nykytietojen mukaan parhaalla tavalla kypsytyksen.
Ja iso plussa siitä, että jätit kemialliset, keinotekoiset aineet pois.
Aineiden käytöllä saavutetaan kyllä oikea typpibakteerikanta/nitraatti, mutta liiallinen aineen annostelu juuri siihen akvaarioon, voi aiheuttaa tasapainon heilahtelua pitkäksi aikaa.
Toivon keskustelua "nousua?":n kopioimasta, linkissä annetusta kypsytysohjeesta- Ap.
Mittasin nyt illalla nitriitin ja se oli noussut laakista nollista 1,6 mg/l! Mittasin samalla myös nitraatin ja järkytyksekseni neste muuttui muutamassa minutissa tulipunaiseksi...nitraatit ovat täpöllä, 40 mg/l.
Seran tippatestit siis käytössä. Kuuluuko tuon nitraatin olla noin katossa? Mites tämä nyt oikein kääntyykään... - Ap.
Ap. kirjoitti:
Mittasin nyt illalla nitriitin ja se oli noussut laakista nollista 1,6 mg/l! Mittasin samalla myös nitraatin ja järkytyksekseni neste muuttui muutamassa minutissa tulipunaiseksi...nitraatit ovat täpöllä, 40 mg/l.
Seran tippatestit siis käytössä. Kuuluuko tuon nitraatin olla noin katossa? Mites tämä nyt oikein kääntyykään...siis laimennettua testiä en tehnyt, ei ole tislattua vettä...mutta että nitraatit ovat myös kertalaakista täysillä, aiemmin ne ovat olleet ihan minimissään.
- tulipyrstö
Ap. kirjoitti:
siis laimennettua testiä en tehnyt, ei ole tislattua vettä...mutta että nitraatit ovat myös kertalaakista täysillä, aiemmin ne ovat olleet ihan minimissään.
Hyvin menee, nyt jatkat linkin ohjeen mukaan.
Kun nitriitti laskee nollaan, vaihdat vettä 2/3 ja lopetat ruuan ja hirvensarvisuolan annostelun. Ymppiäkää ei enää tarvita.
Nitraatti pitoisuus putoaa alle puoleen veden vaihdossa ja sitten varmistat mittauksilla, ettei nitriitti ala uudelleen nousemaan. Parin päivän kuluttu vaihdat vettä noin puolet, kun nitraatti on noin 10-15 on kypsytys valmis.
Linkin ohje on hieman erillinen, mutta tarkoitus on varmistaa bakteerikannan toimivuus. Ohjeessa annettuja tarkkoja millilitroja on vaikea testeissä arvioida. Harjaantumattoman on vaikea arvioida värejä erilaisissa valaistuksissa. - Ap.
Olen nyt kypsytellyt akvaariotani linkin ohjeella viikon. Täytyy sanoa, että olen äimänkäkenä siitä, miten tämä on mennyt...niin sukkelasti!
Nitriitti lähti selkeään nousuun 4. kypsytyspäivänä.
Huippuunsa nitriitti nousi 6. kypsytyspäivänä.
Nitriitti paahtoi punaisella eli huipulla 2-3 päivää ja nyt, kypsytyksen 8.päivänä nitriitti näyttäisi olevan kääntymässä laskuun.
Jos tämä oikeasti kuuluukin mennä näin, niin en kyllä ikinä kypsytä millään muulla ohjeella! Hirvensarvensuolaa lisäsin toisen annoksen kun nitriitti lähti nousuun ja päivittäin kalanruokaa, ei muuta. - fish KING
Ap. kirjoitti:
Olen nyt kypsytellyt akvaariotani linkin ohjeella viikon. Täytyy sanoa, että olen äimänkäkenä siitä, miten tämä on mennyt...niin sukkelasti!
Nitriitti lähti selkeään nousuun 4. kypsytyspäivänä.
Huippuunsa nitriitti nousi 6. kypsytyspäivänä.
Nitriitti paahtoi punaisella eli huipulla 2-3 päivää ja nyt, kypsytyksen 8.päivänä nitriitti näyttäisi olevan kääntymässä laskuun.
Jos tämä oikeasti kuuluukin mennä näin, niin en kyllä ikinä kypsytä millään muulla ohjeella! Hirvensarvensuolaa lisäsin toisen annoksen kun nitriitti lähti nousuun ja päivittäin kalanruokaa, ei muuta.HYVÄ HYVÄ HYVÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1434811Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2524438Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat314271Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,94225Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1913491Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis843178Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813119Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2372798Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432762Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769992757