uskonut löytvän tällaista röyhkeyttä ihmiseltä, joka käräjäsalissa itkee joka kerta itse tapattamiensa eläinten perään.
Urheilu- ja liikunta seura Kirpun eläinkoti
ikinä en olisi
29653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
että tämä asia, voi sanoa, on edes nyt tullut päivävaloon.
Onhan tätä jo jatkunut vuodesta 1997 lähtien. Eläinten "huostaanottoja", tappamisia, rahankeräystä jne.
Eikä unohdeta niitä parkumisia käräjäsaleissa, "kun ei milloinkaan ennen ole nähnyt mitää vastaavaa".
Ja ne eläimet, jotka on viety sinne "saunan taakse."
Ei edes uskalla arvailla paljonko niitä on ollut, ja Koskea lainatakseni:
Eihän eläimellä ole kuin yksi elämä, ja senkin täytyy olla sellainen ...
Ei ihmiset ymmärrä ...
Ainut joka ymmärtää ...
On niit siit tuhansii kulkennu ...
se Urheilu-ja liikuntakasvatus seura ja Eskon eläinkoti ja Esko ry ovat co/ Kirpun eläinkoti, siis saaneet osoitteen rouvan yrityksessä. Kertokaa onko joku ollut kursseilla? Pääsittekö elukoitten uima-altaaseen?Pidettiinkö kurssit Tanja Kosken kotona vai siinä naapurin kivinavetassa?Kuka tietää näistä urheilu-ja liikuntakasvatus kursseista.?Jos sanoessasi tuon lainauksen mukaan"eihän eläimellä ole kuin yksi elämä" tarkoitit sitä.Ole onnellinen, Sulla on monta elämää:nuo edellämainitut joissa olet "kannattava"voima, ja sit se vartijakoulutus." Mont erilai," Menkää Kirpun- ja Eskon eläinkodin,sekä Esko ry:.n sivuille Takaan, että hämmästytte.
Parkumisesta päätellen. Totuus lienee toisenlainen. Nyt jo tiedetään paljon enemmän siittäkin tappauksesta.
Jospa itkut johtuvat siitä.. Alla olevat tiedot poimittu netistä. Onko kukaan, esimerkiksi oikeuslaitos tai lääninhallitus ottanut sairauden huomioon??
Aivoinfarktipotilaan omaisen selviytyminen ja aivohalvauksen moninainen sairauden kuva
Aivohalvaus aiheuttaa useimmiten toispuoleisen raajojen lihasten heikkouden, mutta se saattaa myös heikentää henkistä suorituskykyä. Tämä ilmenee usein erilaisina oirekokonaisuuksina, joiden piirteet riippuvat aivovaurion sijainnista sekä erilaisista yksilöllisistä tekijöistä, kuten henkilön iästä, lahjakkuudesta ja persoonallisuuden piirteistä.
Etenkin sairauden alkuvaiheessa on usein todettavissa voimakas yleisoireisto, joka ilmenee väsymyksenä, tarkkaavaisuuden ja muistitoimintojen heikentymisenä, johdonmukaisen ajattelun vaikeutumisena sekä yleisenä toimintojen ja ajattelun hidastumisena.
Yleisoireiston ohella oirekuvassa on tavallisesti mukana myös neuropsykologisia erityishäiriöitä. Ne saattavat näkyä heikentyneenä suorituskykynä esimerkiksi kielellisissä tai hahmotustoiminnoissa. Myös tarkkaavaisuuden ja muistitoimintojen eri osa-alueilla voi esiintyä kapea-alaisia erityishäiriöitä.
Aivohalvauksen yhteydessä yleisoireisto lievittyy usein melko nopeasti. Tällöin erityishäiriöt voivat tulla selkeämmin esille. Sekä yleis- että erityishäiriöt tulevat esiin jo arkipäivän toiminnoissa, kuten kommunikoinnissa, pukeutumisessa, peseytymisessä tai ruokailussa. Myös lievemmät häiriöt, joita ulkopuolinen ei edes huomaa, saattavat ratkaisevasti heikentää potilaan työ- ja toimintakykyä.
"Varhainen kuntoutus kannattaa
Kuntoutustarve on tärkeää arvioida jo akuuttisairaalassa heti kun potilaan tila on vakiintunut. Varhainen kuntoutuksen aloitus takaa parhaan tuloksen. Potilaan on tärkeää lähteä nopeasti liikkeelle, sillä näin ehkäistään painehaavojen, keuhkokuumeen, syvien laskimotukosten ja keuhkoveritulpan vaaraa. Viikon kuluessa sairastumisesta aloitettu aktiivinen kuntoutus on tehokkaampaa kuin vasta kuukauden kuluttua aloitettu.
