Olemme lähdössä elokuun lopulla Norjan puolelta Haltille.
Onkohan tietoa Guolasjärven tien kunnosta tänä kesänä? Onko sinne mahdollista ajaa maasturilla asuntovaunu perässä? Vai pitääkö vaunu jättää aiemmin pois ja löytyykö mahdollisia leiripaikkoja tien varrelta?
Haltille elokuussa
5
1148
Vastaukset
- Polomies
Ehkä asuntovaunu kannattaa unohtaa, sillä Haltiin meno autolla Norjan kautta on vuoristotie. Eli tie kiemurtelee ylös ja nousu on jyrkkää. Nousu ehkä niinkin, mutta alastulo on hankala,pi. Tie on soratie, joten maasturi on paras.
- HH
Kävimme 21.7 ko. reitin kautta Haltilla ja tie oli paikoin todella heikossa kunnossa, maasturi tai korkean maavaran omaava auto välttämätön. Asuntovaunun voi unohtaa täysin, alhaalla Bitvarreen voi vaunun jättää varmaan jonnekin.
- Rumpun
Kohdat pahasti vesi vienyt ,kanattaako asuntoautolla yrittää ,viime kesänä pääsi pahasesti noin 4 kilometrin päähän Guolasjärvestä.Ei löytynyt Haltin huippua näkyvyys oli n.5 metriä tarkotus yrittää taas uudelleen?.
- HH
Rumpun kirjoitti:
Kohdat pahasti vesi vienyt ,kanattaako asuntoautolla yrittää ,viime kesänä pääsi pahasesti noin 4 kilometrin päähän Guolasjärvestä.Ei löytynyt Haltin huippua näkyvyys oli n.5 metriä tarkotus yrittää taas uudelleen?.
Tien päässä oli pari asuntoautoa, mutta tien kunto voi muuttua tosi nopeasti. Me jouduttiin jättämään henkilöauton 5km päähän ennen tien loppua, mutta silti pääsimme huipulle reilussa neljässä tunnissa. Aloitimme patikoinnin 20.30 ja Halti näytti olevan pilvien peitossa, mutta 1000m:n jälkeen aurinko paistoi ja huipulla oli jopa lähes tyyni keli.
- Mökiltä
HH kirjoitti:
Tien päässä oli pari asuntoautoa, mutta tien kunto voi muuttua tosi nopeasti. Me jouduttiin jättämään henkilöauton 5km päähän ennen tien loppua, mutta silti pääsimme huipulle reilussa neljässä tunnissa. Aloitimme patikoinnin 20.30 ja Halti näytti olevan pilvien peitossa, mutta 1000m:n jälkeen aurinko paistoi ja huipulla oli jopa lähes tyyni keli.
Menittäkö te melkein suoraa kivikkoa pitkin ,vai puronvartta vasemmalta haltille.Me yritettiin viimevuonna suoraa sitä kivikko rakkaa pitkin,joku kertoi että vasemmalta puronvarttta on helpompi reitti ,mutta matka jatkuu jonkin verran sieltä kautta???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533410Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk832962Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva582440Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412340Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?502243Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512149Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,162101Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121536Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville291513