http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2009/07/911578
Kansantalouden tuotannon voimakas lasku jatkuu
08.07.2009
Verrattuna edellisvuoden huhtikuuhun tuotanto väheni 9,2 prosenttia, kertoo Tilastokeskus. Lasku oli nopeinta teollisuuden ja rakentamisen alalla, jossa se oli 17 prosenttia.
Kansantalouden tuotannon voimakas lasku jatkuu
08.07.2009
Verrattuna edellisvuoden huhtikuuhun tuotanto väheni 9,2 prosenttia, kertoo Tilastokeskus. Lasku oli nopeinta teollisuuden ja rakentamisen alalla, jossa se oli 17 prosenttia.
Vastaukset 24
Vanhimmat
raportoida,viron talous vielä enemmän kuralla?
Soome majandusest.
Tore lugeda, et kohe ilmus nii äkkkkiline reageering..:-)
Te olete väääga hellakesed, kui kirjutada siia midagi Soomest.
Väärä palsta, ei kuule Viron asioihin Suomen talous onneksi.
mutta jos kuuluisi, olisiko tämä sitten onnettumuus sulle? miksi olet noin hellä, kun puhutaan suomesta?
täma on virolaisten foorumi ja virolaiset voivat tässä keskustella niin virosta kun suomesta, siitä enempää, jos asutaan suomessa, miksipä ei voisi kiinnostaa suomen talous?
” Väärä Foorumi
Opettaja lomalla8.7.2009 15:19
Väärä palsta, ei kuule Viron asioihin Suomen talous onneksi. ”
Ega siin ei olegi EESTI eestlasi. Siinsed üksikud äraeksinud on ikkagi SOOME EESTLASED, paljud elanud siin aastaid ja omavad Soome kodakondsust. Miks meid ei peaks huvitama Soome majandus ja miks siin eestlased EI VÕI KIRJUTADA?
See siin on ikka SOOME FOORUM ja algne mõte oli ilmselt SOOME eestikeelsetele inimestele luua oma keskustelupalsta:
¤ Soome eestlaste oma juttutuba.
Kirjoita mieluiten viroksi tällä palstalla. Voit myös keskustella viron kielestä.¤
Keskustele Virosta SUOMEKSI on: http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4609
Teollisuustuotanto rajussa laskussa
10.07.2009 MTV3
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2009/07/912755
Teollisuuden uudet tilaukset laskivat toukokuussa lähes 40 prosenttia vuoden takaisesta. Uusien tilauksien lasku oli nopeinta metalliteollisuudessa, jossa se lähes puolittui.
Tilastokeskuksen mukaan koko teollisuustuotanto väheni lähes neljänneksen. Tuotanto laski kaikilla päätoimialoilla. Metsä- ja metalliteollisuuden tuotanto väheni 28 prosenttia.
(MTV3)
Täyttä asiaa tällä palstalla.Tosiasioita suomen media ei uskalla/saa julkaista.Menkää vaikka Vuosaaren satamaan katsomaan kuinka VIENTI VETÄÄ.Ne merikonttivuoret mitkä siellä näkyvät, ovat sen takia siellä koska ne ovat TYHJIÄ.Kunnossapitotyöt ovat aivan erikseen,koska "talonmiestähän aina tarvitaan".
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2009/08/927677
Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n ennusteen mukaan taloustilanteen ei odoteta paranevan loppuvuonna. Lähikuukausien aikana suhdanteen odotetaan heikkenevän vielä nykyisestäkin.
EK:n heinäkuussa tekemän suhdannebarometrin mukaan teollisuuden näkymien odotetaan synkentyvän loppuvuodesta
Työllisyyskehityksen odotetaan loppuvuonna heikkenevän. Mustonen kertoo, että työmarkkinaneuvotteluiden tilanne on erittäin vakava. Hänen mukaansa yritysten kannattavuus on huonolla tolalla, eikä tässä tilanteessa ole varaa palkankorotuksiin.
Väärä palsta. Kirjoita asianomaiselle palstalle.
haista sinä kommariapina persettäsi
Meillä suljetaan kaksi tehdasta, toinen yksikkö siirtää tuotannon viroon ja toinen alihankkijoille. Pääsen kymmenen vuoden tauon jälkeen nauttimaan sosiaaliluukun rahoista kun en liittoon kuulu, mutta otan siitä kaiken irti ja kiertelen maailmaa kunnes lama hellittää. Katsotaan mikä on tilaanne suomessa puolen vuoden kuluttua,epäilen että työttömyysprosentti kipua kohta viittatoista. Edellisen suuren laman aikana se kävi parissa kymmenessä.
