Vaimoni on juoppo

Vaimo juo jopa kuukausittain siideriä!!!!

Mitä teen, AA: ei paranna häntä, vaikka käykin useita kertoja viikossa palavereissa. Auttako al-annon minua?

Otanko avioeron???
6417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sanot että vaimosi on juppo, juoko hän siis yli 16 annosta alkoholia viikossa, mikä tosin tarkoitaa suurkuluttajaa eikä juoppoa ( jos tarkoitat juopolla alkoholistia). Joskus näissä tapauksissa on enemmän kyse siitä että vierestä katsoja ei siedä toisen juomista jos itse ei juo. Tämä ei vältämättä tarkoita että juoja olisi alkoholisti.
Jos vaimosi alkoholikäyttäytyminen pysyy 16 annoksen/viikossa rajoissa ei ole syytä huoleen, tämä on normaalia. Entä itse, pysytkö alle 24 annoksen/viikko.Lisää tietoa aiheesta täältä http://fi.wikipedia.org/wiki/Alkoholismi.

Äänestä

ero, sillä todennäköisesti vaimollesi on viina tärkein asia elämässä, kaikki muu on yhdentekevää.

Äänestä

AA eikä mitkään muutkaan laitokset tai sairaalat ja ryhmät paranna ketään,jos siinä ei ole omaa tahtoa yhtään mukana.Antabus ja muut ovat vaan pakkokeinoja pysyä erossa brenkusta. Kannattaa siellä al.anon:issa käydä ainakin katsomassa.On samanlaisista jutuista tietäviä ihmisiä,joten varmaan sieltä tukea ainakin saa..

Äänestä
  • aloitus uudestaan. Ei varmaan ollut tarkoitettu todesta otettavaksi.
    Ei kukaan "jopa kuukausittain" siideriä juova tarvitse AA:ta tai läheinen Al-Anonia.

    Äänestä

  • luepa toi kirjoitti:

    aloitus uudestaan. Ei varmaan ollut tarkoitettu todesta otettavaksi.
    Ei kukaan "jopa kuukausittain" siideriä juova tarvitse AA:ta tai läheinen Al-Anonia.

    kerta annoksia? eli enemmän, kuin pari siideriä.

    Äänestä

  • juo reiluja kirjoitti:

    kerta annoksia? eli enemmän, kuin pari siideriä.

    SINÄ ET VOI RAITISTAA KETÄÄN TOISTA---et edes vaimoasi--MUTTA,

    voit ohjata ja auttaa häntä etsimään apua ongelmaansa--

    TOIPUMINEN ON HÄNEN PÄÄTÖKSENSÄ JA HALUNSA VARASSA---ei sinun !


    voimia: äxs-juoppo

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Apua!!! kirjoitti:

Vaimo juo jopa kuukausittain siideriä!!!!

Mitä teen, AA: ei paranna häntä, vaikka käykin useita kertoja viikossa palavereissa. Auttako al-annon minua?

Otanko avioeron???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu