Hei kaikille,
Voisitteko kertoa mulle mikä kasvin nimi on kyseessä, niin etsin sitten googlen kautta minkä nimen kerrotte.
Ensinnäkin kasvini on ollut minulla 30v ja välillä pätkinyt kun se on kasvanut kattoon asti.
Kasvilla on vihreät n. 4cm leveät lehden leveämmällä kohtaan, pituus vaihtelee, mutta ainakin 30cm lyhyellä kasvilla. Lehdet tummahkot.
Se kasvattaa joskus myös ilmajuuria. Varsi on myös isona ohkanen. Ei kuki.
Olen etsinyt googlella sitä taraakkipuista, mutta ei vielä ainakaan ole esille tullut sitä kuvaa. Olen etsinyt myös kasvikirjoista.
Kasvin nimi hukassa
5
547
Vastaukset
- puutarhaaja
Kuvauksestasi tosiaankin tulee mieleen joku traakkipuu, mutta kun ne ei tietääkseni tee ilmajuuria. Voisikohan kasvisi olla verililjapuu, Cordyline? Siitä on myöskin olemassa eri lajikkeita, vihreä lehtisiä ja kirjavia. Kasvi ei taida olla mitenkään yleinen nykyisin, mutta koskapa sinun yksilösi on jo noin vanha, se hyvinkin voisi olla jokin verililjapuu.
- olla tuo
Peikonlehti, tekee ilmajuuria.
- puutarhaaja
olla tuo kirjoitti:
Peikonlehti, tekee ilmajuuria.
Juu, onhan peikonlehdessä ilmajuuria, mutta eihän se muuten mitenkään sovi aloittajan antamaan kasvikuvaukseen.
- liljapuu
puutarhaaja kirjoitti:
Juu, onhan peikonlehdessä ilmajuuria, mutta eihän se muuten mitenkään sovi aloittajan antamaan kasvikuvaukseen.
Verililjapuu ei tee mitään ilmajuuria.
- Pikku puutarhuri
Hei,
Kun mainitsit verilijapuu, niin sillon tuli mieleen siroliljapuu ja googletin. Minäkin joskus aiemmin luulin että kyseessä on traakkipuu, mutta tässä kasvissa on pehmeemmät lehdet. Se kasvoi kerran lähes 3 metriseksi ja katkasin sen.
http://puutarha.net/index.asp?s=/keskustelu/keskustelu.asp?id=6784
Minulla se ei ole kertaakaan kukkinut.
ps. yritin aiemmin hakea -siro -alkunimellä kaikkea mahdollista, mutta ei vaan löytynyt.
Kiitos sulle. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077726
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085921- 835157
- 1394526
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552957
- 582918
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562046