Kui üleilmne majanduskriis mullu sügisel puhkes, paistis Soome silma suhteliselt muretu oaasina.
Nüüd, ligi 11 kuud pärast Lehman Brothersi pankrotti, jõuavad ebameeldivad uudised Soomes tõeliselt pärale. Täpsustatud andmetel langes Soome majandus aastaga maist 2008 kuni maini 2009 11,4 protsenti, mais paistis langus aga veelgi kiirenevat.
*300 000 töötut juurde *
Uue riigieelarvega plaanib rahandusministeerium 13 miljardi euro laenamist. Seejuures on kavandatud eelarvedefitsiidiks 4,5 protsenti SKT-st. Soome riigil pole veel laenu saamisega raskusi, ammugi ei pea ta kulutama IMF-i uksi, kuid samal ajal hoiatab rahandusministeerium, et riik on jõudnud juba liigvõlgnevuse tasemele – võlakoorem on kerkinud 44 protsendini sisemajanduse kogutoodangust.
Soome ametiühingute keskliit (SAK) vastas omapoolse pessimistliku ennustusega, et tööpuuduse kasv jätkub kolm aastat ja kokku võib riigis töö kaotada veel 300 000 inimest.
*Põgenikke tuleb endiselt*
•• Samal ajal ei ole mujal maailmas Soome raskustest veel kuul¬dudki.
Tänavu peaks asüülitaotlusi tulema rekordilisel hulgal, li¬ge¬male 5000, kuigi riigis ei jagu tööd enam isegi ajutistele võõrtöölistele Ida-Euroopast. Üha enam firmasid on aga hakanud ka soomlaste töökohti koondama.
Teollisuustuotanto vähentynyt huimasti
MTV3 10.08.2009
Suomen teollisuustuotanto on vähentynyt kesäkuussa 20,3 % vuoden takaisesta.
Koko teollisuuden (BCDE) työpäiväkorjattu tuotanto oli Tilastokeskuksen mukaan vuoden 2009 kesäkuussa 20,3 prosenttia pienempi kuin vuotta aikaisemmin. Toukokuussa teollisuustuotanto väheni 26,3 prosenttia vuoden takaisesta. Tammi-kesäkuussa teollisuustuotanto on vähentynyt 23 prosenttia viime vuoden vastaavasta ajankohdasta.
Eniten laski metsäteollisuus, joka putosi jopa 35 prosenttia. Metalliteollisuuden tuotanto putosi lähes 26 prosenttia.
Luottoluokittaja Standard & Poor's alensin Viron ja Latvian luokituksia tänään. Seurauksena mm. Ruotsin kruunun heikkeneminen, koska pelätään ruotsalaispankkien luottotappioiden kasvua entisestään.
Devalvaatio Virossa välttämätön. Kysymys on vain milloin. Veikataan Viron paikallisvaalien jälkeistä aikaa syksyllä. Siihen saakka hallitus peittelee talouden todellista tilaa eli johtopäätökset voi tehdä näistä ulkomaisista analyyseistä.
Nokia kaatuu
Stora Enso kaatuu
Finnair kaatuu
kohta tule lisää:)
http://www.yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/10/yritysten_maksama_yhteisovero_romahtaa_puoleen_1054378.html
Yritykset maksavat voitoistaan yhteisöveroa, jonka tuotto jaetaan kunnille, seurakunnille ja valtiolle. Ylitarkastaja Ilkka Karjalainen Verohallituksesta arvioi, että koko vuoden kertymä jää vaatimattomaksi.
- Ihan viimeaikaisten tietojen mukaan määrä saattaisi tippua viiteenkymmeneen prosenttiin, toisin sanoen yhteisöverojen kertymä olisi vain puolet viime vuodesta. ..pörssiyhtiöiden tulokset ovat pudonneet ja veronmaksukyky alentunut. Näistä merkittävä osa on vientiyrityksiä.
- Pienellä ja keskisuurella yrityssektorilla on paljon kotimarkkinayrityksiä, ja siellä talouskriisi ui läpi pidemmällä viiveellä ja ehkä vähä loivemmin, kuvailee Lindholm. Kotimarkkinoilla toimivilla yrityksillä on edessään ensi vuonna tiukat ajat. Kasvava työttömyys leikkaa suomalaisten ostovoimaa. Lisäksi yrityksen kassan pohja saattaa usein häämöttää, koska asiakkailla on yhä enemmän maksuvaikeuksia.
