Nyt ei mene hyvin kokomuksella,Itälän pienet saappaat odottaa käyttäjäänsä.Ei kokomuksella voi olla mitään omaa linjaase on vain ns.oikeistolainen puolue ja siinä kaikki, Joku harmiton satiiri voi kaataa johtajan----Miettikääpä kokomuslaiset miten Kiäriäistä mollataan ja samoin Siimestä niin ja Paavo SUURTA.Näistä ei kukaan muu ole närkästynyt,niin miksi Itälä??Kertokaa ihmiset.
ITSEVALTIAAT
JATTA
3201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ohjelman käsikirjoittajilla meni pasmat sekaisin.
Vanha juoni ei enää kelpaa.
Siitä huolehti Ville Itälä.
Apupuolueen kyseenalainen hyvä puoli on se, ettei juuri tarvitse ottaa vastuuta asiasta. Tästä kokoomuksella on 16 vuoden kokemus. Kun ei tarvitse vastata mistään, ei tule niin kritiikkiäkään.
Mutta voi sitä krapulaa, kun apupuolueena olo päättyy. Jonkun syytä se on, näin ainakin luullaan. Kritiikkiä alkaa väkisinkin tulla.
Kritiikki ei edes yrittänyt oikeaan osoitteeseen, vaan kiersi taitavasti Zyssen ja osui suoraan Itälään. Kukakohan laittoi kritiikin liikkeelle alun perin?
Kyllä satiirikin johtajan kaataa, jos tukena ei ole edes korttitaloa.
Se, miksi satiiri ei pure Kääriäiseen ja Lipposeen, johtuu siitä, että nämä miehet on jo vuosien kuluessa oikeilla piikeillä koviksi piikitelty. Molempien imago on - osittain YLE:n ansiosta - tasolla, jota Itse valtiaat ei voi enää alentaa.
Mistä kokoomukselle johtaja, johon satiiri ei pure? Niinistö siihen pystyisi, mutta ei enää halua. Muita ehdokkaita ei sitten olekaan. "Kykypuolue" on nykyisin pelkkä pilkkanimitys, koska kokoomuksessa ei ole ainakaan puheenjohtajaksi ketään, jolla olisi riittävästi kykyä.
Voitaisiinkohan PJ:n tehtävä ulkoistaa tai lakkauttaa määräajaksi? Samalla taloudellinen tilanne kohenisi. Puolueen asioita voisi hoitaa eduskuntaryhmän puheenjohtaja, jolloin mikään ei oikeastaan edes muuttuisi.
Paavikin on joskus valittu Italian ulkopuolelta...