Olen unohtanut (jos joskus olen osannut). www.sarilahtinen.net pitäisi saada vasemmalla näkyvä "valikko" kapeammaksi. Oikealla puolella olevan näkymässä taas on vialla se, että vasen puoli on liian kapea, oikea puoli liian leveä. Mitä teen?
Niin, ja sitten vielä miten saisin sivuni sen kokoisiksi, että ne näkyvät ilman sivusuunnassa liikuteltavaa vierityspalkkia?
Sekavaa ehkä, kun en oikein osaa käyttää oikeaa sanastoa. Mutta toivottavasti joku ymmärtää ...
Niin, ja sitten vielä miten saisin sivuni sen kokoisiksi, että ne näkyvät ilman sivusuunnassa liikuteltavaa vierityspalkkia?
Sekavaa ehkä, kun en oikein osaa käyttää oikeaa sanastoa. Mutta toivottavasti joku ymmärtää ...
Vastaukset 7
Vanhimmat
eka vinkki:
olisi kyllä parempiakin editoreita joilla tehdä nettisivuja kuin microsoft wor 11...
Tuo on taas toteutettu kehyksillä, joten viisaammat neuvokoot...
Eipä näkynyt mitään...
ensimmäisellä sivulla on mm. rivi
frameset cols="300,*" rows="*" frameborder="no" border="0"
vaihda se seuraavaksi
frameset cols="150,*" rows="*" frameborder="no" border="0"
Tämä oli nyt vähän ihmeellinen:
"Oikealla puolella olevan näkymässä taas on vialla se, että vasen puoli on liian kapea, oikea puoli liian leveä. Mitä teen?"
kun oikealla olevassa framessa en näe kun vaan yhden ikkunan?
no niin, olet näemmä aloitellut jo muutoksia.
Kyllä se siitä :-)
Juu tuota.. siirrä sivustosi sisältö johonki css pohjaan, ni sun on huomattavasti helpompi muutella kokoa jne päivittää sitte..
http://www.code-sucks.com/css layouts/
http://www.maxdesign.com.au/presentation/page_layouts/
http://www.jimmylin.info/templates.html
http://blog.html.it/layoutgala/
http://layouts.ironmyers.com/
ja freimejä esim http://www.dynamicdrive.com/style/layouts/category/C11/
Sivusto kannattaisi tehdä alusta alkaen uudestaan paremmilla välineillä ja paremman suunnitelman pohjalta, jos sitä halutaan kehittää muuten kuin sisällöltään.
Kehysten leveyksien säätöön olet jo saanut neuvon, mutta se ei auta sisältökehyksen eli oikeanpuoleisen kehyksen leveyteen, joka johtuu ilmeisesti lähinnä alussa olevasta kuvarivistä. Kun vierekkäin on monia kuvia, niin mitenkäs sivun saisi vaakasuunnassa mahtumaan paremmin?
Kyseinen kuvarivi on muutenkin vähän kyseenalainen, sillä erikokoiset kuvat eivät näytä hyviltä, kun ne heittelee riviin. Hyvä nyrkkisääntö on, että yksi hyvä melko kookas kuva sanoo enemmän kuin monta postimerkinkokoista. (Tässä on vielä sellainen ongelma, että kuvat ovat hyvin isoja mutta jätetään kokoasetuksilla selainten pienennettäviksi. Melkoista kaistantuhlausta. Sitä paitsi selain ei todellakaan tee skaalausta paremmin kuin kunnollinen kuvankäsittelyohjelma.)
Toki sivulla saattaa olla muutakin, joka nyt estää mukautumisen kohtuullisen levyiseen selainikkunaan. Mutta tuo kuvien vierekkäisyys on varsinainen ongelma.
Kuvista puheen ollen... Miksi sivulla on Yhdistyneen kuningaskunnan lippu? Eikö sivusto sentään ole suomalainen? (Nuo olivat retorisia kysymyksiä. Vihje: Englanninkielistä sivustoa kannattaa mainostaa sitten, kun se on olemassa, eikä silloin kun sitä ei ole, ja tyyliin "In English" eikä Union Flagilla.)
voi hiirikakkosella imaista omille kovalevyille sieltä. Ja mikäli onni on myötä, löytyy sieltä kovalevyltä MsWord-niminen tekstien käsittelyohjelmisto, jolla saa tehtyä ihan samanlaisen pohjan taulukkona ja sitten vaan pudottelee kamat siitä huonosta originaalista siähen taulukkoon, niin heti alkaa sivu venyä ja paukkua sen mukaan, miten iso ikkuna on. Zoomit ja kaikki toimii. Nerokasta!