kaikuluotain ja anturi?

Pitääkö kaikuluotaimen anturi olla kokoajan vedenalla,mittaako veden päältä mitään? entä voiko kaikua testata (käytettyä kun ostellaan) maan päällä,esim seisomalla 2 metrin tikkailla ja katsoa mittaako se matkaa?entä anturit,jos anturi on rikki,onko sama ostaa 150e:n vastaava uusi kaiku vai kysellä jostain anturia?
35770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Täytyy olla veden alla kokoajan. Ilmassa ei mittaa mitään järkevää, koska ääniaallot (joilla kaiku toimii) kulkevat samassa ajassa eri matkan vedessä tai ilmassa. JOtkut kaiut saattaa näyttääkin ilmassa jotain, mutta se on siis kuitenkin moninkertainen lukema todelliseen etäisyyteen.
Anturit sopii aika hyvin ristiinkin eri valmistajien kaikujen kesken, joten pelkkään kaikuun coi anturin hommata erikseen. Eri asia on sitten se, että kannattaako se. Kalakaiut on alle satasen antureineen ja erillinen anturi lähelle samaa hintaa...

Äänestä

Peräpeilianturista kaiketi kyse? Vaikka samat säännöt koskevat kyllä pohjan läpi asennettavaa anturiakin...

Kyllä sen anturin pitää olla ehdottomasti koko ajan veden alla ja vieläpä sellaisessa kohdassa ettei sen alle joudu ilmakuplia eli se veden virtaus anturin ohi pitäisi olla mahdollisimman häiriötön. Jos veneessäsi on jyrkkä V-pohja niin tällaisen kohdan löytäminen voi olla aika vaikeaa sillä (peräpeili)anturi ei saisi olla potkurin kehän alueella vaan siitä n. vaaksan verran sivussa. Ja nopeissa veneissä pohjan alle kantautuu aina sen verran ilmakuplia että kovemmissa vauhdeissa anturi (sekä peräpeili- että pohjanläpi) menettää kyllä toimintakykynsä. Syvyys ehkä näkyy oikein mutta pohjanmuodot menettävät kyllä muotonsa.

Kalathan kaikuluotain tunnistaa kalan ilmarakosta heijastuvasta kaiusta joten jos anturin alla on miljoona ilmakuplaa niin voit kuvitella mitä luotaimesi näytössä näkyy.. Ilmassa kaikuluotain ei yleensä näytä mitään sillä anturin pulssi on aivan riittämätön kulkeakseen ilmassa riittävällä voimakkuudella riittävän pitkälle ja kun äänennopeus vedessä on n. 4,5 kertaa se mitä ilmassa niin aivan hulluja lukemia saisit joka tapauksessa.

Jos olet käytettyä ostamassa ja haluat anturia testata niin vesisaavissa se onnistuu. Jos luotain antaa tuollaisessa metrin paljussa syvyydeksi kymmeniä senttejä niin kyllä sen silloin voi olettaa toimivan.

Ja kyllä aika merkkikohtaisia ovat nuo anturit eli ei Lowrancen anturi sovi Hummingbirdiin tai Garminin anturi Furunoon... Tosin itselläni kokemusta vain Garminista johon sisältyi peräpeilianturi. Siinä oli valettu urosliitin ja Garminin oma johtosarja vastaavalla naaraskappaleella ja ohjekirjassa jyrkkä kielto johdon katkaisemisen suhteen joten väittäisin että kyseinen anturi ei sovi mihinkään muunmerkkiseen laitteeseen.

Äänestä

Vanha ja kallis kaiku hajosi toistamiseen joten ostin uuden 2 vuoden takuulla Honkkarista 80 eurolla. Samalla lähetin vanhan taas takuukorjaukseen. Jos se palaa toimivana takaisin, taidan pistää sen myyntiin jonkun toisen riesaksi.

Molemmat kaiut tulevat samalta tehtaalta ja anturitkin ovat samanlaiset, mutta anturin liitin on erilainen. Liitin on valmistajan kielloista huolimatta vaihdettavissa elektroniikkamiehen työkaluilla sillä mitään yliluonnollista niissä ei ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitenmitenmiten?!?!?!!? kirjoitti:

Pitääkö kaikuluotaimen anturi olla kokoajan vedenalla,mittaako veden päältä mitään? entä voiko kaikua testata (käytettyä kun ostellaan) maan päällä,esim seisomalla 2 metrin tikkailla ja katsoa mittaako se matkaa?entä anturit,jos anturi on rikki,onko sama ostaa 150e:n vastaava uusi kaiku vai kysellä jostain anturia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu