Milloin olen onnellinen

Odotan onnea, rakkautta..
Minulla on mies ja lapsi,työpaikka, mutta jotain puuttuu..olen jatkuvasti stressaantunut..mua ärsyttää.. tuntuu että täytyy huolta kantaa kokoajan jostakin.. ei voi vaan olla vähän aikaa..isäni on sairastanut pitkään 2v?.. ei kuolemansairas, mutta kumminkin..huolta,huolta,pelkoa.. millon tämä helpottaa.. millon oon onnellinen ja kurkussa ei kurista, sydän ei hakkaa kurkussa asti, ei okseta,, voi elämä..
Tää on niin surullista..tuntuu että on kokoajan ihan sekasi..?!
192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Luettuna vaikuttaa siltä, että sinulla on laaja-alainen ahdistuneisuushäiriö tai usein toistuvia paniikkikohtauksia.

Hakeudu lääkäriin ja kerro oireistasi. Stressiä on aika ajoin lähes jokaisella ja kaikki meidän rakkaamme, me itse mukaan lukien, aikanaan sairastelemma ja lopulta kuolemme. Elämänosoluhteisiin ja tosiasioihion on vain mukauduttava ja tehtävä annetuissa mahdollisuuksissa elämästä ja arjesta silti hyvää läheisillemme ja itsellemme.

Huolehtimalla et voi lisätä minuuttiakaan isän tai kenenkään toisenkaan elämään, sen sijaan voit huonontaa sillä sekä omaa että läheisten elämänlaatua, kun huolesi ja hätäilysi tarttuu muihinkin.

Ei missään ole luvattu, että ihmisen elämä olisi yhtä onnea ja rakkautta. Kenenkään täällä eläneen ihmisen elämä ei myöskään ole ollut vain sitä. Rakkaudessa hienointa on itse rakastaa ja onni on pohjimmiltaan hyväntuulista olosuhteisiin sopeutumista ja kiitollisuutta. Tee se minkä voit itsesi ja muiden hyväksi ja jätä itseäsi kuormittamasta ne asiat, joihin et pysty vaikuttamaan millään tavalla.

Jos odotat mahdottomia, joudut tuntemaan itsesi aina tyytymättömäksi.

Omat asenteet ratkaisevat, oletko onnellinen ja pystytkö tuntemaan ja ilmaisemaan rakkautta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


särkynyt kirjoitti:

Odotan onnea, rakkautta..
Minulla on mies ja lapsi,työpaikka, mutta jotain puuttuu..olen jatkuvasti stressaantunut..mua ärsyttää.. tuntuu että täytyy huolta kantaa kokoajan jostakin.. ei voi vaan olla vähän aikaa..isäni on sairastanut pitkään 2v?.. ei kuolemansairas, mutta kumminkin..huolta,huolta,pelkoa.. millon tämä helpottaa.. millon oon onnellinen ja kurkussa ei kurista, sydän ei hakkaa kurkussa asti, ei okseta,, voi elämä..
Tää on niin surullista..tuntuu että on kokoajan ihan sekasi..?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu