Miten on Katinkullan saunamaailman tilanne, voiko siellä saunoa ensikertalaiset rauhassa? Onko siellä myös uima-allas?
Toimiiko asiallisesti?
Laura&Kari
632708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Hyvin toimii. Se että saako saunoa rauhassa riippuu siitä miten määrittelet "rauhassa"?
Kiinni ei 99,9% varmuudella kukaan käy mutta kun alue on yhteiskäytössä niin kontaktia toisiin syntyy väkisinkin. Jollei muuta niin katsekontaktia- sitä ei saa pelätä mutta meininki on kyllä todella rentoa ja hyvähenkistä lähes aina.
Pieni allas löytyy mutta ei siinä oikein varsinaisesti uida voi- lähinnä kyse on kastautumisaltaasta. Lisäksi kaksi poreallasta.
Pian taas itsekkin sinne.
Muuten hyvä meininki, mutta pillunkyttääjiä on siellä liikaa.
Nuo pervot kyttääjät tulevat sitten joka paikkaan alastoman naisen perässä nähdäkseen pillun joka kantilta.
Ainahan kyttääjälle voi huomauttaa hänen pervoudestaan, mutta kaikki kyttääjät eivät tunnu ymmärtävän puhetta.
Ainahan voi käydä henkilökunnalle käydä sanomassa häiritsevästä pillunkyttäämisestä, saahan kyttääjä sitten varoituksen toimistaan.
miss liberty voisitko valistaa meitä aloittelevia naturisti-nudisteja pillun kyttäämisen saloista? mitä se pillun kyttääminen oikein on?
Alastomuusterapia eli pillunkyttääminen on hieno harrastus, jota voi harrastaa niin kylpylöiden saunoissa kuin nakurannoillakin.
Kylpylässä alastonteriapan harrastaja hakeutuu aina sellaiseen paikkaan, että pääsisi näkemään pillun mahdollisimman hyvin. Jos nainen vaihtaa paikkaa, nin kyttääjä vaihtaa myös paikkaansa niin, että taas näkyy...
Kk.ssa kyttääjä katselee alastonta naista porealtaassa ja kun nainen lähtee altaalta saunaan, niin kyttääjä menee heti perässä kuin perskärpänen konsanaan. Pillunkyttääjälle tärkeintä on, että hän näkee naisen jalkoväliin mahdollisimman esteettömästi.
Nakurannalla pillunkyttääjä jää alastoman naisen jalkovälin puolelle kyttäämään tämän jalkoväliä. Jos nainen vaihtaa asentoaan, niin kyttääjä vaihtaa paikkaansa siten, että pillun näkyminen on jälleen mahdollista. Näin se tapahtuu, joten ei kun nauttimaan itsekin alastomuusterapiasta.
Muista, että ei se pillu kulu katselemisesta.
Oletpa tuossa oikein urakalla näköjään vastaillut taas päin männikköä.Pillunkyttääminen ei ole mikään hieno harrastus vaan rikollinen ja sairaudeksi luokiteltava teko jota itse harrastat kylpylöiden saunoissa,turhaan siis yrität nettipalstalla saada lisää kytättäviä naisia saapumaan saunoihin,olisi kyllä toki hyvä mitä enemmän naisia saapuisi saunoihin ja porukalla istuttaisivat nuo kyttääjät kiukaalle.Eihän pillu kulu katselusta mutta kun se vaan ei ole se katselu eikä tuijottaminen mitenkään kohteliaiden ja hyvien saunomistapojen mukaista ja häiritsee kytättäviä.
Vapaus miss libertynä.Siinä taas kirjoittelet aliaksena,muista henkilönä saamasi porttikielto kylpylään ennenkuin luulet meneväsi pilluja kyttäämään saunamailmaan.
Kannattaa katsoa koko alastonta vartaloa eikä pelkästään jalkoväliä.
Pianhan se nähdäään kenellä on porttikielto ja kenellä ei...
Kerro sitten kun ovat heittäneet sinut kylpylästä munasillasi pihalle ja vaatteesi nippuna perässä,äläkä jatkuvasti kirjoittele noita tänne kuulumattomia kylpyläreissujasi joita mielikuvissasi rakentelet.Toivottavasti kyllä heittävät ainoastaan sinut pihalle ja lähettävät vaatteesi postissa kotiisi jotta saat harrastaa tuota ihannoimaasi naturismia kotimatkallasikin,kerro myös silloin kuinka kotimatkasi naturistina sujui ja miltä tuntui.
Mä olen jo tähän mennessä käynyt siellä parisenkymmentä kertaa enkä ole koskaan saanut pienintäkään huomautusta henkilökunnalta käytöksestäni, porttikiellosta nyt puhumattakaan.
Ja miksi olisinkaan kun käyttäydyn aina fiksusti ja kunnoitan paikan sääntöjä.
