ideoita miten tehdä kauppaa vanhoilla veneillä?
businesta veneillä
koittaja..
3313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tonnilla juhannuskokkotarpeita ja sitten laitat ilmoituksen nettiveneeseen : myydään siisti 7x2m meriläinen bens-petroolikoneella (12hp) 9900€.
Ostat vahan veneen halvalla/uloskantohintaan, kunnostat sen ja myyt pois kalliimmalla.
Jos omia ideoita ei ton enempää ole, niin suosittelen panostamaan rahat johonkin varmempaan sijoitukseen, esim ässäarpoihin tai metalliromuun.
Raatoja ei kannata ostaa, ruma on vaikee myydä sellasella hinnalla, että jää katetta. Fiksaustyöhön käytettävä tuntimäärä pitää osata arvioida ostaessa ja tietty ei saa olla itellä peukalo keskellä kämmentä. Vanhat 2-tahti koneet pitää osata purkaa ja kasata vaikka unissaa, että saa raadoista kasattua halpoja toimivia koneita venepaketteihin. Arvokkaammat koneet, esim 3-syl. Yamahat, kannattaa aina myydä erikseen. Elo-lokakuussa pitää alkaa tekemään törkeitä tarjouksia ja haalia myytävää seuraavalle keväälle. Jos nyt ostaa niin on saatava TOSI halvalla, ei meinaan kauppa käy tällä hetkellä enää "normi"hinnoilla vaan pyynti oltava nettiveneen halvimpia vastaavia.
Varteenotettavia valtakunnallisia myyntikanavia on tasan 2, keltanenpörssi ja nettivene. Paikallisesti puskaradio ja paikallislehti. Samoista lähteistä löytyy myös ostettavat, mutta nopee on oltava. Kaikki ostettavan hintaset menee saman päivän aikana kun tulevat myyntiin.