Miten uuslestadiolaiset eroavat opillisesti vanhoillislestadiolaisista? Millainen seurakuntaoppi teillä on ja miten siihen on päädytty? Entä vanhurskauttamisoppi, onko se jollakin tavalla erilainen kuin vl:ien vastaava?
Tahtoisin tietää myös, että milloin olette lähteneet erilleen vanhoillislestadiolaisuudesta vai oletteko jostakin muusta suuntauksesta? Ajattelen, että vanhoillisista, koska tällä palstalla pyörii nuo samat kysymykset jotka vl-palstallakin. Siis nuo tv-kysymykset jne, jotka loppujen lopuksi ovat aika pinnallisia ja toissijaisia asioita ja useimmiten vahvasti värittyneitä, ellei jopa pelkkää legendaa.
Missä käytte sanankuulossa ja onko teillä omia puhujia? Millä tavalla olette järjestäytyneet, jotta teidät tavoittaa silloin kun asiat kiinnostavat.
Vastausta toivoopi yksi vl.
Opillisista kysymyksistä
2
669
Vastaukset
- kiinnostunut vl
Kukaan ei sano mitään? Mistä syystä? Tosin ei täällä kovin vilkasta ole muutenkaan, mutta on tätä ainakin 75 lukenut. Kukaan ei siis vaivautunut vastaamaan. Olen edelleenkin kiinnostunut, ja käyn silloin tällöin lukemassa. Teistä ei muualta saa mitään tietoa, kukaan ei ole kuullutkaan uuslestadiolaisuudesta. Nyt kun on murrosvaihe menossa, kannattaisi ainakin jonkin verran näyttäytyä. Monet etsivät viiteryhmää ja kolkuttelevat ovia. Avaatteko te kolkuttavalle?
- Tutustunut
Kalajoella on uusheräyksen opisto ja uusheräys on raamatullisemmalla linjalla-muutkin uskovat hyväksytään . Kristillistä rakkautta myös on. Itse en ole lestadiolaisessa liikkeessä mukana, vaan uskossa Jeesukseen Kr. kylläkin. Sivullisena täytyy sanoa , että vanhalestadiolaisuus on kylmää kuin pohjatuuli muita ihmisiä kohtaan. Niiltä osin yhtä poikkeusta lukuunottamatta kun olen tavannut työssä. Vietinpä hellepäivän pihallaan aamusta iltakasteeseen saamatta edes vesilasia...sahausta odotin ja illalla sahuri sahasi sitten auton peräkärryllisen puitani kun sai sahattua talon puut . . .toinen isäntä antoi sahata toisessa paikassa vähäiset puuni ensin . .toinen uskova helluntain piiristä latoi jopa lautani kärryyni autettuaan ensin sahauksessa. Teoista usko ilmenee !
Suomen Raamattuopisto on kokeilemisen arvoinen myös - raikasta uskoa. Kansanlähetyksestä tunnen kolme perhettä , kaksi vaimoa on alistettu hirmuvallan alle niissä. Seurakunnissa on Raamattupiirejä , mene niihin ja löydä paikkasi ! Älä pidä rajoja , uskoa on kaikissa piireissä ja sama Herra , sama Henki . Jumalan siunausta sinulle !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821359Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä661144Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2071136Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1941125Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121029Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103983Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68896Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍124846Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123778- 77755