Ottaako pattiin.
Olet saanut tuolla aikaisempien viestien mukaan henkilönä itsenäsi porttikiellon katinkultaan,kyllä sieltä napsahtaa porttikielto kaksikymmentä kertaa käyneellekin pillunkyttääjälle kun nainen käy valittamassa kyttäämisestäsi henkilökunnalle,olethan niin paljon kirjoittanut ja mustamaalannut netissä katinkultaa että ansaitset jo siitä syystä porttikiellon,lisäksi tuossa taannoin olit törmännyt kylpylän henkilökuntaan kuuluvaan henkilöön kylpylän käytävällä kytätessäsi pillua liian innokkaasti,lisäksi kyttäämisesi häiritsee jatkuvasti muita saunojia sekä tuo nettikirjoittelusi karkoittaa asiakkaita kylpylästä koska asiakkaat aina todella pelkäävät koska Vapaus alias miss liberty ja milloin milläkin nimimerkillä kirjoittava voyeuristi eli pillukyttä on saunassa.Tuoko on mielestäsi fiksua ja teet kaikkea muuta mutta et kunnioita kylpylän sääntöjä koska kyttääminen itsessään on sääntojen vastaista,mistään muista törttöilyistäsi puhumattakaan.Mikään muu ei ota pattiin kun tuo jatkuva valehtelusi ja itsesi kehuminen,kenenkään hienon ja hyvin käyttäytyvän ihmisen ei tarvitse itsestään mekkaloida netissä kuten sinä teet.Vain kaltaisesi narsisti sortuu tuollaiseen itsensä ihannointiin,ei tervejärkinen ihminen käyttäydy koskaan laillasi.
on siellä todella kiellettyjen asioiden listalla....??oikeinko kirjoitettuna sääntö numero yksi tai kaksi tai kolme...jne...jne...jne...no mutta jos minä ensikertalaisen a uskallan sinne mennä ja silmäni osuvat vahingossa jonkun 76v naisen jalkoväliin hänen noustessa samasta porealtaasta missä minä olen???? Saanko siis varoituksen vaiko vallan porttikiellon?????? Vai koskeeko kielto vain nuorten naisten pillun kyttäämistä????..Entäs sitten jos joku nainen vilkaisee mun komeata (N: 9cm levossa) olevaa kikkeliä, vonko siis siinä tapauksessa mennä ja valittaa henkilökunnalle että joku tuijottaa mun piliä?????ja saako nyt kyseinen tuijottaja varoituksen vaiko oikein porttikiellon kyseiseen saunamaailmaan.???
Vai lasketaanko kyttääminen minuuteissa, eli jos vain vilkaisen, niin ookoo, mutta jos jään silmät tapittaan, ni sekö on varoituksen paikka????ja jos monta kertaa saman naisen vakoa tuijotan, niin sekö on rangaistavaa...eiköhän kuitenkin kaikki jotka sinne alasti menevät, niin viis veisaavat kyttääjistä ym.. muista....
Kysyn vaan...
Oletkohan ihan terve?
Pieni vilkaisu ei ole mitään kyttäämistä, mutta jos juokset naisen perässä ympäri kylpylää nähdäksesi hänen jalkoväliinsä, niin silloin kyse on kyttäämisestä.
Valitettavasti tuollaisia kyttääjiäkin kylpylöissä pyörii.
Nakurannoilla nämä "alastomuusterapiasta nauttivat" jäävät naisten jalkopäähän paikalleen katselemaan/ kyttäämään pillua, eivätkä poistu paikaltaan ennen, kun se kyttäämisen kohteena oleva pillu peitetään pyyhkeellä.
Hyvin kalahti kapula.Totuus on karvas pala nieltäväksesi,käyttäytyisit hyvien tapojen ja ohjeiden mukaan niin ei tarvitsi itsesi vaahdota yhdenkään viestisi vertaa netissä,sehän on perussyy kun itse jauhat omasta pervoudestasi jatkuvasti tuota potaskaa.Et ymmärrä edes netikettiä eli netin ohjeita koska jatkuvasti kirjoitat ohjeen vastasia viestejä,niimpä et sitten varmasti ymmärrä missään muuallakaan annettuja ohjeita ja laadittuja sääntöjä.
Lue noita miss libertyn kirjoituksia,tuossa edelläkin juuri kehuu kuinka hieno harrastus pillunkyttääminen on ja kuinka sitä voi harrastaa saunoissa ja nakurannoilla,onhan mies pahasti vinksahtanut,jokainen järkevä ihminen osaa itse päättää mikä on soveliasta ja mikä ei.TUO MISS LIBERTY"PILLUKYTTÄÄJÄ"ei erota oikeata väärästä vaan vaahtoa jatkuvasti omasta pervosta harrastuksestaan.Sitten vaan syyttelee kyttäyksensä kohteiksi joutuneita puuhepervoiksi.itse hän pyyhepervo on kun syyttelee muita omia oikeuksiaan puolustavia asiallisesti käyttäytyviä ihmisiä ja vaatii muilta sopimatonta käytöstä.
