Miten uuslestadiolaiset eroavat opillisesti vanhoillislestadiolaisista? Millainen seurakuntaoppi teillä on ja miten siihen on päädytty? Entä vanhurskauttamisoppi, onko se jollakin tavalla erilainen kuin vl:ien vastaava?
Tahtoisin tietää myös, että milloin olette lähteneet erilleen vanhoillislestadiolaisuudesta vai oletteko jostakin muusta suuntauksesta? Ajattelen, että vanhoillisista, koska tällä palstalla pyörii nuo samat kysymykset jotka vl-palstallakin. Siis nuo tv-kysymykset jne, jotka loppujen lopuksi ovat aika pinnallisia ja toissijaisia asioita ja useimmiten vahvasti värittyneitä, ellei jopa pelkkää legendaa.
Missä käytte sanankuulossa ja onko teillä omia puhujia? Millä tavalla olette järjestäytyneet, jotta teidät tavoittaa silloin kun asiat kiinnostavat.
Vastausta toivoopi yksi vl.
Opillisista kysymyksistä
2
677
Vastaukset
- kiinnostunut vl
Kukaan ei sano mitään? Mistä syystä? Tosin ei täällä kovin vilkasta ole muutenkaan, mutta on tätä ainakin 75 lukenut. Kukaan ei siis vaivautunut vastaamaan. Olen edelleenkin kiinnostunut, ja käyn silloin tällöin lukemassa. Teistä ei muualta saa mitään tietoa, kukaan ei ole kuullutkaan uuslestadiolaisuudesta. Nyt kun on murrosvaihe menossa, kannattaisi ainakin jonkin verran näyttäytyä. Monet etsivät viiteryhmää ja kolkuttelevat ovia. Avaatteko te kolkuttavalle?
- Tutustunut
Kalajoella on uusheräyksen opisto ja uusheräys on raamatullisemmalla linjalla-muutkin uskovat hyväksytään . Kristillistä rakkautta myös on. Itse en ole lestadiolaisessa liikkeessä mukana, vaan uskossa Jeesukseen Kr. kylläkin. Sivullisena täytyy sanoa , että vanhalestadiolaisuus on kylmää kuin pohjatuuli muita ihmisiä kohtaan. Niiltä osin yhtä poikkeusta lukuunottamatta kun olen tavannut työssä. Vietinpä hellepäivän pihallaan aamusta iltakasteeseen saamatta edes vesilasia...sahausta odotin ja illalla sahuri sahasi sitten auton peräkärryllisen puitani kun sai sahattua talon puut . . .toinen isäntä antoi sahata toisessa paikassa vähäiset puuni ensin . .toinen uskova helluntain piiristä latoi jopa lautani kärryyni autettuaan ensin sahauksessa. Teoista usko ilmenee !
Suomen Raamattuopisto on kokeilemisen arvoinen myös - raikasta uskoa. Kansanlähetyksestä tunnen kolme perhettä , kaksi vaimoa on alistettu hirmuvallan alle niissä. Seurakunnissa on Raamattupiirejä , mene niihin ja löydä paikkasi ! Älä pidä rajoja , uskoa on kaikissa piireissä ja sama Herra , sama Henki . Jumalan siunausta sinulle !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.314947- 343436
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833194- 112267
- 281867
- 121828
- 1611793
- 1051310
- 1371117
- 141109