Kuntoutusta jatketaan sairaalahoidon jälkeen potilaan yksilöllisen tilanteen mukaisesti. Kuntoutuksessa on monia yhtä hyödyllisiä menetelmiä. Hyvän lopputuloksen saavuttamiseksi harjoittelun on kuitenkin oltava riittävän tehokasta ja tapahduttava ammattitaitoisen henkilökunnan ohjauksessa. Jatkokuntoutuksen tarve arvioidaan säännöllisesti.
Vuoden kuluessa halvauksesta elossa olevista jopa seitsemän kymmenestä toipuu päivittäisissä toimissaan itsenäisiksi. Suurin osa heistä kykenee asumaan kotona. Apuvälineillä voidaan helpottaa päivittäistä selviytymistä.
Aivoverenkiertohäiriöihin liittyy joka toisella sairastuneella tai heidän läheisillään jossain vaiheessa masennusta, joka usein jää huomaamatta ja hoitamatta. Masennusta voidaan hoitaa.
Autolla ajoa pitää välttää infarktioireiden vakavuudesta riippuen 3–6 kuukauden ajan ja sairastuneelle määrätään yleensä täksi ajaksi ajokielto.
Saattaa saada ihan tahattomiakin itkukohtauksia.. Ja samaten nauraa sopimattomissa tilanteissa yms..
Itse kertoo Maaseudun Tulevaisuus-lehdessä sairastaneensa.
Olen tässä jo pitempään pohtinut, onko hän (siis TK) tosissaan menossa opiskelemaan poliisiksi.
Kirjoituksestasi: Myös tarkkaavaisuuden ja MUISTITOIMINTOJEN eri osa-alueilla voi esiintyä kapea-alaisia erityishäiriöitä.
Ikäähän hänellä on jo vaikka muille jakaa (siis poliisiksi lähes 40 vuotta) ja tuo vakava sairastuminen tapahtui niinkin nuorella iällä kuin n. 35 vuotiaana.
Jos noita muistitoimintojen erityishäiriötä tosiaan on ilmentynyt, onko hän hakiessaan (jos on hakenut) poliisiopistoon muistanut ilmoittaa tästä aikaisemmasta vakavasta sairastumisestaan.
Ehkä olisi paikallaan ilmoittaa tästäkin asiasta poliisiopistoon ihan vain laittamalla kopion lehdestä.
Ei kai kukaan halua maksaa veronmaksajana jo valmiiksi riskialtista henkilöä yhteiskunnan rahoittaman opiskelun piiriin.
Luullakseni vartijakoulutus on omarahoitteinen, vai onko?
Ja poliisiksi. Aseistetuksi henkilöksi turvaamaan kansalaisten turvallisuutta. Entinen eläinten TURVAKODIN omistaja.. Ja itkunpuuskiako? Onko sovelias poliisikoulutukseen tai muullekaan turvallisuusalalle?
voiko sairaalasta aivoinfarktipotilas päästä aamulla heti pois jos illalla tuodaan?
Halutessan poistumaan. Sitä, kuinka viisasta tuollainen poistuminen kyseisessa sairaudessa on, on taas toinen juttu..
"huomioitavat kohteet aivoinfarktipotilaan mahdollisista oireiluista, joista osa voi jäädä huomioimattakin. Siis oikeudenistunnoissakaan ei mahdollisesti ole huomioitu mahdollista sairauden jälkitilaa..
"Aivohalvaus aiheuttaa useimmiten toispuoleisen raajojen lihasten heikkouden, mutta se saattaa myös heikentää henkistä suorituskykyä. Tämä ilmenee usein erilaisina oirekokonaisuuksina, joiden piirteet riippuvat aivovaurion sijainnista sekä erilaisista yksilöllisistä tekijöistä, kuten henkilön iästä, lahjakkuudesta ja persoonallisuuden piirteistä."
"Etenkin sairauden alkuvaiheessa on usein todettavissa voimakas yleisoireisto, joka ilmenee väsymyksenä, tarkkaavaisuuden ja muistitoimintojen heikentymisenä, johdonmukaisen ajattelun vaikeutumisena sekä yleisenä toimintojen ja ajattelun hidastumisena."
"Yleisoireiston ohella oirekuvassa on tavallisesti mukana myös neuropsykologisia erityishäiriöitä. Ne saattavat näkyä heikentyneenä suorituskykynä esimerkiksi kielellisissä tai hahmotustoiminnoissa. Myös tarkkaavaisuuden ja muistitoimintojen eri osa-alueilla voi esiintyä kapea-alaisia erityishäiriöitä."
"Aivohalvauksen yhteydessä yleisoireisto lievittyy usein melko nopeasti. Tällöin erityishäiriöt voivat tulla selkeämmin esille. Sekä yleis- että erityishäiriöt tulevat esiin jo arkipäivän toiminnoissa, kuten kommunikoinnissa, pukeutumisessa, peseytymisessä tai ruokailussa. Myös lievemmät häiriöt, joita ulkopuolinen ei edes huomaa, saattavat ratkaisevasti heikentää potilaan työ- ja toimintakykyä."
todella invalidisoivaa sairauttaan yli 20 vuotta,( ennen kuolemaansa)"Sääli on sairautta". Jos on sairastanut useamman aivoverenvuodon (myös Tiia Jokisalo kirjoitti muist L-S viimeisimmästä aivoveritulpasta) Minä säälin, en sitä sairastumista, vaan sitä, ettei hänellä ole yhtään läheistä ihmistä- edes vanhempia. Olisivatpa he ainakin painaneet jarrua jo eka kohtauksen jälkeen. Menikö se tuohon pisteeseen, vedä v päähäs, kusiaivo, kuole ja nu..i eläimiäs?.Oi voi
Syynä Sastamalan hevosten, kuin myöskin suuren kissakuolleisuuden osatekijänä:
"johdonmukaisen ajattelun vaikeutumisena"
Tämä seuraava saattanee antaa viitteitä toiminnalle eläinten "joukkotuhoista". Eläinlääkärihän, joka oli paikalla huostaanottotilanteessa, ei nähnyt tilannetta lainkaan niin huonona, jollaisesta sitten myöhemmin annettiin kuvaa toisen eläinlääkärin ja Kosken toimesta:
"Myös lievemmät häiriöt, joita ulkopuolinen ei edes huomaa, saattavat ratkaisevasti heikentää potilaan työ- ja toimintakykyä"
On tietenkin huomioitava se, että tiedot tapahtuneesta aivoinfarktista ovat lehden sivuilta, joten varmaa tietoahan se ei välttämättä ole.
ja lähtenyt seuraavana aamuna,ilmeisesti sisko haki?Nähty on.
Aivoinfarktista, ja minkäasteisesta..?
en voi vastata tähän.
ihminen voi ollakaan , että antaisi tuollaiset uutiset tulla omasta terveydentilastaan julkiseksi lehdenpalstoille, jos ei niissä ole perää. Se maaseudun Tulevaisuus ja Tiia Jokisalon kirjoitus.
ei mittä järkke, paitte tiätyste rahankeruu, mut onk se oikke oikke. ja lailist. kyl mää sen tiärä, et eläimii kasvatetaa syätäväks, turkeiks ja muuhun, mut ny näyttä silt et löyteläimii kerätä vaa raha tähre vähäks aikka, sit tapeta, ja siit valmiurest tarttis makssa 8000-10000e kuukaures. Ei helvata, joku o ny kuvitel vähä liikka.
Tanja Koski on poliisin tytär. Miksipä ei siis isänsä jalanjälkiä astelisi, kieltämättä hänessä on jotain sellaista, josta saa vaikutelman että hän on hyvinkin poliisiksi soveltuva ihminen.
näytäis olle oikkenki toimiva konsept. Vähä sitä , vähä tota, joukkoho oikke laillist paska jauhantta. Ko tarppeks valettele, nii enemmistö alkka usko sihe.
vaikutelman näistä toimistaan saa, jostain syystä.
Vai onko ne sit niinku niit poliisijuttui? Et sillai niinku tänään tälläi, huame tolla, keskiviikkon toissinppäi, ja torstain ei tiedet enää mittää.
suosittelisin pitämään kaukana aseista ja ihmisistä ja eläimistä(toisten). Jos tämä lahtausmeininki vähenisi edes hiukan.
jottalai muut ko hianoo tulos. Kyl se siit sit.
Isi ei enää ole poliisi..
kupat muit?
on taas 22/7-09 muuttanut verovirkailijan avulla päätomialakseen Kotieläintuotantoon liittyvät palvelu, tai jottai, katsokaa itse YTJ:stä.Hassuinta on , muutos astuu voimaan taannehtivasti 31.12.2007, ei taida kestää tuokaan päivänvaloa.
Toiminnalta vaikuta. Pitäisi tehdä asiasta tutkintapyyntö
Nyt sen vasta oivallan, yritys Kirpun eläinkoti, om Tanja Mäkelä.
Tietenkin tuo Koski nimi on taiteilijanimi.
Onhan tässä jo ollutkin monta vuotta seurattavissa sooloilua eläinsuojeluvalvonnan, yrittäjyyden, huostaanotettujen eläinten, ei taloudesta tietoja yritysten tiimoilta, löytöeläinten, "omien eläinten" ym. Taiteilijan vapautta!
Tai jos ei rönsyleinikki oikein tiedä itsekään, mikä on hänen oikea nimensä tai oivalla, että jos nimi on vaihtunut se pitäisi myös näkyä virallisissa tiedoissa.
Eihän sitä joka asiaa voi ymmärtää, kun on niin monenmoista muutakin.
Taiteilija Koski ...
Mitäs sitä välittämään mitä niissä viranomaistiedoissa on, se on sitä taiteilijaelämää!!!!