Jokainen ihminen saa kylpylässä tai nakurannalla peittää sukuelimensä kyttääjien katseilta, jos niin haluaa.
Siihen ei pidä meuhkaavien pyyhepervojen sanoman yhtään mitään. Eihän alastomuus ole pakollista kuin syntyessä, kun kohdussa ei ole vaatteita.
olet netin pahin häirikkö
sinä nimimerkkien lainailija olet pahin palstan saastuttaja.
Kun täällä aletaan hourailla jostain porttikielloista ja vieläpä kaiken lisäksi jostain törmäilyistä jossain käytävällä (WTF!!!???) niin kyllä siinä on jo hallusinaatiot sitä luokkaa että amatöörikin voi todeta ettei se ole enää tervettä. Ei sinne päinkään.
Kun kerran olet törmäillyt päin kylpylän henkilökuntaan kuuluvaa henkilöä kylpylän käytävällä kytätessäsi pillua niin innokkaasti ettet näe ihmistä joka liikkuu käytävällä,niin on aivan oikein että ovat heittäneet sinut ulos ja antaneet porttikiellon.Kyttääminen on täysin sopimatonta ja törmäilysi ihmisiin pilluja kytätessäsi vielä sopimattomampaa,vai kehtaatko väittää että henkilökuntaan kuuluva törmäsi sinuun,tapasi tuntien aina käännät kaikki muiden syyksi kun tuodaan esiin tosiasioita noista törttöilystäsi saunoissa.Totuus ja hyvyys sekä avoimuus ja muiden suvatseminen ovat naturistin perushyveet,totuuden julkituominen itsestäsi ei miellytä,se jo riittää syyksi ettet ole naturisti,muita et suvaise alkuunkaan,valehtelet ja herjaat toisia jatkuvasti,sitä saat mitä tilaat eli kun jatkuvasti netissä jatkat tuota narsistista itsesi ja hyvyytesi ihannointia niin tulet myös saamaan palautetta.Toivottavasti tunnistaisivat sinut todistettavasti kylpylässä ja toimittaisivat hoitoon jota aina toisille suosittelet,et vaan ole koskaan huomannut että kirjoittajia on paljon enemmän kuin sinä yksin joten kyllä monet monet muut ovat oikeassa ja sinä väärässä vaikka kuinka itseäsi kehuisit ja ihannoisit.
Tosiasia viestissäsi on ettei vilkaisu ole kyttäämistä,ainahan muita vilkiullaan niin vaatetettuna kuin alastomanakin.Toinen totuus on viestissäsi se että saunoissa ja rannoilla pyörii noita kyttääjiä,kyttääjistä paras esimerkki on näillä sivustoilla ahkerasti kirjoittava Vapaus alias miss liberty joka käy kylpylöissä pelkästään vain ja ainoastaan nähdäkseen alastomia naisia,muu saunanautinto ei merkitse hänelle mitään.PÄÄtteeksi vielä miss libertynä vastailee muille mitä jakuina hienoa kyttääminen on ja missä sitä harrastetaan.
Et ole terve vaan kärsit erittäin pahoista hallusinaatioista jos olet muka nähnyt mut joskus törmäilevän jossain KK:n käytävällä... Tai sitten olet erehtynyt täydellisesti henkilöstä. Joka tapauksessa juttusi ovat todella TÖRKYISIÄ.
" Totuus ja hyvyys sekä avoimuus ja muiden suvatseminen ovat naturistin perushyveet"
Tässä olet kyllä oikeassa mutta itse olet valitettavasti täydellinen vastakohta tuolle hyveelliselle naturistille INHOTTAVINE VALHEINESI.
Vapaus / miss liberty, samat sanat sinulle.
Totuus ja hyvyys sekä avoimuus ja muiden suvatseminen ovat naturistin perushyveet, pyyhettä SAA kayttää sukuelinten peittelyyn nakurannalla tai kylpylän saunassa.
"Tässä olet kyllä oikeassa mutta itse olet valitettavasti täydellinen vastakohta tuolle hyveelliselle naturistille INHOTTAVINE VALHEINESI."
hei neiti hienohelma tiedätkös että monmet naiset myös kattelevat tosiaan ja vartaloaan myös sinnekin on olemassa bi ja lesbonaisia he kyllä kattelevat älä yhtään että vain miehet kattelevat
Taas väärin oletettu.
Aina ei kannata olettaa, kun voisi joskus tietää...
Jos pyyhettä käytetään peittelytarkoitukseen niin se EI OLE mitään naturismia.
Ei hyveellistä naturismia eikä paheelliseta naturismia- ei minkäänlaista naturismia.
