Dodii, tässä on vuosikaudet taisteltu tuon naapurin kanssa. Karhunköynnös vain leviää ja leviää, vaikka välissä on hyvin hoidettua nurmea sekä sepelikäytävää yms. "estettä".
Rouvan mielestä kasvi on niin kaunis ja eihän se heidän puolellaan pääse enempää leviämään, tulee meidän puolelle ja on aiemmin levinnyt kahteen muun naapurin pihaan.
Nyt roiskin roundappia siihen tyyliin, että menköön kaikki pensaatkin mennessään. Pakko saada nujerrettua tuo etokasvi, joka levittäytyy JUURIENsa avulla.
Jättibalsamiakin naapuri luuli joksikin linnunherneeksi, voi hyvää päivää.
Piti oikein kuva etsiä lehdestä ja näyttää, että kyseessä on jättibalsami ja levisi myös meidän pihalle tosi rajusti.
Polvillani anelen: älkää istutelko ja kylväkö näitä tautisesti leviäviä kasveja. Tuossa lähikaupan parkkipaikalla on asfaltin keskellä noin viisi metriä korkea nuori lehmus. Sekin on aivan tämän karhunköynnöksen puserruksissa. Tuo köynnös siis kieputtaa itsensä tiukkaan ja vetää ainakin nuoret ja taipuisat oksat suppuun ja jopa kaataa pensaita.
Itku tulee...
karhunköynnös, perhkeletto
4
640
Vastaukset
- tarvitsijoille ;)
Täällähän joka kevät kysellään, mistä saisi karhunköynnöstä. Pyydä heidät silloin paikalle ja anna lapio käteen ;)
Pirullinen kasvi, onneksi ei ole itsellä, mutta lähettyvillä olen katsellut erästä pihaa..voi voi.- oli pihassa,
tai siis pihaa ei oltu hoidettu mitenkään ja karhunköynnös oli ottanut vallan...nyt olen kynnet verillä kiskonut sitä 5v aina kun näen ja se alkaa näyttää luopumisen merkkejä!
- kasvoi
Vanhalla naapurilla kasvoi "elämänlanka" pihalaattojen välistä rivitalon tilliseinää pitkin, ja se oli tosi kaunis. Itse sitä aina "himiöin", mutta en uskaltanut sitä pihalleni ottaa, koska tiesin tuosta tappavasta leviämistavasta.
Nyt minulla on lasitettu parveke ja olen laittanut sitä isoon ruukkuun. Olen todennut, että sieltä se ei kyllä pääse leviämään ei-toivottuuihin paikkoihin.- mihinkään sinun parvekke
lta leviä.
Mutta kun monilla ihmisillä loppuu se maalaisjärki niin lyhyeen. Luullaan, että kun sitä kasvia ei näy siinä omalla leikatulla nurmella niin miten se voi naapurin puolelle muka levitä.
Jos nyt joku tuota kasvia himoitsee niin - laittakaa sitä johonkin idioottivarmaan purnukkaan kasvamaan. Purnukan alla ei sitten saa olla nurmea tai hiekkaa, johon juuret voivat purkin pohjasta levitä. Uskokaa pois.
Itselläni on paljon kärhöjä ja köynnösruusua. Senkun maahan lykkää ja muistaa kastella niin on kaunista eriväristä kukkaa niin paljon enemmän kuin naapurin karhunköynnöksessä.
Kärhöllä pitää vain tyvessään olla joku suojaperenna, ettei juuret kuumene.
Muitakin köynnöksiä siis on pilvin pimein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463192Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232718- 432548
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871495- 391330
- 821199