Moikka,haluaisin tietää että mitä tuo tarkoittaa kun on 11 5 (viikkoa) Vastaan viikkoa 10 2? Eli voisko joku selventää että olenko yli 11vk raskaana vai jo yli 12vk?
rv 11+5 vastaa 10+2?
4
1273
Vastaukset
- kiitos...
Siis täh? Aika epäselvästi selitit. Jos kuukautisten perusteella sinulla on menossa rv 11 5 tarkoittaisi se, että olet 12. viikolla raskaana eli 11 täyttä viikkoa plus 5 päivää siitä kahdennestatoista viikosta.
Jos ultrassa onkin selvinnyt että raskaus onkin vasta 10 2, tarkoittaa että olet raskaana 10 viikkoa ja 2 päivää eli 11. raskausviikko on alkanut.
Jos olet esim. 23 vuotta vaikkapa niin silloinkin olet kolmannella vuosikymmenellä menossa jo. Siksi raskausviikot sanotaan noin miten sanotaan.
Minkä perusteella tuo 11 5 on? ja minkä perusteella 10 2? Ultra on aina se varmin ja sen perusteella mennään...- ....
että raskautesi onkin alkanut myöhemmin kuin oletit. tai sitten sikiö ei ole aivan niin kehittynyt niin kuin pitäisi. tai sitten jos olet käynyt ultrassa jo ennen, lääkäri on mitannut väärin (pää-perämitan, vaikka pitäisi aina mitata pää-häntäluumitta). itselläni lääkäri oli mitannut väärin ja panikoin, miksi sikiö ei vastaa viikkoja.
- -CatWoman-
Eli toi toinen viikkomäärä (11 5) on todennäköisesti kuukautisista laskettu sikiön ikä / raskauden kesto.
Toisella tarkoitetaan ultrassa saatujen mittojen vastaavan 10 2 vanhan sikiön mittoja / raskauden kesto.
Raskausviikothan lasketaan kuukautisten alusta ja hedelmöitys tapahtuu noin kahden viikon kuluttua, eli sikiö on todellisuudessa noin kaksi viikkoa nuorempi kuin raskauden laskennallinen kesto.
Ja poikkeukset esim kierron pituudessa / ovulaatio ajankohdassa voivat aiheuttaa sen että kuukautisista laskettu ja ultralla saatu eroavat toisistaan.
Ja nämähän on molemmat arvioita jotka perustuvat keskiarvoihin. koska jokainen kasvaa jo sikiö aikana omaa tahtiaan.
Jos näiden kahden "arviointitavan" tulos on lähes sama (erotus on alle viikon)kuukautisista laskettu jää voimaan eikä laskettua aikaa lähdetä muuttamaan.
Esim. itselläni kuukautisten mukaan laskettuaika on 2.10 ja ensimmäisen ultran mukaan 29.9 ja toisen ultran 30.9.
Virallisena laskettunaaikana pysyi kuitenkin tuo 2.10
Toivottavasti tämä vastaus auttoi edes vähän.- -CatWoman-
Niin tosiaan myös noi mitavirheet saattavat aiheuttaa eroa raskauden keston arviointiin.
"Ultra on aina se varmin ja sen perusteella mennään..."
Ei muuten pidä paikkansa. tosiaan jos eroa on alle viikon ei kuukautisista laskettua aikaa muuteta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee693090Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."251950Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2721543Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.991515Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2601186Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki261078Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201054Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin791036En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711030- 981003