Vihaviestit lisääntyneet palstalla

Kehoittaisin jälleen eräitä tahoja, panemaan jäitä hattuunsa.

Ette tee kuin tosi ison karhunpalveluksen noilla vihaa uhoavilla viesteillänne. Kehoittaisin sefua bannaaman kaikki vihaviestien kirjoittajat vähäksi aikaa. Voihan olla, että kaikki vihaviestit lähtevät kuitenkin yhdeltä koneelta.

27

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmisen käytöshän

      johtuu jostakin.

      • Kysymyksessä voi olla myös mopin salainen ihailija, joka on niin estynyt, ettei voi muuten rakkaansa huomiota saada? :)


    • Vihaviesteillä ei todellakaan saa mitään hyvää aikaan. Ne eivät todellakaan ole muuta kuin karhunpalvelus kaikille.

      • odotinkin jo

        brutuksenikin saapui haaskalle hurskastelemaan

        t. eläimen käsi


      • odotinkin jo kirjoitti:

        brutuksenikin saapui haaskalle hurskastelemaan

        t. eläimen käsi

        >> brutuksenikin saapui haaskalle hurskastelemaan


      • lyyleri

        allekirjoitan!


    • Delilah1

      toivon myös, että keskustelu säilyisi asialinjalla humööriä unohtamatta.
      Täällä on ollut viime aikoina todella mielenkiintoisia aiheita suviseurojen innoittamana kenties.

      • on se

        että sheriffi yrittää parhaan kykynsä mukaan pilata käynnissä olevat keskustelut. Palstalle pitäisi pikaisesti saada uusi puolueeton sheriffi.


      • Delilah1
        on se kirjoitti:

        että sheriffi yrittää parhaan kykynsä mukaan pilata käynnissä olevat keskustelut. Palstalle pitäisi pikaisesti saada uusi puolueeton sheriffi.

        antoisaa osallistua useisiin keskusteluihin. Aiheet ja otiskot ovat vaihtuneet nopeasti ja keskustelu on käynyt vilkkaana.
        Ymmärrän hyvin, jos sheriffillekin etenkin vilkkaan keskustelun tuoksinassa sattuu kömmähdyksiä. Pääosin linja on ollut asiallinen.


    • että jotkut

      ovat näyttämässä oman typeryytensä, herjaavilla kirjoituksilla.

      Sydämen kyllyydestä suu puhuu, tai tässä tapauksessa sormet näppäilevät.

    • viestit ovat

      taas todistuksena suurelta osin, että jonkinlainen viha on vallalla. Onko kyseessä yksi vai useampi henkilö, sitä ei tiedä, mutta pahalta tuntuu.

    • Luste pois

      kaltainen rikkaruoho leikattiin pois siionista.

      • Olen täysin samaa mieltä kanssasi :)

        (en luulekaan, että em. viesin kirjoittaja olisi vl)


      • Tämän palstan sirkuspelle :)

        Kerro huolesi, mikä sinulle tekee pahan olon?


      • peiliin
        Devoit kirjoitti:

        Tämän palstan sirkuspelle :)

        Kerro huolesi, mikä sinulle tekee pahan olon?

        ja ihmettele!


    • metaskeema

      Viestit joissa herjataan sheriffiä eivät tosiaan ole millään mittarilla hyödyllisiä. Kukaan järkevä ihminen ei tuollaisia kirjoittele. Veikkaan, että kirjoittelija on uskovainen, koska uskonto voi joillakin ihmisillä sekoittaa päätä aika pahasti. Minulla on siitä henkilökohtaisiakin kokemuksia siltä ajalta, kun vielä uskoin SRK:n oppeja.

      • ..Minkään sortin uskovainen. Ei psykoottisuus uskoa tarvitse.
        Pään voi sekoittaa niin monia asia, rakkaus ehkä pahiten.

        Olen esittänyt olettmuksen, että häirikkö on rakastunut moppiin. :)


      • voinut antaa ahitetta

        näihiin kirjotuksiin, niin ku eräs metaskeema nikkikin. :)


    • ääripäille

      Pari viikkoa sitten riehui eri palstoilla ilmeisesti sama vihaviestien kirjoittaja, viestit olivat pääpiirteittäin < homot ja ateistit on saatanasta ja perkeleestä< nämä mantrat toistu, lopulta viestit poistettiin, mikä oli mielestäni väärin.

      Joskus on vain hyvä kaikille osapuolille havaita, millaista ääripäätä näkyy, ja mahtuu kaikkiin piireihin. Tällainenkin helvetilläuhkaaja istuu tyytyväisenä saarnaamassa jossain kirkossa.

    • Ei mikään ihme

      aihe on "Vanhoillislestadiolaisuus". Vl-herätysliikkeen synnyttäjä valheen isä saatana haluaa kaikenlaista vihaa ja toraa.

    • seurapuheet riittävät

      Seurapuheissa kylvetään aivan riittävästi vihaa nimittelemällä ihmisiä epäuskoisiksi. Havaintojeni mukaan erityisiä vihan kohteita ovat karismaattisten liikkeiden edustajat.

      • ***Seurapuheissa kylvetään aivan riittävästi vihaa nimittelemällä ihmisiä epäuskoisiksi. Havaintojeni mukaan erityisiä vihan kohteita ovat karismaattisten liikkeiden edustajat.***

        Ainakin karismaattisia liikkeitä ja niiden kannattajia puhujat pilkkasivat estoitta. Olin silloin "pikkupatana", monet kerrat kuuntelemassa puhujien kammarissa. Silloin pirttiseurojen aikaan.

        Ihmisluonnossa on se heikkous, että kiivaillessaan hyvänä pitämänsä asian puolesta, alamme helposti vihaamaan vastapuolta, ellemme pidä itseämme kontrollissa.

        Jeesus ei ainoastaan käskenyt rakastamaan vihamiestä, vaan jopa rukoilemaan tämän puolesta.


      • epäuskoinen -sana.

        Pitäiskö sitä sitten valedella uskon nimissä?


      • uskon nimissä?
        epäuskoinen -sana. kirjoitti:

        Pitäiskö sitä sitten valedella uskon nimissä?

        Mitähän mieltä kirkkokansa olis siitä?


      • pyöristää tämä asia
        uskon nimissä? kirjoitti:

        Mitähän mieltä kirkkokansa olis siitä?

        niin että ihmiset ei ymmärrä kohta ollenkaan tästäkään asiasta, mitä pappi kirkossa saarnaa. Mitä siitä on hyötyä? Ei yhtään mitään. Haittahan siitä vaan on, kun sielunvihollinen saa eksytettyä ihmisiä entistä enemmän ja syvemmälle syntiin. Sillä ei kummiskaan peri kukaan kunnian taivasta jos muuttaa Jumalan sanaa.


      • noukiasta

        On nääs näin, muiden uskonlahkojen hyvät puhujat saa sapiskaa, vääräuskoisista puheista.
        Olisiko kysymys enemmänkin kateudesta kun ei itse pysty samaan?
        Jo -70 luvulla oli pohjanmaalla eräs puhuja joka alinomaan yllytti ihmisiä pahuuteen. Tällainen muiden yllyttäminen on vihapuheista pahin.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6494
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6230
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4551
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3454
    5. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3411
    6. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3236
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3112
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      2840
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      3
      1645
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      14
      1247
    Aihe