käytin isäukon auton katsastuksessa K-ykkösessä yleensä olen käyttänyt aina sama paikka missä olen käynyt katsastamassa mutta siellä oli kaikki ajat varattu joten päätin kokeilla K1. Vein auton sinne tiesin jo että auton pohja oli hieman laho koska sitä oli jo paikkailtu ja yks mikä kans oli nopeusmittari ei oikein toimi heräs vasta 3 vaihteella. No ite katsastus inssi ajeli autolla rinkiä ihan hirveesti pihalla ja ajo sisään. Kaikki tuntu olevan kohillaan siihen asti kun rupes pohjaa sorkkimaan, siinä ajassa kun tämä ukko sorkki sitä pohjaa niin seuraavan auton kerkes toinen inssi tarkastaa. No pohjastahan löyty ruoste vaurioita jonka jälkeen se keksi painella mädäntynyttä helmapeltiä pohjan puolellta ja sillä totesi että runko on aivan mätä mitä se ei todellisesti edes ollut. katsastus ukko oli vielä semmonen hissukka kun rupes selittelee pohjan ruostevaurioita itse en kuulut mitään kun radio huuti hirveesti ukko puhuu toiseen suuntaan eikä millään normi puheäänellä siinä se jotain hissutteli jäi pikkasen epäselväksi mikä oli asian nimi. No hylsyhän siinä tuli, papereissa luki pohjassa useita ruostevaurioita ja sitten tämä, että runko on muka tiensäpäässä lapuissa ei lukenut mitään tästä nopeusmittarista ja yksi asia mikä pisti vihaksi lapussa ei ollut ollenkaan karttaa mihin merkataan mahdolliset ruostevauriot vaan joistakin vaurioista oli huonolla käsialalla sotkettu jotain.
KOO1
ei ikinä enään
12562
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
koo1 paskalle asemalle, yks viimosia paikkoi mihin autoa kannattaa viedä!
Laho paskakasa joutaakin paalattavaksi. Hyvä hyvä, aivan oikein.
Niin siis olisiko mielestäsi pitänyt takertua siihen nopeusmittariin ja jättää alustan ruostevauriot huomioimatta? Mistä valitat jos kerran tiesit jo katsastukseen mennessä auton olevan alustastaan laho? Kyllä sieltä voi ihan ne kaikki lahot kohdat korjata ilman että joku osoittaa sormella mihin sitä uutta peltiä pitäisi asentaa. Asiansa osaava peltikorjaaja osaa kyllä katsoa lahot paikat ja korjata ne. Peltihommat on niitä hommia joihin tumpeloiden ei parane sekaantua. Kyseinen työ maksaa ja kannattaa vakavasti harkita kuinka paljon sijoittaa. Katsastettuja autoja saa muutamalla satasella.
vaan tämä runko juttu lähinnä otti päähän ukko painelee ruuvarilla helmapeltiä ja totea rungon olevan pask.na kun se helampelti anto vähän periks jos oisin vienyt oman auton niin ois varmaan painellut lasikuitu helmoja ja todennut siitäkin rungon paskaks. Toinen oli tämä kartta yleensä on vika listassa ollut auton kuva johon on merkattu missä ne reiät on, tässä ei sitä ollut vaan helv.tin huonolla käsialalla sotkettu jotain josta ei ota selvää sitten kunnanlääkärikään
Kävi muuten mielessä täyttää ihan vit..ileissa koko helmapellin sisään saneraus laastia ja viedä sit näytille, että painuuko se pelti enään.
"Peltihommat on niitä hommia joihin tumpeloiden ei parane sekaantua" jos on ammatiltaan hitsari ja peltiä on omastatakaa ei ole tuosta pelkoa, mutta pohjan ruostevauriot eivät itsestään aiheuta hylsyä niistä tulee korjaus kehoitus jota sieltä lähdettiin hakemaan.
Tiedän että katsastettuja autoja saa satasella taikka parilla siksi auto lähti peltoautoksi koska tonne K1 ei auto mene ja kiitos kalliitten katsastus maksujen takia ei mene muuallekkaan.
Tiedät varmaan että peltoautojen aika on ohi. Kun autoon tehdään liikennekäytöstäpoisto, ei autoa saa käyttää missään. Jos siitä jää kiinni, niin minimisakko on 1000€. Toinen vaihtoehto on maksaa autosta ajoneuvovero ja liikennevakuutus. Tietysti jos myyt auton jollekin ja hän tekee omistajanvaihdoksen, niin ongelma ei ole sinun.
Esim. jokamiesluokka tulee kuolemaan. Ainoa tapa saada autoja siihen käyttöön on rahdata rekisteristä poistettuja autoja ulkomailta.
Nimenomaan "peltoauto-ongelman" takia rekisteristäpoistaminen tehtiin mahdottomaksi ilman romutusta.
YKSI TIETÄMÄTÖN.VAI LÄHDIT HAKEMAAN VIKALISTAA VAIKKA POHJA OLI MÄTÄ.JOKU PIENI RUOSTEVAURIO VOIDAAN KATSOA NIIN ETTÄ SE ARVOSTELLAAN KORJAUSKEHOTUKSEKSI MUTTA JOS ON USEAMPIA VAIKKAKIN PIENIÄ NIIN ON AINA HYLSY KYLLÄ JÄMPTI ON NIIN!
mistä autosta on kyse?
Ihan oikein, että meni mätä auto hylkyyn. Et näytä tietävän tai ymmärtävän autoista, niiden turvallisuudesta tai teknisistä vaatimuksista yhtään mitään.
Sitä vain ihmettelen, että mitä sinä nimim. "ei..." luulet tietäväsi nimim. "ei ikinä enään" autosta?
kyseisen espanjalais/englantilaisen kiskurifirman palkkalistoilla...
joensuuhun
Nettiauto on autoja täynnä, mutta jos ruostetta rakastaa, niin älä menetä toivorikkauttasi. Sitä tavaraa piisaa. "Mädäntynyttä helmapeltiä pohjan puolelta". Vie se isäukkosi auto sinne minne se kuuluu, romuttamolle. Ei tarvita karttaa, jos runko on tiensä päässä.
Mistähän nykyaikaisessa autossa, jossa on itsekantava kori, mahtaa "runko" tarkalleen löytyä?