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2009/11/991331
Kansantalouden tuotanto sukeltaa yhä
06.11.2009 (MTV3 - STT)
Tilastokeskuksen mukaan kansantalouden tuotanto väheni elokuussa työpäiväkorjattuna 8,4 prosenttia vuoden takaisesta. Tiedot käyvät ilmi Tilastokeskuksen tuotannon suhdannekuvaajasta.
mutta yksi ihan pikku juttu: saadaan kuitenkin ostettua viikon tuotolla viro ja parilla viikolla koko baltia , jos huvittaa, mutta kun ei nyt ole tuota peltoa enään niin paljon...
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2009/11/1000115
Taloudellinen yhteistyöjärjestö OECD ennustaa Suomen bruttokansantuotteen supistuvan tänä vuonna 6,9 prosenttia.
Arvio on hieman suurempi kuin valtiovarainministeriön ennuste. Ministeriö arvioi suhdannekatsauksessaan kokonaistuotannon supistuvan 6,0 prosenttia.
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2010/03/1067710
Bruttokansantuote romahti historiallisesti
01.03.2010
Bruttokansantuote supistui 7,8 prosenttia vuonna 2009 Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan.
Tuotannon romahdus yksittäisenä vuonna oli suurin vuosien 1917 ja 1918 jälkeen. Bruttokansantuote oli viime vuonna 171 miljardia euroa.
Muutamia konkreettisia mittareita suomen taloudesta.
- valtava julkisen sektorin kulujen nousu
- huikean kokoinen ja tehoton kuntasektori
- julkisen velan valtava kasvu
- tuotantosektorien ja innovaatioiden näivettyminen
- verotuottojen valtava pudotus
- verotuksen nousupaineet kautta linjan
- eläkekulujen valtava nousu
- ammattityövoiman vähentyminen ja osaavan työvoiman korkea hinta (kaikki Suomessa eivät todellakaan ole ammattilaisia, jotka ansaitsevat korkeaa palkkaa ja ainakaan julkisella sektorilla)
- työvoiman joustamattomuus ja huono kilpailu
- yritysten sakkaaminen (osa suuryrityksistä ja suuri osa PK -sektorin yrityksistä)
- kansainvälisen kaupan romahdus
- 60-80 -lukujen hometalojen kunnostuspaineet (maksavat melko paljon, tsekatkaa poliitikot ihmeessä lukuja)
- infran romuttuminen (kunnallistekniikan korjauspaineet)
Pahin myräkkä on vielä edessä, joten pitäkää penkeistä kiinni!!!
viron talous on CIAn tutkimusten mukaan maailman viiden heikoimmin kasvavan talouden joukossa!
kuinkas tämä näin meni? eikös viron pitänyt olla euroopan viiden rikkaimman joukossa?
http://www.ap3.ee/article/2010/02/27/CIA_Eesti_majanduse_taielik_fiasko
Taantuma odotettua syvempi
MTV3 15.07.2010
Talouden taantuma oli Tilastokeskuksen mukaan aiemmin arvioitua syvempi. Bruttokansantuote supistui Tilastokeskuksen julkistamien ennakkotietojen mukaan viime vuonna 8,0 prosenttia. Keväällä Tilastokeskus arvioi kokonaistuotannon laskeneen 7,8 prosenttia.
Kokonaistuotannon arvo laski viime vuonna 171 miljardiin euroon. Henkeä kohti laskettu bruttokansantuote pieneni 2600 euroa ja oli 32 088 euroa.
Veroja ja pakollisia sosiaaliturvamaksuja kerättiin viime vuonna yhteensä vajaat 74 miljardia euroa, yli seitsemän prosenttia edellisvuotta vähemmän. Veroaste pysyi ennallaan 43,1 prosentissa, kertoo Tilastokeskus.
Veroaste säilyi ennallaan, koska verokertymä ja bruttokansantuote pienivät suunnilleen saman verran. Verokertymä aleni viime vuonna enemmän kuin koskaan aiemmin sitten vuoden 1975.
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2010/07/1156035
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2010/07/1164387
Euroalueen työttömyys oli kesäkuussa yhä ennätyskorkealla kymmenessä prosentissa.
Euroopan unionin tilastotoimisto kertoo, että työttömyysaste on 10 prosenttia jo neljättä kuukautta peräkkäin.
Yhteensä lähes 16 miljoonaa ihmistä on työttömänä 16:n euroa käyttävän maan alueella.
Korkein työttömyysluku oli yhä Espanjassa, jossa joka viides kansalainen on vailla töitä. Euroalueen suurimmassa taloudessa Saksassa työttömänä on seitsemän prosenttia ihmisistä.
Suomessa työttömyysprosentti oli kesäkuussa Tilastokeskuksen tiistaisten lukujen mukaan 8,8 prosenttia.
Työttömyyslukujen odotetaan pysyvän korkeina ja hidastavan euroalueen talouden elpymistä vielä tänä ja ensi vuonna.