Joten se siitä.
Pyyhkeen käyttö peittelyyn ei ole naturismia vaan sallittua ja järkevän ihmisen suojautumista kyttäjän katseelta.Vapaus et voi määritellä mikä on naturismia ja mikä ei,kyllä sen ovat viisaammat miehet kuin sinä jo ajat sitten määritelleet sitä asiaa et voi muuksi muuttaa että naturismin määritelmä on jo ennen syntymääsi tehty.
Jopa naturistitilaisuudessa voi käyttää pyyhettä katselun estäjän, jos joku ryhtyy kyttäämään alastoman vastakkaisen sukupuolen sukuelimiä.
Naturismissa tällainen yksityisyyden suojaaminen on täysin hyväksyttävää toimintaa.
Naturismi ei ole mitään pakkoalastomuutta, tiedä pelle se!
"kyllä sen ovat viisaammat miehet kuin sinä jo ajat sitten määritelleet sitä asiaa et voi muuksi muuttaa että naturismin määritelmä on jo ennen syntymääsi tehty."
Näin on. Näin nimenomaan on ja tiedän TASAN TARKKAAN ettei siellä määritelmässä puhuta SANAAKAAN mistään pyyhkeistä tai peittelystä vaan ainoastaan ALASTOMUUDESTA.
Olikin hyvä että toit tuon esille sillä naturismin virallinen määritelmä on tietysti minun ja aidon naturismin puolella teitä pyyhepervoja alastomuusvihaajia vastaan.
olisi totta, niin maailmassa ei olisi olemassa koko naturismia.
Kun olet noin tietävä, niin kerro nyt ihmeessä meille muillekin, missä kohdassa naturismin määritelmässä kielletään pyyhkeen käyttö ja kaikenlainen muukin peittely.
Minä ainakaan en ole löytänyt siitä määritelmästä kyseistä kohtaa.
Sinun käytöksesi ei myöskään täytä naturismin määritelmästä sitä suvaitsevaisuuden kohtaa, eikä toisten huomioimista. Joten sinun alastomuusharrastuksesi ei myöskään ole mitään naturismia.
Naturismin määritelmässä puhutaan "ALASTOMANA toimimisesta".
Alastomuus sulkee määritelmällisesti pois pyyhkeellä tai millään muullakaan peittelyn. Joten kyllä- naturismin määritelmä todellakin KIELTÄÄ implisiittisesti peittelyn.
Ottaako pattiin?
Kuten sanottu, jos sinun väittämäsi pitäisi paikkansa, niin edes Cap d'Agdessa ei olisi mitään naturismia.
Katso tämä linkki, niin näet omin silmin.
http://www.youtube.com/watch?v=526NtaZJUMQ.
Kun luet sitä naturissmin määritelmää, niin älä takerru yhteen sanaan, vaan yritä ymmärtää kokonaisuus. Tosin se sinun tapauksessasi on kyllä täysin mahdotonta.
Kyttääjien häätäminen pois naturistien lähistöltä on parasta naturismin edistämistä.
Naturismi on yhteinen harrastus jota harrastetaan yhdessä toisten naturistien kanssa.
Missään ei vaadita ehdotonta alastomuutta.
Naturisit kokoontuvat usein täysissä vaatteissa, etkö tätä tiennyt?
Alastomuus EI KATOA mihinkään pyyhkeen alla, sillä ei vaatteita=alaston.
Pyyhe ei ole vaate, joten pää kiinni sinä pervo kyttääjä.
Sinä vaadit pakkoalastomuutta vain siksi, että sinulta ei jäisi yhtään pillua piiloon pyyhkeen taa. Motiivisi on puhtaasti kyttäämisen ja kyttääjän etu, eikä mikään muu.
Pyyhe pillun eteen AINA, kun kyttääjä tulee kyyläämään, niin pervo kyttääjä jää ilman pillunäkymiä. Toimii, kokemusta on.
Kyttääjän poistuttua paikalta voi jälleen jatkaa alastomana ilman pyyhettä. Arvaa vaan, ottaako kyttääjäpervoa päähän, kun hän huomaa pyyhkeen poistamisen sitten, kun kyttääjäpervo on poistunut tarpeeksi kauas pillusta?
http://www.youtube.com/watch?v=vjtPBiOJuSk&feature=related
Ps. Vain munaton piipittäjämies voi kirjoittaa naisnimimerkillä.
Miss Libertyhän kyttäät itse pilluja kylpylöiden saunoissa,kirjoittelet kyttääväsi muunmuassa katinkullan saunassa,kuinka sitten kirjoitat omalla nimimerkilläsi kyttääjiä olevan liikaa saunoissa.Olet myös yksi niistä kyttääjistä joille sanominen on yksi tyhjän kera koska olet niin suuri narsisti että luulet kaikkien muiden olevan väärässä,juokse päin seinää olet oikeassa,itseäsi vaan tosin sattuu eikä muita.
