bookkari soitti

perjantaina

Mulle soitti AC:n bookkari perjantaina. Aika sovittiin ensi viikolle. Lupasivat isot tuotot eläkevakuutuksesta ja samalla esitellään muita säästämismuotoja. Kotiin asti vaivaituu tulemaan!!

6

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasensaapas

      Vai menee nykyään niin huonosti että on pitänyt toimistokopit sulkea ja aloittaa myynti "pölynimurikauppiaan" tapaan.

      Kuinkas kahvtarjoilu hoidetaan? Termaristako, vai joutuuko asiakas keitteleen?

      Niinhän nuo lupaavat isoja tuottoja, mutta kannattaa kysyä paljonko takaavat.

      Lopuksi kannattaako kotiinsa päästää kaikenmaailman koijareita. Ja älä missääntapauksessa tee mitään sopimusta ensimmäisellä tapaamisella.

      • myyntiä harrastettu

        aina pölynimurikauppiaan tavoin yrityksiin ja kotiin


    • älä ota

      Vapaaehtoiset eläkevakuutukset kannattaa kiertää kaukaa, koska niistä saatu verohyöty otetaan kyllä takaisin, kun alkaa saamaan eläkettä. Nimittäin tuotto ja pääoma verotetaan yhdessä pääomatuloverolla, eikä vain pelkästään tuotosta vaan koko pääomasta! :)

      • Eläke-Erkki

        Sinä tunnut jauhavan tuota samaa tarinaa joka keskustelussa, oletko koskaa todella laskenut miten verotus kohtelee. Sehän on todellisuudessa neutraali eli verohyöty on olemassa ja se maksetaan kokonaisuudessaan suuremmasta summasta takaisin. Eli asiakkaalle periaatteessa hyvä juttu ellei kulut olisi järjettömät vakuutustuotteissa. Jos veromallin saisi rahastosijoittamisen hinnalla, tuote olisi hyvä, siinä on kuitenkin verovapaat vaihdot sijoitusaikana mukana jne pikkukivaa.

        Jos et ole keksinyt argumenttiisi mitään todellista pohjaa niin laske vaikka miten verotus todella kohtelee ja sitten loputa tuo saman riffin jauhaminen.


    • kuinkas kahvit

      Mitäs bookkari jutusteli?

      Kuinkas kahvit, keititkö itse, vai tuliko termarissa?

      Vai teitko parhaan kepposen ja soitit poliisin karkoittamaan häirikön?

      • bookkari soitti

        Täytyy sanoa, että tuli paskat housuun ja rupesi jännittämään kun virkamies tulee puku päällä kylään. Peruin tapaamisen. Saa nähdä sitten mitä menetin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      101
      4646
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3172
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2909
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1680
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1470
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1264
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      911
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      900
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      884
    Aihe