Persian keltaruusu

Just'

Luin, että Persian keltaruusua pitäisi kalkita. Käykö tuohon tarkoitukseen tuhka?

Toisena ongelman on, että ruusun muodostaa kaksi pitkää lähes lehdetöntä runkoa, joiden yläosassa oksia ja lehtiä. Ruusu ei siis näytä hyvältä ja aikaisemmin siinä onkin ollut oksia pitkin koko runkoa ja se on kukkinut runsaasti. Nyt muutama vaivainen nuppu latvassa.

Olisiko ruusulle jotain tehtävissä? Leikkaus?

1

2646

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfåp

      Mulla oli edellisessä asuinpaikassa Persiankeltaruusu. En mä sitä kalkinnut, mutta se on kalkisuosija, suosittelen kuitenkin varovaista annostusta. Haarat olivat aika pystyjä ja vanhemmiten haara oli alhaalta kalju, pitkien varsien päässä vain lehtiä. Leikkasin sitä vuosittain (keväällä) n. 1/4 vanhoista kaljuista haaroista pois, jolloin se uudistuis koko ajan ja näytti hyvältä. Lannoitin tavallisella yleislannoitteella.

      Suosittelen, että alat hoitamaan ruusuasi vuosittaisin leikkauksin. Nyt vois napsaista sen toisen haaran poikki, jos uskaltaa. Sehän kukkii vasta toisen vuoden kasvusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      198
      1927
    2. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      139
      1001
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      997
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      738
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      688
    7. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      676
    8. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      666
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    Aihe