Mitä sekoilet?
Oiskohan taas aika tarkistaa se lääkitys, on jutut sen verran sekavia että...
Usko nyt jo, täällä kirjoittelemalla et saa tarkistettua lääkitystäsi.
Kyllä Sinun pitää mennä henkilökohtaisesti lääkärin luo kun haluat tarkistaa lääkitystäsi.
Kukaan kanssakirjoittajasi ei voi lääkitystäsi tarkistaa, usko nyt jo.
Ps. aika moni tosin suosittelisi sinulle kirjoitustesi perusteella kemiallista kastr...
mISS LIBERTY,ET EDELLEENKÄÄN OLE LÄÄKÄRI ETKÄ PSYKOLOGI,et siisvoi määrätä mitään kenenkään lääkityksistä.Juokse nyt jo itse päin seinää ja kokeile sattuuko,itsesi on syytä mennä lääkäriin olet sen verran liian paljon ja liian kauan kirjoitellut netissä ja solvannut ja haukkunut muut kirjoittajat sekä mustamaalaat jatkuvasti naturisteja.Tuon on aika loppua,ethän voi tuollaista jatkaa loputtomiin.Muiden järkevien ihmisten on hankittava sinut pakkohoitoon koska tuo järjetön kirjoittelusi ei muuten lopu.Olet tosiaan niin sairas ettet itse ymmärrä kuinka sairas olet,siksi haukut aina muut ja luulet itse olevasi oikeassa.Käy ensin lääkärissä,hoidata itsesi kuntoon,kirjoittele vasta sen jälkeen nettiin kun pääset pois hoitolaitoksesta.
Kerrot itse omista toimistasi kylpylän saunamaailmassa.Toit totuuden esiin itsestäsi,joit hieman liikaa kun noin täysin kontrollisi menetit.Itse olet se joka ei puhetta ymmärrä eikä ymmärrä omaa pervouttaan.Porttikiellotkin käännät tervetulotoivotuksiksi.
Tavallaan hauska nähdä kuinka katkeriksi alastomuuskulttuurin voittokulku saa teidät alastomuusvihaajat.
Tänäänkin oikeen mukava päivä Pihliksessä ja porukkaa oli paljon. Onneksi ei sinunkaltaisiasi raivopäisiä alastomuusvihaajia.
ALASTOMUUSKULTTUURI EI TEE MISSÄÄN MITÄÄN VOITTOKULKUA.Täällä kirjoittavat eivät ole mitään alastomuusvihaajia vaan kirjoittavat totuuden miss libertystä eli sinusta ja ovat oikeassa,sinä sen sijaan olet joka asiassa väärässä ja haukut muut aina asiattomasti,syynä se että olet niin paha narsisti ettet ymmärrä solvaavasi muita aiheettomasti,siksi ulkopuolisten onkin syytä toimittaa sinut hoitoon,olet jo aivan liian kauan häiriköinyt netissä noilla järjettömillä kirjoituksillasi.Olit sitten taas pihliksessä pilluja kyttäämässä,tottahan siellä lämpimänä päivänä väkeä pyörii,eiväthänläheskään kaikki normaalit ihmiset käy koskaan nakurannalla vaikka eivät alstomana olemista vastustakaan,joten olit miss liberty taas joka asiassa väärässä.
ALASTOMUUSKULTTUURI EI TEE MISSÄÄN MITÄÄN VOITTOKULKUA.Täällä kirjoittavat eivät ole mitään alastomuusvihaajia vaan kirjoittavat totuuden miss libertystä eli sinusta ja ovat oikeassa,sinä sen sijaan olet joka asiassa väärässä ja haukut muut aina asiattomasti,syynä se että olet niin paha narsisti ettet ymmärrä solvaavasi muita aiheettomasti,siksi ulkopuolisten onkin syytä toimittaa sinut hoitoon,olet jo aivan liian kauan häiriköinyt netissä noilla järjettömillä kirjoituksillasi.Olit sitten taas pihliksessä pilluja kyttäämässä,tottahan siellä lämpimänä päivänä väkeä pyörii,eiväthänläheskään kaikki normaalit ihmiset käy koskaan nakurannalla vaikka eivät alstomana olemista vastustakaan,joten olit miss liberty taas joka asiassa väärässä.
Miss liberty:kESKUSTELUN AVAAJAN KYSYMYS KUULUU VOIKO ENSIKERTALAINEN KYLPEÄ RAUHASSA KATINKULLAN SAUNASSA.Miss liberty tuossa taas jo kehuskelee olleensa pihlajasaaressa pilluja kyttäämässä,miten pihlajasaari tai muut nakurannat liittyvät kylpylöiden saunomisrauhaan,vai koskahan katinkullan sauna on siirretty pihlikseen.
