En tiedä onko tänä oikea palsta tälle viestille.. Kuitenkin. Erottiin avomieheni kanssa. Nyt en saa öisin nukutuksi ja koko ajan ahdistaa. Mielessä on käynyt joitakin itsetuhoisia ajatuksia. Ajattelin että voisinko saada itselleni jotakin kautta apua.. rauhoittavia lääkkeitä jotka poistais tään ahdistuksen.. saako niitä miten helposti? Entäs lääkkeitä jotka auttaa nukahtamaan. Tuntuu niin pahalta että olen jopa ajatellut jos pääsisin jollekin osastolle vähän lepäilemään.. Viesti on sekava anteeksi siitä. Mitä kautta minun pitäisi lähteä etenemään? Soittaa terveyskeskukseen ja varata aika lääkärille? Kiitos jo etukäteen.
tietoja kaipaisin..
tuntuu pahalta
3143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sairaus vaan ongelma.
Turvaudu perheeseen, ystäviin ja kirkkoon.
Puhuminen auttaa. Puhu vanhemmillesi ja ystävillesi. Kerro myös heille miltä sinusta tuntuu, kuten tännekin.
Rauhoittavissa lääkkeissä on paljon huonoja sivuvaikutuksia, mm. riippuvuusriski jo 2-3 viikon päivittäisen syönnin seurauksena.
Kannattaa kokeilla yksi ilta esimerkiksi liikuntaa tryptofaaneja. Tryptofaanit ovat melatoniinin ja serotoniinin esiasteita, jotka nostavat mielialaa ja auttavat nukahtamaan. Niitä saa maidosta ja maitotuotteista, pavuista, soijasta, auringonkukansiemenistä, maksasta, kalasta, ym. Googlen avulla löydät lisää tryptofaanien lähteitä. Melatoniinikapseleita myydään vain reseptilääkkeenä.
Jos ei muu tunnu auttavan niin kannattaa soittaa sinne lääkärille.
sain sitten diapameja auttamaan nukahtamaan.. oon kyllä ottanut muutenkin kun tuntuu että paniikki iskee