Luin, että Persian keltaruusua pitäisi kalkita. Käykö tuohon tarkoitukseen tuhka?
Toisena ongelman on, että ruusun muodostaa kaksi pitkää lähes lehdetöntä runkoa, joiden yläosassa oksia ja lehtiä. Ruusu ei siis näytä hyvältä ja aikaisemmin siinä onkin ollut oksia pitkin koko runkoa ja se on kukkinut runsaasti. Nyt muutama vaivainen nuppu latvassa.
Olisiko ruusulle jotain tehtävissä? Leikkaus?
Persian keltaruusu
1
2646
Vastaukset 1
- sdfåp
Mulla oli edellisessä asuinpaikassa Persiankeltaruusu. En mä sitä kalkinnut, mutta se on kalkisuosija, suosittelen kuitenkin varovaista annostusta. Haarat olivat aika pystyjä ja vanhemmiten haara oli alhaalta kalju, pitkien varsien päässä vain lehtiä. Leikkasin sitä vuosittain (keväällä) n. 1/4 vanhoista kaljuista haaroista pois, jolloin se uudistuis koko ajan ja näytti hyvältä. Lannoitin tavallisella yleislannoitteella.
Suosittelen, että alat hoitamaan ruusuasi vuosittaisin leikkauksin. Nyt vois napsaista sen toisen haaran poikki, jos uskaltaa. Sehän kukkii vasta toisen vuoden kasvusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1981927
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1391001Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.117997En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213738- 62688
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25676- 135666
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57612- 38578