Itsekin kyllä tuolla jossain viestissä miss libertynä kerroit katinkullassa kyttääjiä olevan liikaa vaikka itse kerrot siellä käyväsi kyttäämässä,tosin kertomuksesi eivät pidä missään yhtä totuuden kanssa,koska sinulla on pitkä porttikielto kk;hon niin et tietysti sinne kyttäämäänkään pääse.siksipähän nyt kyttäät pihliksessä koska yleiselle nakurannalle ei voi kukaan antaa porttikieltoa kuten yksityisten liikelaitosten omistajat antavat sinulle sopimattoman käyttäytymisesi takia porttikiellon kylpylöidensä tiloihin.
M.O.T
Miss liberty, kerrankin olet oikeassa, kunm kirjoitit, "on se katkeruus kamalaa".
Sinähän sen parhaiten tiedät, kun olet jo pari vuotta purkanut omaa katkeruuttasi naturistiyhteisön ulkopuolelle sulkemisestasi tälä palstalla.
Olet katkeruuttasi mustamaalannut naturisteja pillunkyttääjiksi tällä palstalla liian pitkään.
Mee hoitoon, niin kyllä se siitä helpottaa...
Mulla ei ole mitään syytä katkeruuteen kun naturismi antaa mun elämään niin paljon iloa ja onnea.
Toista se on teillä tiukkapipoisilla ja ahdasmielisillä alastomuusvihaajilla. Mikä tekee elämästänne niin synkän ja katkeran että sitä pitää purkaa täällä elämästä ja alastomuudesta nauttivien naturistien palstalla.
Mistä lähtien alastomien naisten pillujen kyttääminen on katsottu naturismiksi?
Ota nyt jo vähtellen selvää, mitä naturismi oikeasti tarkoittaa?
Kun sinä olet alastomana vain siksi, että kuvittelet niin saavasi jonkinlaisen "alastomien katseluluvan", niin et ole mikään naturisti, sillä alastomuutesi lähtökohta ei ole millään tavalla naturismiin liittyvä.
Olen mä todistettavasti naturisti. Olen ollu jo 15 vuotta. Sekä myös nudisti. Ja alastomuusnautikelija. Ja sauna-asiantuntija.
Et sä ole mitään noista. Sä olet VAIN säälittävä peräkammarin jätetty ikikakara, joka kuvittelee itsestään liikoja.
Mistä lähtien alastomien naisten pillujen kyttääminen on katsottu naturismiksi?
Ota nyt jo vähtellen selvää, mitä naturismi oikeasti tarkoittaa?
Kun sinä olet alastomana vain siksi, että kuvittelet niin saavasi jonkinlaisen "alastomien katseluluvan", niin et ole mikään naturisti, sillä alastomuutesi lähtökohta ei ole millään tavalla naturismiin liittyvä.
Kuulut siihen ryhmään, jonka sanotaan käyvän naturistipaikoissa väärin perustein, eikä kylpylän saunakaan ole pillunkatselupaikka, vaan ihan jotain muuta.
Minun perusteeni on ALASTOMUUDESTA NAUTTIMINEN ja se ei todellakaan ole väärä peruste. Päinvastoin.
Vaikka väitätkin perusteesi olevan alastomuudesta nauttiminen, niin se ei tee sinusta naturistia, eikä myöskään mitään saunatietäjää.
Perusteena tähän on se, ETTÄ SINÄ NAUTIT AINOASTAAN TOISTEN ALASTOMUUDESTA, KUN AITO NATURISTI NAUTTII VAIN OMASTA ALASTOMUUDESTAAN.
Kyttäämisestä nauttiminen on sun sairas harrastuksesi, hakeudu nyt jo pikaisesti hoitoon.
Sinä olet ihan aikuisten oikeasti täysin väärin perustein niin kylpyläsaunoissa, kuin nakurannoillakin.
Voyerismi EI OLE mitään naturismia ja kyllähän sinä sen tiedät.
Jos nauttii vain omasta alastomuudestaan niin ei tarvii hakeutua muiden alastomien seuraan. Silloin riittää omassa kodissaankin nakuna oleskelu.
Sen sijaan naturisti hakeutuu muiden alastomien seuraan. Nimenomaan se erottaa naturistin tavallisesta kotinakuilijasta.
Vastaukseni on alkuperäiseen keskustelunaloitukseen nähden täysin offtopic, josta pahoitteluni.
En voinut olla kirjoittamatta, kun luin keskustelun aloittajan saamia vastauksia. Miksi ihmeessä pitää olla ilkeä ja loukkaava? Samaa olen ihmetellyt monella palstalla, ja olen aivan ymmälläni, mitä keskustelun kuluessa näissä nettikeskusteluissa oikein tapahtuu.
