Nyt olisi hakusessa herkulliset drinksut! Haluaisin viikonloppuna baarissa maistella hyviä, makeita drinkkejä, joissa saisi olla varsinkin esim. kaakao- tai kahvilikööriä, maitoa, kermaa, jne. Hirveän ytäköistä (tosi vahvoista) juomista en yleensä pidä. Antaapa tulla vinkkejä, ja myös suunnilleen baarihinnat ja alkoholipitoisuudet ovat tervetulleita! :)
Vastaukset 10
- listoja löytyy paljon
Alexander: konjakkia, kaakaolikööriä, kermaa
Grasshopper (heinäsirkka): (valkoista)kaakaolikööriä, minttulikööriä, kermaa
Valkovenäläinen: kahvilikööriä, vodkaa, kermaa
Itse pidän enemmän sitruunavoittoisista tai limepitoisista juomista, lyhyinä tai pitkinä.
Googlaa drinkki, niin löydät paljon ohjeita, baarihinnat riippuu vähän myös paikasta.- Bar Pro
Hei,
"drinkkejä, drinkkejä" luetteli todella hyviä juomia, mutta myös äärimmäisen vanhanaikaisia sellaisia.., ei sillä että vanhoissa juomissa olisi mitää vikaa, mutta harva nykyään menee esim. yökerhoon tilamaan After Dinner ( =jälkiruoka) drinkkejä..?
Alkuillasta / myöhemmin illalla maistuu hieman pirteämmät juomat, kuten esim. Mojito (uusvanha klassikko jonka "tavikset" ovat taas löytäneet), kokeile myös esim. Passion tai Mansikka tai Vadelma jne. Mojitoa. Uskalla myös kysyä baarimestariltasi suosituksia, mikäli hän on ammattilainen hän osaa muutamalla kysymyksellä tarkentaa juomatoivettasi juuri sopivasti jotta hän voi tehdä JUURI SINULLE "täydellisen" drinkin.
Nautinnollisia juomahetkiä... - ei mitään vikaakaan
Bar Pro kirjoitti:
Hei,
"drinkkejä, drinkkejä" luetteli todella hyviä juomia, mutta myös äärimmäisen vanhanaikaisia sellaisia.., ei sillä että vanhoissa juomissa olisi mitää vikaa, mutta harva nykyään menee esim. yökerhoon tilamaan After Dinner ( =jälkiruoka) drinkkejä..?
Alkuillasta / myöhemmin illalla maistuu hieman pirteämmät juomat, kuten esim. Mojito (uusvanha klassikko jonka "tavikset" ovat taas löytäneet), kokeile myös esim. Passion tai Mansikka tai Vadelma jne. Mojitoa. Uskalla myös kysyä baarimestariltasi suosituksia, mikäli hän on ammattilainen hän osaa muutamalla kysymyksellä tarkentaa juomatoivettasi juuri sopivasti jotta hän voi tehdä JUURI SINULLE "täydellisen" drinkin.
Nautinnollisia juomahetkiä...Koetapa ensi kerralla antaa vinkki siitä mitä pyydettiin, olkoon sitten kuinka vanhanaikaista tai uuden uutukaista.
- äölkmnmnj
Jos tykkäät maitopohjaisista drinkeistä kaikki pirtelömäiset juomat on hyviä, esim. viinaa, modon makusiirappia (mansikka, omena, suklaa jne.) ja pehmistä blenderiin jäämurskan kanssa.
Myös mansikka maito on hyvää ja todella makeaa (dooleystä, mansikkalikööriä, maitoa ja pehmistä sheikataan).
Oma suosikki on mansikkalikööriä, viinaa, mansikkapyreetä, puolet karpalomehua, hiukan spriteä ja soodaa. Hyvää ja makeaa. - kannattaa kokeilla
itse pidan tuosta pinkbantterista, laivalla sain todella hyvaa sellaista, bariimikko osasi tehda hyvin. on siis maitopohjainen ja makea.
- kannattaa kokeilla
Marianne on erittäin hyvä drinksu, siinä on maitoa, ja mintun vivahde, joko minttuviinaa tai jotain viinaa ja minttu aromia...
- DrinkThisDrinkThat
Tuolla kun aiemmin mainittiin tuo Grasshopper niin siitä sellanen kysymys että onko se miten yleinen drinkki baarien juomalistoilla? Eli mitkä mahdollisuudet on että kyseistä drinkkiä saa baarista? Nimittäin olen aiemminkin kuullut tästä drinkistä mutta asun niin tuppukylässä että en tiedä saako täältä mistään (täällä on jotain 6-8 pienempää baaria/pubia, en ole käynyt kun yhdessä mutta kesällä olis tarkoitus käydä useammassakin ja mietiskelen itselleni juomalistoja valmiiksi ettei tarvitse paikanpäällä ihmetellä). Eli miten hieno pitää baarin olla että sieltä saa Grasshopperia? Ja tuo Marianne taitaa olla melko paljon Grasshopperin kaltainen, kumpi näistä on yleisempi (itseäni kiinnostaa grasshopper enemmän mutta molempia pitää päästä testaamaan)?
- drinkkeilijä
Kyllä jokaisessa baarissa jonkinlainen perusvalikoima viinoja muita tarvikkeita löytyy ja harvemmin niin täysin ammattitaidottomaan kyyppariin törmää ettei pienen funtsimisen jälkeen muista miten pyydetty drinkki kehitetään kasaan. Kerran tosin törmäsin tapaukseen, jossa kossukolaan löytyi kossu muttei koko baarista kolaa...no, oli aika ainutkertainen kokemus :)
- PaariMesu
eli Grasshopper on yli 100 vuotta vanha drinksu.
Jos mesu ei tunne ko. juomaa, opeta häntä.
Kermalla lyhyenä, maidolla pitkänä (pitkä versio -70 luvulta). - miemie^^
Grasshopperissa samoja aineita kuin mariannessa, tosin grasshopperissa kermaa ja mariannessa maitoa, ja grashopper ravistetaan ja tarjoillaan coctaillasista, kun taas marianne grogilasista (Marianne pidempi). Kummassakin siis minttu- ja kaakaolikööriä, ei minttuviinaa eikä minttuesanssia kuten täällä aiemmin joku oli väittänyt. Tänään join grasshopperin, jonka kaakaoliköörin tarjoilija vaihtoi banaanilikööriin, nannaa oli:P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom991214- 67950
- 214943
- 58922
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66886Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal236795Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70755Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki36748Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72742- 42716
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58650Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26598- 42578
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47494Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen174490- 18478
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12457- 24444
Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9434- 39417