Sen nyt on vaan tyhmää

maksaa liikaa..

Alkoipa jääkaappi pakastimeni kiukuttelemaan. Koska se oli jo 12 vuotta vanha, suuntasin askeleeni kodinkoneliikkeisiin. Ensimmäisenä tietysti Giganttiin, koska sielähän on "uloskanto hinnat".

Jääkaappipakastin, ovh 1200e, gigantin tarjous 1100e. Kiitin tarjouksesta ja kävelin vieressä olevaan liikkeeseen. Sama jääkaappipakastin (siis sama valmistajan koodi) 798e.

Gigantti oli siis 38% kalliimpi kuin toinen liike. Nimeä en sano, koska jollakulla on varmasti sieltä huonoja kokemuksia. Mutta Gigantti on oikeassa, se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa.

4

1313

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täyttä paskaa

      Vittu Gigantti on aivan paska liike! Varokaa ja kiertäkää helvetin kaukaa!
      Kusettavat rehellistä asiakasta silmään sen minkä vaan vittu kerkeevät!
      Sais kaatua koko paska vittuun täältä!

      • halpa hinta

        Gigantti tarjoaa hyvän hinnan jos tiedät millä hinnalla muut myyvät. Jos esim mustapörssi myy nokian puhelinta 200€ ja Gigantti 230€, sanot myyjälle että Mustapörssi myy 200€ - aina ovat vastanneet huutoon. Businestahan se kauppakin on :)


    • et jaksa ?

      halusit juuri sellaisen laitemerkin ja mallin, toivottavasti olet tyytyväinne.

      tuo oli varmaan toisesa liikeessa juuri tarjouksesa,
      mutta kyllä yksi totuus on,

      gigantin normaalihinnat ovat >keskimäärin< alhaisempia,
      gigantin tarjoukset ovat myös alhaisempia kuin kenenkään muun luotettavan liikkeen,
      sillä useasta tulee kahdella kiertänyttä palautustavaraa ja toiseksi useissa sa odotella viikkoja, koska tilaavat vasta kun on 5 kpl tilaus ja sitten lähettävät.

      itse koin sen juuri toukokuussa, vaikka tilasin puhelimella ja sanoin että lähettäkää aavamaton, vakuuttivat.
      kun tuote tuli, näin heti ammattilaisen sormenjälkiä,
      sitten tarkastin, oli juuri jääkaapissa yksi lauhduttimen putkikin vääntynyt.

      viime syksyllä lähettivät estelykoneen, en sellaisistakaan pidä, kun itselleni ostan.

    • hätäinen pilaa työnsä !

      mutta kyllä ehdottomasti halvimman pakastimen sein, kun 4-5 viikoa osottelin tarjouslehtisiä, säästöä satasia ja kotiinkuljetus samaan hintaan.

      myös 40 " tv odottelin kuukauden,
      päädyin samsung LE40b535XXE malliin, kiva hinta 699, kotiin tuotuna,

      ostin siten samaan videokamerankin jolla saa myös hyviä still-kuvia, muistitikun ja muistia myös kameraan, silti jäi alle tonnin,

      ei voi valittaa, oli vain enää googlen välimuistissa tuo hinta.
      http://74.125.77.132/search?q=cache:hfes30Kf9r8J:www.gigantti.fi/product/tv-ja-aani/tv/LE40B535XXE/samsung-40-full-hd-lcd-tv?Selected=Specifications LE40B535XXE. Samsung 40" Full-HD LCD-TV ... 699&cd=1&hl=fi&ct=clnk&gl=fi&client=firefox-a

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3713
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3619
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3360
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3332
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2186
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      33
      1524
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1471
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      91
      1403
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1333
    Aihe