Yleisellä tasolla aloitettu keskustelu muuttuu jossakin vaiheessa ilkeilyksi ja henkilökohtaisiksi loukkauksiksi, joilla ei näyttäisi enää olevan mitään tekemistä alkuperäisen keskustelun kanssa. Mistä loukkaava käytös johtuu? Onko kyseessä jokin omituinen huumorin muoto, mitä minulle ei esimerkiksi nuoren ikäni ja/tai puutteellisen elämänkokemukseni vuoksi avaudu? Onko tuntemattoman ihmisen loukkaaminen netin yli vain jotakin harmitonta vapaa-ajan viihdettä? Vai onko niin suuri joukko ihmisiä perusluonteeltaan kyynisiä, aggressiivisia ja lisäksi vielä innokkaita kirjoittajia?
Netti-ilkeyksissä tuntuu toistuvan sama kaava: loukkaava viesti alkaa jollakin huutelulla, keskelle viestiä kootaan suunnilleen 15:stä vakioherjasta poimittuja loukkauksia ja viesti päätetään loukkaavaan lauseeseen, joka usein vielä kirjoitetaan isoilla kirjaimilla. Juridiikka ei ole minun alaani, mutta maallikkona tulee mieleen, että monet näistä varsinkin "loppulausahduksista" voisivat olla tutkintapyynnönkin kohteina.
Omituista tässä on minusta se, että kirjoittaminen on kuitenkin jonkinmoinen ajankäytöllinen ponnistus. Kirjoittajalla täytyy siis olla niin paljon vihaa mielessään, että sen purkaminen kuvaruudulle kannattaa siihen käytettyyn ajalliseen panostukseen nähden. Aika on kuitenkin rajallinen voimavara, joten netti-ilkeily osoittaa jonkinlaista painotusta ja valintaa.
Voiko ilmiö olla jotakin sukua esim. rattiraivolle? Onko tuntemattoman ihmisen mielen pahoittaminen netin yli samaa haaraa kuin tuntemattomalle kanssa-autoilijalle raivoaminen?
Tuntuisi erikoiselta, että kaksi ennestään toisilleen tuntematonta ihmistä alkaisivat solvaamaan toisiaan sattuessaan samaan paikkaan fyysisesti: jos toinen kysyy toiselta hississä kelloa, tuskin kysyjälle vastataan, että "osta oma, vitun köyhä ja tapa itsesi!". Mitä siis tapahtuu, kun kahden tuntemattoman ihmisen väliin pistetään tietokoneen ruutu (tai auton tuulilasi)?
Olen nettikeskusteluissa pyörinyt jo yläasteikäisestä asti, ja kiinnitin huomiota tähän jo ensimmäisissä foorumeissa esiintyneeseen ilmiöön. Ilmiö tuntuu olevan yleisempi niissä foorumeissa, joihin ei vaadita rekisteröintiä - onko siis anonyyminä jotenkin palkitsevampaa loukata toista ihmistä kuin omalla nimellään ja omilla kasvoillaan? (Itse kirjoitan tätä omalla nimelläni. Voin myös ilmoittaa meiliosoitteeni ja/tai puhelinnumeroni, jos joku sitä pyytää.) Kovin paljoa kokemusta kansainvälisistä foorumeista minulla ei ole, joten en osaa ottaa kantaa siihen, onko anonyymi loukkaaminen pelkästään suomalainen erityispiirre vai globaalimpi ilmiö.
Joka tapauksessa erikoiselta, ikävältä ja raskaalta se tuntuu. Kasvoton loukkaus tuntuu ikävältä siksikin, että silloin vastapuolelle ei jää mahdollisuutta kommentoida tilannetta eikä esittää omaa näkemystään - kasvottoman loukkaajan mielipide jää ikään kuin "voimaan". Tämä ei ole keskustelua, vaan yksipuolista toisen ihmisen satuttamista.
Olen todella ymmälläni tämän ilmiön edessä, ja toivon, että joku viisaampi osaisi avata sitä edes alustavasti.
Kiitos!
T. Joonas Mäkimaa, Vantaa
Jostain syystä tämä palsta kerää kaikkein hulluimmat raivopäät joiden elämäntehtävänä tuntuu olevan palstan aihepiirin mustamaalaaminen törkyjutuilla ja valheilla.
Kuvioon kuuluu myös aidosti palstan aihepiiristä kiinnostuneiden kiusaaminen ja häirikönti kaikin mahdollisin tavoin.
Itse nämä vihamieliset häiriköt eivät ole kiinnostuneita palstan aihepiiristä koska sen vaikutus on tunnetusti täysin päinvastainen. Oikeat naturistit on leppoista ja suvaitsevaista porukkaa.
