Sosialidemokraattiseen ideologiaan ei sovi toisen sukupuolen epätasa-arvoinen pakottaminen ase- tai siviilipalvelukseen tuhlaamaan elämäänsä. Suomen pitäisi joko siirtyä vapaaehtoiseen asevelvollisuuteen ja hyväksyä nykyistä pienempi mutta laadukkaampi reservi, tai sitten reilusti liittyä Natoon ja perustaa ammattiarmeija. Nato-mörkö pitää vaan demareitakin näpeissään.
SDP:n vaadittava asevelvollisuuden
3
140
Vastaukset
Ei pidä liittyä natoon . Tulee paljon kalliimmaksi kuin nykyinen ja nekin rahat otettaisiin köyhimmiltä kansalaisilta . Eihän hallitus ja katainen osaa tehdä muuta kuin velkaa ja työttömiä lisää ja antaa rikkaille vero helpotuksia.
- nato liisa sdp
nato tulee halvemmaksi kuin tämä euroopan kallein reserviaremija jolla ei ole edes kalaustoa.
Meillä ei ole nyt puolustusta ollenkaan, rauhan tyypit voivat muuttaa sinne juttalandiaan siellä saa unelmoida ja totuttaa niitä unelmia juttan luokassa ( missä gradu on edelleen kateissa) vesiväreillä A3 paperille.
- varma.kosto
vaihtoehto köyhälle maalle! Se toimii samalla kouluttajana ja kasvattajana.
Se karsii myös luuserit pois! Se antaa hyvän vinkin työantajille, kun kysyy sotilaspassia, jos sitä ei ole, niin on B-mies myös työelämässä! Palkka-armeija
on vain luusereitten lymypaikka! Maan puolustuksen kannalta se on kuin puujalallinen paksussa lumihangessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310298Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739857Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056849Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2145302- 1734999
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1593843- 822681
- 1702641
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662481- 592311