Mikä sitten auttaisi? Mielestäni palstan moderaattorin pitäis ottaa nykyistä selvästi tiukempi linja tuollaiseen häiriköintiin ja jaella myös kirjoituskieltoja jos mahdollista. Törkeimmät tapaukset olis syytä viedä myös oikeasta viranomaisten tietoon sillä ne täyttää ilman muuta rikoksen tuntomerkit.
naturistit eivät ole lainkaan yhtä leppoisia ja suvaitsevia kuin mitä antavat olettaa. Ihan vaan vinkiksi että vaikka kirjoittelu olisi miten törkeää tahansa, jos viestit ovat suunnattu nimimerkille, ei mitkään rikoksen tunnusmerkit täyty. Siis lyhyesti suomeksi, anonyymiä nimimerkkiä ei voi loukata. Asia tietysti muuttuu jos toinen loukattava esintyy omalla nimellään, ja ihminen voidaan sitä kautta tunnistaa.
Itse olet palstan pahin raivopää ja naturismin mustamaalaaja,miksiköhän täällä jatkuvasti jatkat tuota normaalien ihmisten herjaamista,syy on se että olet liian kova narsisti ettet ymmärrä itse tekeväsi tuota rikoksen tunnusmerkistön täyttävää toimintaa.Itse assaitsisit kaikkein ensimmäiseksi kirjoituskiellon ja sen jälkeen suljettavaksi hoitolaitokseen jotta tuo järjetön viestitulvasi loppuisi.Omat viestisi nimenomaan ovat noita viranomaisille ilmotettaaksi kuuluvia nehän ylittävät törkeydessään kaikki rajat tuhat kertaisesti.
Miksi sinä sitten yrität valehdella, että PILLUNKYTTÄÄMINEN KYLPYLÖIDEN saunoissa olisi jotain naturismia?
Tao nyt jo kallosi, että kylpyläsaunominenkaan ei ole mitään naturismia, saati siitten pinnun näkemisen toivossa tuntitolkulla kylpylän saunassa tai porealtaassa istuminenkaan.
Kumpikaan ei ole naturismia, vaan voyerismia, joka on luokiteltu sairaudeksi.
Älä ihmettele, jos sinulle annetaan välilä täyslaidallinen, kun noin yrität mustamaalata naturismin kyttäämiseksi.
Kaikki kirjoittajat voidaan tunnistaa, vaikka kirjoitat kuinka anonyymilla nimimerkillä ja loukkaat jotain toista anonyymilla nimimerkillä kirjoittavaa.
Kaikki rikoksen tunnusmerkit täyttyvät, kun kirjoitat loukkaavaa tekstiä.
Ainoa asia on, että tutkintakynnys nousee, kun nimettöminä kirjoitetaan, mutta kun kirjoitat riittävän paksua tekstiä, niin kyllä se kynnys ylittyy ja saat tuomion.
MUUTAMAT KIRJOITTAJAT EIVÄT ENÄÄ EDES TIEDÄ KUKA ON KIRJOITTANUT MISS LIBERTYNÄ OIKEASTI,NEHÄN OVAT NUO TÖRKEIMMÄT HERJAT,PALSTALLA ESIINTYY MONTA MUUTAKIN"MISS LIBERTYÄ",oikea miss liberty on ainoa joka meuhkaa saunomisen olevan naturismia ja tuppaa pakkoalastomuutta saunoissa sadakseen enemmän kytättäviä naisia saunoihin.Opetelkaa ensin tunnistamaan missit ja muut hienohelmat ja kirjoitelkaa sitten vasta jotain omia olettamuksianne.
Nyt voit hyvin miettiä, luettuasi kaikki nämä viestit, että vietkö itseäsi ja perhettäsi koskaan kirjoittajien lähellekään...? Jos et ole varma, lue pari muuta ketjua tältä palstalta. Sekopäitä nämä naturistit ovat, perverssejä ja hulluja. Joku paha ongelma on koko aatteessa, kun yksi henkilö voi provoillaan viedä kuin pässejä narussa. Välillä tuntuu, että vapaus/miss liberty on ainoa rehellinen. Taitavat olla kaikki naturistit kyttäämässä ja esittelemässä itseään oikeasti, näin olen nuo ylilyönnit tulkinnut.
Pelaa tällä säännöllä ja kokeile Katinkultaa. Siellä on kiva eroottinen ilmapiiri, olen kerran käynyt ja tykkäsin. Kun konttaa tuntemattoman naisen perässä luolasaunaan, niin on joko voyeristi tai impotentti. Molemmat ovat naturisteja.
Kun konttaat alastoman naisen perässä kylpylän luola saunaan olet NUDISTI KOSKA YKSITYISENÄ HENKILÖNÄ saunominen alastomana on nudismia,ei missään nimessä eikä millään muotoa naturismia.Voyeuristi on kyttääjä elikä sairas,impotentti taas kykenemätön sukupuolisesti,kumpikin nudisteja esiintyessään omana itsenään alastomana.